Viimati lõi nr 10 särki kandnud Brasiilia mängija MMil värava 2002. aastal. Kui Neymar ei suuda seda kurba seeriat murda, on brasside võidušansid nadivõitu.Foto: LVU/TAAMALLAH/SIPA
MM 2014
12. juuni 2014, 10:24

5 vahvat fakti enne MMi avamängu Brasiilia – Horvaatia

Jalgpalli MM-finaalturniiri tänaõhtuseks avamänguks Brasiilia – Horvaatia saab end tähtsate – või siis tähtsusetute, aga meelelahutuslike – asjadega kurssi viis statistikaagentuur InfoStrada abil, kes tutvustab matši läbi viie fakti.

Üks. Brasiilia pole kodumaa pinnal kaotanud ühtegi ametlikku (valik- või finaalturniiri) kohtumist pärast 1975. aastat, kui Lõuna-Ameerika meistrivõistluste poolfinaalides jäädi 1:3 alla Peruule.

Kaks. Brasiilia ründaja Jo nimi on lühim, mis läbi aegade mõne MMil peetud kohtumise protokolli märgitud. Seni pole ükski kahest tähest koosneva nimega mängija MMil mänginud. Tegelikult on Jo nimi João Alves de Assis Silva, aga protokolli märgitav jalgpallurinimi on lihtsalt Jo.

Kolm. Brasiilia meeskonnas on alates 1958. aastast kandnud nr 10 särki Pele (1958-1970), Roberto Rivelino (1974, 1978), Zico (1982, 1986), Silas (1990), Rai (1994), Rivaldo (1998, 2002), Ronaldinho (2006) ja Kaka (2010). Tänavu on Pele poolt maailmakuulsaks mängitud särk usaldatud Neymarile. Samas oli viimane Brasiilia nr 10, kes MMil värava lõi, Rivaldo aastal 2002.

Neli. MMide ajaloo efektiivseim jalgpallur on Brasiilia ründaja Fred. Seda mängitud minutid/löödud väravad suhet vaadates. Fred on mänginud 1 mängust, kokku 3 minutit ja löönud 1 värava. Platsil käis ta 2006. aasta alagrupimängus Austraaliaga. Tänavusel MMil on ta eeldatavasti Brasiilia põhiründaja.

Viis. Niko Kovacist saab esimene mees, kes esindanud Horvaatiat MMil nii mängija kui ka peatreenerina. Tema arvel on ka Horvaatia eelmine värav finaalturniiril – praegune peatreener jõudis sihile 2006. aasta 2:2 viigimängus Austraaliaga. Sarnaselt Kovaciga on oma riigi eelmise MMil löödud värava autoriks ka Belgia peatreener Marc Wilmots (2002 Venemaale).