TRT: TARTU JOOKSUMARATON; OTEPÄÄ, 11MAY14 FOTO ALDO LUUD/ ÕHTULEHTFoto: ALDO LUUD
Merili Luuk 12. mai 2014 10:00
Sombusel hommikul Tartu kortermajast välja astudes tervitab mind naabrimees. Kell on 8.30 ja temagi, tossud näpus, on teel Otepääle, et joosta sealt 23 kilomeetrit Elvasse. Mis paneb neid 2397 inimest nii entusiastlikult maratoni jooksma?

Tund aega hiljem on Tehvandi staadionil üsna vähe inimesi, kuid teades eestlaste asjade viimasele minutile jätmist, võib aimata, et see on kõigest silmapete.

Peagi sumiseb stardipaik kui mesilaspesa ja nii jooksu- kui kepikõnnihuvilised asuvad kärmelt soojendusharjutusi tegema.

Kontsakingad ei kuulu ainult diskosaali!

Jooksjate trendivärv näib olevat nii must kui roosa ja üllatus, üllatus – roosa ehib ka meeste jalgu.

"Riietus peab mugav olema, värv on lihtsalt boonuseks," kinnitavad nad.

Rahvaspordipidu võtab hoogu üles – üks magab, teine sööb banaani, kolmas venitab Andrus Veerpalu plakati najal. Siis kohtan aga eriti värvikat tegelast.

Möödub härrasmees, kes näeb välja kui 50ndate sportlane – valge maika, üleskääritud säärtega viigipüksid ning jalas kontsakingad! Oh, need kingad! Kas jooks raskeks ei lähe?

"Aga kas siis tänapäeva noortel diskosaalis pole raske? On küll!" ei jää maskeerunud Toomas Visnap vastust võlgu.

"Hakkasin paar päeva tagasi meenutama, milline on minu suhe spordiga ja kust see tulnud on. Jõudsin tagasi lapsepõlve, kus nii mõnigi vend kääris püksid üles, tõmbas särgi seljast ja kukkus jooksma. Teen seda minagi," muigab spordimees, kelle seljal rippus nööriga kinnitatud glamuurne vihmavari.

"Raadiost kuulsin, et tantsupeole ei lubata vihmavarjuga minna, siin pole see veel keelatud! Eks näis, kas läheb vaja!"

Savannist on sombusesse Otepääle eksinud aga üks rõõmsameelne sebra. Kostümeeritud Sulev Kraam oli eelmisel aastal kaelkirjak, kael jäi aga valusaks ning nii tuli appi teine loom.

"Sebra on kah kõva jooksja, aga nii väle ta ei ole. Kui sporti enam teha ei jõua, peab nalja tegema," muigab ta.

Pojal Rehemaast rohkem medaleid

Tehvandil on tõusu võtmas ka suusasportlased. Kui 23 kilomeetri distantsile läheb pea kogu Eesti laskesuusakoondis ning 10 km distantsil võtab teistega mõõtu äsja sportlaskarjääri lõpetanud Anti Saarepuu, siis suusatajad Peeter Kümmel ja Aivar Rehemaa on rajal lastejooksul.

Kümmel, tütar Lote kukil ja poeg Simeon käekõrval, tormab sprinterile kohaselt starti alles viimasel minutil, sest toimetusi koduse ühepäevakohviku tarbeks Pedajamäel oli palju.

Kõik saab siiski korda ning lapsed saavad distantsi läbimise eest limpsipudelid ja medalid kätte.

"Neljanda koha sain," kilkab kuueaastane Simeon, esimest korda lastejooksul osalenud kahene Lote nosib rõõmsalt jäätist.

"Eks me ikka käime jooksmas, lastele meeldib," sõnab papa Kümmel.

Uhke isa on ka ametimees Rehemaa, kes läbib distantsi neljase Aaroniga. Val di Fiemme MMil seitsmenda koha saanud suusataja muigab, et pojal on medaleid juba rohkem kui tal.

"Niipea, kui ta jalad alla võttis, hakkasime jooksma. Kui hommikul ütled, et lähme jooksma, löövad silmad kohe särama. Kodus ripuvad need medalid siis üksteise võidu," muigas hooajajärgset puhkust nautiv Rehemaa.

Kui suure stardini on jäänud viimased minutid, näeb üks mees ikka veel Tehvandi staadioni kõrgushüppematil õndsat und ega lase end saginast põrmugi häirida.

Ent järsku krapsatab temagi püsti ja tõttab stardikoridori. Kõlab Tartu maratoni hümn ja jälle on üks jooksupunt teele lastud.

Rahvasport läheb eestlasele hinge.