Korvpall

Kas Kristjan Kangur võib Martin Müürsepa üle lüüa? (13)

Ville Arike, 23. aprill 2014, 07:00
Ässad: Kristjan Kangur teeb praegu tegusid Milano, Martin Müürsepp tegi kümme aastat tagasi CSKA särgis. Foto: LaPresse/Simone Fannini
Kristjan Kangur mängib neil päevil Milano Emporio Armani meeskonnaga Euroliiga veerandfinaali ehk on jõudnud Vana Maailma klubitipu lähedale. Mida ta peaks saavutama, et saada suuremaks meie eelmisest staarist Martin Müürsepast?

Euroopa korvpalliliidu FIBA Euroopa koduleht tegi eelmisel nädalal Kangurist portreeloo, ristides ta Eesti teerajajaks Milanos. Ning märkides, et mees ründab kõrgusi, kuhu on varem jõudnud ainult Eesti legend Martin Müürsepp – loodetavasti annavad meie olümpiavõitja, maailma ja Euroopa meistrid FIBA Euroopale selle lause andeks. Õhtuleht võttis siiski FIBA Euroopal sõnasabast kinni ja palus meie korvpallispetsialistidel võrrelda seekord just Kangurit ja Müürseppa.

Jaak Salumets küll põrutas otse, et "ära hakka võrdlema erinevate ajastute mängijaid!", kuid mõni teine mees leidis, et Müürsepa jälgedesse on raske jõuda.

Heino Enden: Müür-sepp jättis kasutamata poole potentsiaalist!

Samal teemal

1982. aasta maailmameister ja mitme EMi medalimees Heino Enden arvab, et mänguoskustelt ei saa Kangur ilmselt kunagi Müürsepast paremaks. "Martini looduslikud eeldused olid paremad, ta oli liikuvam, mitmekülgsem mängija. Ükskõik, kuhu ta läks, oli ta meeskonna üks liidritest. Ja Müürsepp jättis poole potentsiaalist kasutamata!" hüüatab Enden.

"Ta oli Dirk Nowitzkist andekam. Kui ta teinuks sama palju tööd, jõudnuks ta NBAs sama kaugele, kui Nowitzki tänaseks jõudnud on."

Aga ka Kanguri suunas ei jää kiidusõnadest puudu: "Selliseid mängijatüüpe vajavad kõik treenerid. Ta läheb ründelauda, on võimeline korvi all võitlema, viskab hästi eemalt. Teda on raskem katta kui mõnda teist sama positsiooni mängijat. Pluss tema individuaalne kaitsetöö on viimaste aastatega paranenud. Tal on meeskonnas oma roll."

Martin Müürsepp:

3. kohaga lööks Kristjan minu tulemuse üle

Müürsepp on mees, kes ei pahanda, kui loo peaküsimust temalt endalt pärida. "Sa ju tead, et nii heaks ei saagi," lagistab ta naerda. "Ja siis peab Kristjan mängima veel kolm aastat Kaasanis, aasta Permis, käima läbi Austraaliast ja lõpetama Rockiga." Aga lisab tõsinedes: "Kui Milano saab vähemalt 3. koha, on minu tulemus juba ületatud."

Kangurit nimetab Müürsepp jokkeriks Milano kaardipakis. "Vanasti öeldi, et kolmestega hooaega ei võida, aga nüüd üritab Milano ja eelmistel aastatel tõestas Olympiacos vastupidist. Kõik Milano mängijad suudavad üks-üks olukordi luua, tänu sellele tekib ka Kanguril võimalusi. Ja kaitses teeb ta niikuinii oma ära. See on huvitav sats, kellest hooaja alguses ei osanud küll nii palju oodata. Aga nüüd teab igaüks, mida ta teeb."

Andres Sõber: ei tahaks spekuleerida

Alati jutukas Rakvere Tarva treener Andres Sõber jääb oma esimese õpilase Müürsepa ja oma kunagise hoolealuse Kanguri võrdlemisel sama moodi Jaak Salumets vaoshoituks. "Ma ei tahaks nende asjadega spekuleerida," lausub ta.

"Ma ei imestaks, kui Kristjani kannul hakkavad sel suvel liikuma megaklubid, kus Martingi mänginud. Sinna võib võrdusmärke panna," ütleb Sõber. "Olen olnud treenerina mõlemale mängijale lähedal. Kristjan on uskumatult tubli, ta on tugev, kiire, tasakaalukas ja juba ise rahustab teisi. See on suur pidupäev, kui meie poisid niisugusel tasemel mängivad."

Jaak Salumets: kahju, et meil neid tüüpe nii vähe on!

Mängijana 1973. aastal EM-medali võitnud ning treenerina Kalevi NSVLi meistriks ja Eesti koondise EMi kuuendaks tüürinud Jaak Salumetsal on kindel arvamus, et erinevate ajastute mängijaid ei saa võrrelda: "Ajad on erinevad, mõlema mehe teed on erinevad. Müts maha mõlema ees! Üks mängis ja teine mängib nii kõrgel tasemel. Kahju vaid, et meil neid tüüpe nii vähe on, kes samamoodi sihte seavad."

Salumetsa hinnangul on veerandfinaalivastased Milano ja Maccabi võrdsed meeskonnad. "Nüüd on küsimus selles, kelle närvid peavad pingetele paremini vastu. Blatt võttis võõrsil oma ära ja see võib Milanole minna kalliks maksma. Maccabil on koduväljaku kujul väike eelis, aga ma ei imesta, kui Tel Aviviski jäävad mängud üks-üks," lausus Salumets enne seeria kolmandat mängu.

"Kangur on Milanol suur must hobune, kes pingilt võtta. Ta on saanud terveks ja tema vorm läheb ülesmäge. Kui ta paneb säärases mängus 8–10 silma ära, on seda väga palju."

Riho Soonik: NBA teeb vahe sisse

Jaak Salumetsa kõrval Kalevi NSVLi meistriks ja Eesti koondise Euroopa kuuendaks aidanud Riho Sooniku jaoks on olemas üks selge kolmetäheline vahe: NBA. "See on suur asi, kui oled mänginud NBAs. Eurooplaste jaoks on see liiga ikka eri klassist," ütleb ta. "Euroopas ongi Euroliiga võitmine maksimaalne, mida võid saavutada."

Sooniku sõnul on Müürsepa ja Kanguri ampluaad veidi erinevad. "Kangur teeb seda musta tööd, millega keegi suurt jamada ei viitsi. Pluss keemia, mis on tal treeneriga tekkinud. Ta teab oma kohta. Mürka oli rohkem looduslaps."

Ässad: Kristjan Kangur (parempoolsel pildil) teeb praegu tegusid Milano, Martin Müürsepp tegi kümme aastat tagasi CSKA särgis. kalev lilleorg, LaPresse/scanpix

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee