Korvpall

Valmo Kriisa teeb poognaid… tantsupeol! "Tantsud on sõna otseses mõttes vägevad!" (6)

Ats Kuldkepp, 2. juuli 2014, 07:00
TANTS ON VÄGEV: Korvpalliäss Valmo Kriisa (paremal) leiab, et rahvatantsu võib spordiga võrrelda küll.Foto: Mati Hiis
Otsite reedel algava tantsupeo kuulsaimat osalejat? Ehk on selleks igihaljas korvpallur Valmo Kriisa, kes on kokku pannud segarühma Sakutajad. Sportlasele kohaselt nimetab ta projekti enda proovilepanemiseks, sest keha- ja vaimujõudu nõuab rahvatants kõvasti.

Noorena Tartu poistekooriga mitu korda laulupeol osalenud Kriisa polnud seni ajanappuse tõttu tuljakut keerutanud, ent Kalevi staadionil on ta pealtvaatajana siiski tantsupeo õhustikku nuusutanud.

"Mõtlesin, et tantsupidu oleks huvitav väljakutse. Muusikaline taust oli olemas, arvasin, et äkki oleks võimalik veel sellises vanuses ka rahvatants selgeks saada. Kas ma kuulun "õige Eesti rahva" sekka, kes seda suudavad?" esitas ta endale küsimuse.

Tõsisemad sammud võttis ta ette aasta hiljem, kui lähenes esimene registreerimistähtaeg. "Alguses tundus, et naisterahvaste punti saamine on väga kerge, aga mehi kaasata mitte. Eks ta mulle ka pisut võõras asi oli, aga aja jooksul saime püsiva pundi kokku. Aga pärast jäi üks mees isegi üle!"

Alustas nullist

Kriisa rühma võib mõnes mõttes nimetada algajateks (Sakutajad kuuluvad B2-liiki – A. K.), aga ilma pingutamiseta peole loomulikult ei saa. "Meil on mõned, kes on varem rahvatantsuga kokku puutunud, aga mina alustasin küll nullist. Nii pole võimalik, et paneme kuu aega varem pundi kokku ja hakkame tantsima. Kindlasti on see palju raskem, kui arvatakse, võib öelda, et isegi täitsa spordiala."

Pärissporti, ehk Tartu Ülikool/Rockis korvpalli mängimist, harrastus siiski ei seganud. "Hooaja sees käisime koos tavaliselt paar korda nädalas, tavaliselt vabadel päevadel või pärast õhtuseid trenne. Kui ettetantsimised lähenema hakkasid, siis tegime muidugi pikemalt, neli tundi jutti. Aga see oli kõik vaba aja lõbu. Mõni vaatab sellel ajal telekat, mul oli lihtsalt vaja suur eesmärk täita."

Korvpalluri pühendumust näitab ka see, et ta lendas juuni keskel laulu- ja tantsupeotule teekonna alguseks Itaalia puhkuselt spetsiaalselt Tartusse. "Tulin lennukiga kohale ja õhtul pidin juba tagasi minema. Kui ma olen kuskile midagi andnud, siis tahan seda südamega teha ja kõigest osa saada, mida tantsupidu pakub."

Kriisa rõhutab, et rahvatantsuga saab higi niikuinii lahti, ent võhm pole kõige tähtsam. "See on väga emotsionaalne ja head koordinatsiooni nõudev. Tuleb mõelda ja liigutada samal ajal, palju asju meelde jätta. Aju areneb siin päris hästi."

Kui tantsimine ei seganud Kriisal heal tasemel korvpalli mängimist, siis tegelikult ei seganud põhitöö ka proovides käimist. "Aegade kokkuleppimisel arvestasime kõikidega, aga väga palju sõltus Rocki mängugraafikust. Aga lõpuks tuli välja, et puuduma pidin väga vähe."

Tantsurühmas erinevate elualade esindajad

Viimased kaks ja pool hooaega taas kodulinnas Tartus pallinud Kriisa kinnitusel on pundi elualade spekter väga lai: puurijad, automüüjad, arstid, võimlemistreenerid, majaehitajad ja lisaks veel Rocki füsioterapeut Martin Vahimets. Suure peoga on seotud ka Kriisa elukaaslane Kersti Kull, kes juhib liikumisrühmi.

"Esimene inimene, kelle poole ma pöördusin, oli A-rühma (eliitrühm) liigijuht Jaanus Randma ja tema viis meie esimesed treeningud läbi. Praegused juhendajad (Marius Aave, Laura Järvpõld) on kõik A-rühma tantsijad ja väga asjalikud," kiitis Kriisa.

"Sõna otseses mõttes vägevad tantsud!"

Suviste suurürituste suurima vaenlase – vihmaga – tegid tantsijad eile põhjalikult tutvust ja isegi katsumusi armastav igiliikur Kriisa tunnistab, et ilma on parem. "Vihm ei takista, aga tantsulusti lööb vähemaks. Ehtsa muru peal pole need olud üldsegi mõnusad."

Tagasihoidliku inimesena ei oska ta lemmiktantsu välja tuua. "Ma olen valikuga väga rahul, kõik on asjalikud. On klassikalist Tuljakut ja ülejäänud on ka väga huvitavad ja kiired. Sõna otseses mõttes vägevad tantsud! Nende peale ikka annab tulla," õhkas Kriisa õnnelikult.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee