Kergejõustik

Eesti imelugu: rängast jalatraumast kosunud odamees seab suuri sihte 

Deivil Tserp, 4. aprill 2014 07:00
Tanel Laanmäe.Foto: ARNO SAAR
Tanel Laanmäe tahab triumfeerida järgmisel suvel MMil

Kui Tanel Laanmäel mullu kannakõõlus rebenes, pelgas ta, et karjäär on lõppenud. Ent nüüd harjutab 24aastane sportlane sihiga tulla maailmameistriks ja visata oda üle 90 meetri. Tema seljataga on tugev tiim, kus õpetussõnu jagab ka olümpiavõitja Gerd Kanter.

Laanmäe elas möödunud aasta juuni lõpus Prantsusmaal Remis’is üle vaat et elu dramaatilisemad hetked, kui kannakõõluse vigastus ta jalust niitis.

"Jube laks käis, kui see juhtus," meenutab Laanmäe tagasilööki.

"Siis oli mul tunne, et nüüd on kõik! Olin tohutult vihane, et nii juhtus. Vorm oli väga hea, lootsin just sel võistlusel visata tulemuse, mis aidanuks pääseda Teemantliiga etapile."

Hotelli jõudes suutis Laanmäe sünged mõtted siiski peast peletada.

"Rahunesin maha," lausub ta. "Mõtlesin, et olen alles noor mees ja saan jalad uuesti alla. Eestis tehtud uuring näitas, et seis polegi kõige hullem."

Vigastus kui õppetund

Pärast jalaoperatsiooni keskendus Tõrvast pärit Laanmäe, kelle isiklik rekord on 81.96, kiire paranemise huvides taastusravile.

"Ma ei tahaks öelda, et vigastus tuli kasuks, aga see sundis mind elus ja spordis teistmoodi mõtlema," arutleb Laanmäe.

Maksimaalse koormusega on Laanmäe jälle rassinud alates detsembrist, nii LAVi kui ka Portugali laager õnnestusid.

"Soojas kliimas treenimine mõjus jalale hästi," märgib ta. "Jõunäitajad ja viskevõimsus on kõvasti paranenud."

Nüüd on Laanmäele peale treener Heino Puuste näpunäiteid jaganud kettaheite olümpiavõitja Kanter ja füsioterapeut Indrek Tustit.

"Gerdiga treenimine hoiab motivatsiooni kõrgel," nendib Laanmäe.

"Mulle on temaga harjutamine mitmes mõtte väga kasulik – Gerd on juba maailma tipus, tema ja Indrek näevad asju teise pilguga ning oskavad ka mind aidata."

Tustit soovitas Laanmäel keha mitmekülgsemalt arendada.

"Mul on mõned lihased väga tugevad, mõned jälle nõrgad, seetõttu on ka vigastusi tekkinud," avaldab odaviskaja.

"Nüüd olen kogu skeletiga kõvasti vaeva näinud. Indrek jälgib, et ma end ei lõhuks."

Üllatusmehe jälgedes

Varem nappis Laanmäel asjatundlikke nõuandjaid. Praegu on lisaks nimetatud abilistele tiimis kiropraktik Martin Heinmets, doktor Rasmus Allikvee, mänedžerid Aivar Karotamm ja Kadri Kallas, sportlase nimelist mittetulundusühingut juhib Lembit Tampere ning toetajate leidmisel abistab ka Rene Oruman.

Puhtmajanduslikult aitavad Laanmäel kõige jõulisemalt odaviske eliitseltskonda pürgida peasponsor A. Le Coq, kes toetab teda 20 000 euroga, ja sponsor Iteraction.

Ja eesmärgid on Laanmäel tõepoolest vägevad.

"Praegu on seis juba parem kui eelmisel aastal. Toona viskasin võistlusel 81 ja treeningul üle 84 meetri. Nüüd tahan kohe esimesel võistlusel isiklikku rekordit parandada. See on juba nii kaua püsinud," räägib ta 2009. aastal sündinud tippmargist.

Aga kui reaalne eesmärk on ikkagi MM-kuld?

"2012. aastal tuli olümpiavõitjaks üllatusmees (Trinidadi ja Tobago esindaja Keshorn Walcott – toim)," mõtiskleb Laanmäe.

"Kui suudan viske paika saada, võin juba tänavusel EMil medali võita. Põhiline on tervis. 2015. aastal, kui toimub MM, peaksin olema väga heas vormis. Miks mitte visata siis 90 meetrit!"

10. aprillil sõidab Laanmäe kolmeks nädalaks Hispaaniasse harjutama.

"See on hooaja eel viimane laager, kus tuleb vormile anda lõpulihv ja õige tunne kätte saada," lausub Laanmäe, kes loodab tänavuse avaetteaste teha mai keskel.

Laanmäed abistab eksmaailmameister

Maailma absoluutsesse tippklassi pürgiva odaviskaja Tanel Laanmäe abiliste hulka kuulub ka noorte mitmevõistluse eksmaailmameister Rene Oruman.

"Lugesin Õhtulehest, et Tanel töötab laeval turvamehena. Mõtlesin, et mis mõttes!" räägib Oruman, kes 13 suve tagasi triumfeeris Ungaris kuni 18aastaste MMil kaheksavõistluses.

"Mul on olnud ka täpselt sama vigastus mis Tanelil, sellepärast mõistan teda täielikult."

Oruman otsustas Laanmäele keerulisel ajal toeks olla.

"Mul on põhimõte, et inimest tuleb aidata siis, kui ta on hädas," ütleb täiskasvanute klassis tõkkejooksuga tegelenud Oruman.

"Kui Tanel kroonitakse maailmameistriks või olümpiavõitjaks, on sponsorite leidmine kergem. Praegused toetajad on leitud läbi isiklike tutvuste. Kõik usuvad Tanelisse ning saavad aru, et suurte eesmärkide täitmiseks peab ta olema sada protsenti terve."

Samal teemal

20.05.2014
Kirt ja Laanmäe ei sähvatanud
18.05.2014
Risto Mätas sai Teemantliigas kümnenda koha, egiptlaselt võimas hooaja tippmark
16.05.2014
Kirdil jäi jooksuraja tabamisest mõned sentimeetrid puudu
04.04.2014
Laanmäed abistab eksmaailmameister

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee