Spordivaria

Vastuseks Levandile: hiljuti olid Soomel medalid ja Venemaal mõõn (19)

Ville Arike, 21. juuni 2014 09:00
Treener ja õpilane: Tiiu Valgemäe (paremal) ja Gerli Liinamäe pärast Pirita Majandusgümnaasiumi lõpuaktust.Foto: Laura Oks
Treener Valgemäe: keegi ei ninnunännuta Liinamäed

Kolmapäeval avaldas Õhtuleht uisutreener Anna Levandi mõtteid seoses Eesti spordi allakäiguga ning vastuseks soovis oma mõtteid välja tuua ka treener Tiiu Valgemäe, keda Levandi nimetas ridade vahel "Soome ideoloogia maaletoojaks".

Samal teemal

"Glebova lõpetas, järgmine on Gerli (Liinamäe – toim). Tal on trennis kõik tore ja hea, aga kui tuleb võistlus, siis närvid ei pea vastu. See ongi Soome ideoloogia mõju! Et trennis peab olema tore ja hea," rääkis Levandi. Mõni aasta tagasi üllatuslikult Eesti meistriks tulnud ja ka Jelena Glebova tahapoole jätnud Liinamäe ongi Valgemäe hetke nimekaim õpilane.

Valgemäe küsib, kuidas saab nõnda rääkida inimene, kes pole Liinamäe treeninguid näinud? Kes koondise vanemtreenerina ei tundnud Liinamäe vigastada saades huvi, kuidas piigal läheb? "Mis puutub siia Soome või Vene ideoloogia! Niipea, kui Gerli vigastuse tõttu võistlemise katkestas, tõmmati talle kriips peale. Nüüd väita, et ta ei saa Soome ideoloogia pärast tulemust, on absurd," lausub Valgemäe emotsionaalselt.

"Siin pole mingit pistmist Soome ideoloogia, ninnunännutamisega, vaid iga treener teab ise, kuidas ta oma sportlastega töötab. Ühele präänik, teisele piits. Olen nõus, peab olema distsipliin, peab olema karm. Ent distsipliini hoidmiseks on igasuguseid võimalusi. Pole ühe treeneri arvustada, kuidas teine tööd teeb, ega seda, kas sportlasel on võistlusnärvi. Gerli on ääretult tubli, väga kohusetundlik tüdruk. Tal on kõik olemas: tahtejõud, toetav perekond, toetavad sponsorid, grupis heatahtlik konkurents."

Aastaid Soomes töötanud Valgemäel on oma nägemus ka Levandi toodud Soome ja Vene ideoloogia mõju teemast.

"On häbi väita, et soomlaste tase on halb," leiab Valgemäe. "Soomlased on võitnud nii naiste üksiksõidus kui ka jäätantsus EMidelt ja MMidelt medaleid. Neil on Susanna Pöykiö, Laura Lepistö, Kiira Korpi, aga neidki on seganud vigastused. Nad on maailma juhtiv riik sünkroonuisutamises.

Kui vaatame Vene süsteemi, siis kui pikk oli vahepeal nende iluuisutamise mõõnaaeg? Tippsport ongi tõus ja mõõn, kogu aeg pole võimalik tipus olla."

Kogenud treener rõhutab, et oluline pole mitte ideoloogia, vaid süsteem. "Meil pole vaja Soome süsteemi – sest nende majanduslik seis on hoopis teine –, meil pole vaja Vene süsteemi – sest neil on hordidena lapsi, kes ootavad ukse taga. Peame lõpuks paika panema oma, Eesti võimalustele vastava süsteemi, mis sobiks Eesti iluuisutamiskoondisele. Meil pole midagi. Meil on koondise kandidaadid, aga pole koondist."

Mis puutub terminisse "trennis tore ja hea", siis Valgemäe esitab oma seisukoha: "Tõsise uisutamise kõrvalt ei jää sul sõprade jaoks aega. Aga sa ei saa olla üksik hunt ja ainult treenida, see viib lõpuks hullumajja. Nõnda tekivad nii Vene kui ka Soome ideoloogias sõbrad lõpuks ikka selles keskkonnas, kus sa treenid.

Kui selles seltskonnas on toredad ja head suhted, samas edasiviiv konkurents, siis on ju kõik hästi! Meie klubist tulid tänavune Eesti noortemeister ja veel mitu medaliomanikku, Tallinna meister – võin väita, et meie klubis on kõik korras ja Soome ideoloogia toimib ilmselt väga hästi!

Väikesed lapsed õpivad algul ühe-, seejärel kahe-, siis kolmekordseid hüppeid. Hüpe, mats, maaühendus! See on päris valus. Kui laps tõuseb ja sa tekitad karjumisega stressi juurde… Arvan, et siis ei taha enam keegi minna ja ennast veel kord maha visata. Eriti väiksemad lapsed ei tahagi trenni tulla, kui neil seal tore ei ole."

Liinamäe sai eile kätte gümnaasiumi lõputunnistuse ja võib nüüd sajaprotsendiliselt uisutamisele pühenduda. Järgmiseks hooajaks valmistumisel on plaanis ka paarikuine laager Ameerikas ning sügisel esimestena võistlused Oberstdorfis ja Finlandia Trophyl.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee