EDUKAS: Martti Aljand läbis Riias 50 m rinnuli Eesti rekordiga 27,81. Foto: Tairo Lutter
Deivil Tserp 2. juuni 2014 07:00
Eile õhtul Riias lõppenud Läti lahtistel pika raja meistrivõistlustel hoolitsesid eestlastest parimate tulemuste eest Martti Aljand ja Ralf Tribuntsov, kes tegid kahe peale kokku rekordiraamatusse kolm sissekannet.

Suvel endise ujuja Annika Saarnakiga abielluv Aljand püstitas pühapäeval 50 m rinnulidistantsil Eesti rekordi 27,81. Õhtuses finaalis oli ta kümnendiku aeglasem, kuldmedali tagas aeg 27,91.

Olgu märgitud, et järgmisel suvel Kaasanis toimuva MMi A-normist jäi Aljandil puudu ainult 23 sajandikku. Kuid 26aastase sportlase rekord oli FINA punktitabeli põhjal võistluse parim tulemus.

Armeenia laager tuli meestele igati kasuks

"50 meetris ujusin lõpuks trikooga püstitatud tippmargi üle," rääkis Aljand, rahulolunoot hääles. "Lühikeses basseinis sain trikootulemusest juba varem jagu, pikas võttis see palju kauem aega."

Aljand võitis Lätis kolm kuldmedalit, teisisõnu triumfeeris ta kõikidel rinnulidistantsidel (100 m 1.01,40 ja 200 m 2.16,56). Nii kiiresti polnud ta ujunud juba kolm aastat!

"Olen natuke kehakaalu alla võtnud, püsin paremini vee peal," rääkis Aljand. "Eelmisel aastal jättis tulemustele jälje sõjavägi. Tänavu jaanuarist olen saanud korralikult treenida. Kasuks tuli ka kevadine mäestikulaager Armeenias."

Aljand kiidab mõnusat tiimi, kes harjutab Siiri Põlluveeri juhendamisel. "Minu jaoks ongi tähtis, et on olemas hea grupp, kus saab päevast päeva korralikult tööd teha. Väga olulised on ka välislaagrid, kodus olles on palju segavaid tegureid. Laagris saab keskenduda ainult harjutamisele."

Põlluveer jätkas: "Martti üle on mul hea meel, tark sportlane. Tuleb arvestada vigastustega, mis tal küljes on ja ka vanusega. 50 meetri konnaujumise rekord pidigi Marttile tulema, see oli loogiline. Kui koostööd alustasime, siis natuke kartsin, kas saame hakkama. Oleme saanud! Samas on raskem aeg alles ees. Peab veel tunduvalt paremaks minema, et tiitlivõistlustel midagi korda saata. Eks suvine EM näita."

Tribuntsovil on olümpia poolfinaali potentsiaal

Ralf Tribuntsov püstitas reedel Eesti rekordi 100 m liblikujumises (53,79) ja pühapäeval 50 m selilidistantsil (25,74).

"Mulle väga meeldib Riias võistelda, siin on hea bassein," arutles Tribuntsov, kes harjutab samuti Põlluveeri rühmas. "100 meetri delfiinis ma nii head aega ei oodanud, kuid sama pikal selilidistantsil tahtsin jõuda 54 sekundi sisse (tema võiduaeg oli 55,39 – toim)."

Muide, hommikuses eelujumises oli Tribuntsov läbinud 50 m selili trennipükste ehk niinimetatud kajakatega, sest unustas võistluspüksid hotelli. "See ei mõjutanud üldse, õnneks polnud tegemist EMiga," sõnas ta.

Põlluveeri kinnitusel oli 50 m seliliujumise rekord Tribuntsovil ammu sees. Suve lõpus USAsse õppima ja treenima siirduval tulevikumehel on praeguse treeneri hinnangul suur arenguvaru.

"Usun, et Ralf võiks olümpial poolfinaalis ujuda," avaldas Põlluveer. "Palju oleneb sellest, kuidas tal USAs minema hakkab. Ikkagi uus treener ja keskkond, aga ta ise tahab väga minna ja mina olen poolt – las läheb!"

Karleen Kersa võitis 50 m rinnuli 32,61ga, mis on nii Euroopa meistrivõistluste kui ka noorte olümpiamängude A-norm. MMi B-normist jäi tal puudu ainult üks sajandik.

Zirk ujus kuus tippmarki

Läti lahtistel ujumismeistrivõistlustel Riias püstitas 14aastane tartlane Kregor Zirk koguni kuus Eesti poiste tipptulemust.

Eriti vägeva etteaste tegi Zirk 200 m kompleksujumises, see üllatas isegi tema treenerit Kaja Haljastet.

Kuu aja pärast 15. sünnipäeva tähistav noormees läbis distantsi ajaga 2.11,51. Eelmine rekord oli kõigest kaheksa tunni vanune ning kuulus samuti Zirgile. Hommikul oli ta eelujumises kirja saanud 2.15,01. Mõne asjatundja hinnangul areneb noor tartlane samasuguse hooga nagu omal ajal legendaarne venelane Vladimir Salnikov.