Talisport

Andrus Veerpalu võitis Eesti meistrivõistlustel 15 km klassikadistantsi. Legendile kaotasid ka Sotši olümpial võistelnud Karel Tammjärv ja Raido Ränkel

Veerpalu klassikaline – see särab ja maksab endiselt! (9)

Ott Järvela, 17. märts 2014, 08:30
EMV SUUSATAMISES JÕULUMÄEL TLNSLO: ANDRUS VEERPALU TALLINN,EESTI, 15MAR14 EMV SUUSATAMISES JÕULUMÄEL mh/Foto MATI HIIS ÕHTULEHTFoto: Mati Hiis
Päike tõuseb idast, merevesi on soolane ja 15 km klassikat võidab Andrus Veerpalu. Ka 43aastasena, nagu laupäeval Jõulumäel. Reipa suusapensionäri imesõitu vaatas publik esmalt kohtlase näo ja ammuli suuga, seejärel juba õnnistatud ja imetleva naeratusega.

Täpselt nagu Ervin Abeli mängitud balletiartist filmis "Noor pensionär" on ka Andrus Veerpalu kimpus oma erakordse andekusega. Aga õnneks ei ürita suusalegend fenomenaalset talenti muudesse eluvaldkondadesse üle kanda, vaid püsib oma liistude juures, nagu pühendunud ja meisterlikule kunstnikule kombeks.

Samal teemal

Eesti meistrivõistlustel läks Veerpalu starti isemääritud suuskadega ("Küsisin veidi nõu ja läksin kindla variandi peale välja. Oli õige määre.") ja tõmbas kõigile rivaalidele, sealhulgas neljale Sotši olümpiamängudel Eestit esindanud suusamehele, mütsi kindlalt ja konkreetselt silmadele. Olgu meenutuseks öeldud, et Veerpalu pole enam kolm aastat tippsportlane.

Loodusreeglite vastu ei tasu võidelda

"Kuidagi kukkus nii välja, et võitsin. Hea stardipositsioon ja puhanud vend, lemmikdistants kah! Jaanuaris ja veebruaris sai palju suusatatud. Tuli too treenitus lihtsalt tulemuseks realiseerida. Läksin oma sõitu sõitma ja proovisin suusatada selle piiri peal, kus praegu suudan. Natuke sain veremaitset ikka suhu kah, sest kui öeldi, et medalile sõidan, siis pidi ju pingutama!" rääkis Veerpalu finišis.

Mis sõnades lihtne, see sisult imeline. Jõulumäe 3,75 km pikkuse suusaraja sõlmpunktis võistlust jälginud inimsülem oli kahe esimese ringi vaheaegu kuuldes kerges šokis. Peagi asendusid jahmunud ilmed ja ammuli suud aga õndsa naeratusega. Veerpalu tuletas kõigile meelde, et loodusreeglite vastu ei tasu võidelda.

Näiteks Jaak Mae tähendas: "Andrus veab niimoodi jätkates Petsi hõbedale!" Jutt käis hiljem startinud, Veerpalust ringiga maas olnud, aga koos temaga liikunud Peeter Kümmelist.

Selles, et Veerpalu kulla võtab, oli Mae kolmanda ringi keskpaigaks juba sisuliselt veendunud.

Veerpalu ema võttis Piiroja sõnu tunnustusena

Samas jälgis võistlust ka Veerpalu suur fänn ja austaja, suusasõbrast Eesti jalgpallikoondise endine kapten Raio Piiroja, kes oli laupäeva hommikul Pärnu lahe kalad rahule jätnud ja sõitnud Jõulumäele legendi võistlust vaatama. "Täiesti uskumatu mees!" teatas Piiroja, kui oli möödatuisanud Veerpalule ergutussõnad kaasa hüüdnud.

"Ikka natuke andis," kostis Veerpalu vastuseks, kui uuriti, kas ema sünnipäev andis väikese lisamotivatsiooni. Aga võidu võti polnud ise ja hästi määritud suusad, ema sünnipäev või sobiv rada, vaid ränkraske töö.

Veerpalu: "Noortel tuleb töö ära teha ja põhi alla saada. Minul on see kunagi kõik tehtud, süda tugev ja kestab siiani. Selle eest tänusõnad Matile (Alaverile – toim). Tehnika võistlusolukorras veidi lagunes, aga enam-vähem on Veerpalu klassikaline ikka alles! Olen ju teisi õpetanud ja nii püsib see endal kah kenasti meeles."

Aga tippsporti tagasi? Veerpalu: "Elus on muidki asju. Vahepeal võib nalja teha."

***

Nali või mitte ja olgu selle teise asjaga, kuidas on (eelmised kolm aastat on ju tõestanud, et igaühel on oma arvamus), aga Veerpalu laupäevane võistlus ja võit kahtepidi arvamise ruumi ei jätnud – niimoodi suusatab ainult tõeline tšempion!

Suusatamise EMV

Meeste 15 km klassikat

1. Andrus Veerpalu 36.39,9

2. Karel Tammjärv +17,2,

3. Peeter Kümmel +40,1

4 Raido Ränkel +46,9.

Naiste 10 km klassikat

1. Triin Ojaste 27.35,7

2. Heidi Raju +16,0

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee