Talisport

Saskia Alusalu maaliline ja töine suvi Alpides (11)

Ville Arike, 9. juuli 2014, 08:00
JULGELT EDASI! Saskia Alusalu saab hooajale vastu minna enesekindlamalt, sest tasapisi lisandub ka toetajaid. Foto autor on Alusalu riidesponsor Lupo Eesti, jalanõudega toetab Skechers. Foto: Erakogu
Eesti parim, maailma tipu poole pürgiv kiiruisutaja Saskia Alusalu alustas Saksamaal Inzellis esmaspäeval suviste jäätreeningutega, mille järele ta väga igatses. Eelmine kuu möödus samas maalilises Alpide külas kuivamaatrenni tehes.

Vahepeal pääses piiga mõneks päevaks koju. "Ootan jääle minekut juba väga!" hüüatas Alusalu enne ärasõitu Õhtulehega vesteldes. "Olen ehk veidi ülemotiveeritudki ja ses mõttes oli hea saada mõneks päevaks uisukeskkonnast eemale. Eelmine hooaeg lisas mulle kõvasti usku ja enesekindlust.

Samuti on väga hea näha oma perekonda. Sain süüa ema tehtud sööki ning oma aias kasvanud värskeid kartuleid, maasikaid ja kõike muud. Samuti oli väga tore, et taastav nädal langes kokku laulu-ja tantsupeoga, millest sain osa võtta."

Inzellis neljas harjutamisaasta

Samal teemal

Poole aasta eest peetud Sotši taliolümpia jäi teatavasti Alusalu jaoks veel veidi kaugeks, kuid Eesti rekordeid langes taas kui loogu – hooajaga püstitas ta neid 17 tükki – ja aastaga paranes põhidistantsi 3000 meetri isiklik rekord kümne priske sekundi võrra.

Ta ütles, et polnud eelmise aasta treeneriga uue hooaja plaane veel arutanud, sest too saabus Inzelli alles nüüd, jäätreeningute alguseks. "Ise olen seadnud enda jaoks väga konkreetsed sihid, aga ei soovi neid välja öelda," lisas Alusalu.

Kuidas ta liigub konkreetsete sihtide poole? Tema Facebooki küljele on ilmunud ägedaid Alpides tehtud pilte, tegelikkuses käib iga päev raske töö. "Imitatsiooniharjutused kuival maal, staatilised trennid, rattasõit, jooks, jõusaal," kirjeldas Alusalu kiiruisutajate suve sisu. "Korra tegime aeroobsele trennile vahelduseks ka Inzelli lähedal asuval Gamsknogeli mäel 4-5tunnise matka. Tegemist oli tavalise matkaraja, mitte mägironimisega."

Alusalu alustas Inzellis juba neljandat harjutamisaastat ning see 5000 inimesega küla on saanud talle väga koduseks. Jaanipäeval tehti ka lõket, külas korraldatakse hästi palju ühiseid üritusi. "Siis saab terve küla kokku. Nad kannavad oma rahvariideid, millega käivad ka Oktoberfestil. Tere öeldakse alati, eks uisutajaid tuntakse riiete järgi ära.

Olen sealse rahuliku elu ja ilusa loodusega väga rahul. Mõistagi on akadeemias elamisel ka miinuseid, kuid see on mulle treenimiseks parim võimalus. Mõni ameeriklane ütleb, et igav koht ja midagi pole teha. Aga Adaveres on 500 inimest, seal 5000! Linnamelu mulle ei sobigi. Vabadel päevadel käin sageli Inzelli ümbruses jalutamas," räägib Alusalu Baierimaa uisuparadiisi eluolust.

Kell viis üles, et se0069tsmeks jääle saada

"Eelmisel suvel sain päeva esimese jääaja, mis oli hommikul kell 7. Ärkasin kell 5 ja soojendust alustasin kell 6," rääkis Alusalu võitlusest koha pärast. "Loodan, et sel aastal läheb paremini. Enamasti käime jääl ainult korra päevas, teise trenni teeme kuival maal. Mitu korda päevas on lihtsalt liiga raske jääl käia – kiiruisutamine on nii tehniline ala ning nii vaimselt kui ka füüsiliselt raske."

Märtsikuus elas Alusalu läbi kõva ehmatuse, kui sai Inzelli MK-etapil 10. koha, aga samas ka tema ees kukkunud konkurendi uisuteradelt kaks tõsist lõikehaava.

"Nendega läks ses mõttes õnnelikult, et mul oli terve kevad aega end ravida – osalemata jäi vaid MK-sarja finaaletapp," märkis uisutaja.

Ühisstart olümpiale ja Alusalu kavva?

Kiiruisutaja Saskia Alusalule nii 10. koha kui ka lõikehaavad toonud MK-etapi distants oli ühisstart, kus naised sõidavad 20 ringi ehk 8 kilomeetrit. Eestlanna tõdes, et see sõit peaks talle põhimõtteliselt sobima.

Alusalu sõnul kaalutakse ühisstardi lülitamist juba järgmiste, 2018. aastal peetavate taliolümpiamängude kavva. Programmist ilmselt kaovad meeste 10 000 ja naiste 5000 meetrit. "5000 kadumisest on veidi kahju, sest mu mõtted liikusid ka selle distantsi suunas. Mõtlesin, kas 3000 + 5000 või 3000 + 1500, nüüd antakse suund iseenesest kätte," muigas Alusalu. "Ehkki 1500 ja 3000 meetrit on korraga väga raske harjutada, sest need on väga erinevad. Kindlasti jääb mu põhidistantsiks 3000 meetrit."

Uue hooaja kaks esimest MK-etappi sõidetakse Aasias aeglase jääga radadel. Seejärel on kavas etapid Berliinis, Heerenveenis, Hamaris. Kas Alusalu võistleb ka Aasias, pole veel selge.

"Aeglaste ja kiirete radade aegu on raske võrrelda. Võib öelda, et kui aeglasel jääl õnnestub välja sõita mullune kiire raja aeg, on see hea näitaja. Põhimõtteliselt loodan tippudele taas sammu lähemale astuda," sõnastas piiga sügise esimesed sihid.

Kiiruisutaja Saskia Alusalu

• Sündinud 14. aprillil 1994.

• Esimene treener Väino Treiman, praegu harjutab Inzelli kiiruisutamisakadeemias.

• Juunioride ühisstardi MK-sarja 3. koht (2013).

• Parim tulemus MK-etapil: ühisstardist sõidu 10. koht (2014).

• EMil 2014 mitmevõistluses 24. koht.

I• siklikud ja ühtlasi Eesti rekordid: 500 m 42,38, 1000 m 1.22,91, 1500 m 2.04,28, 3000 m 4.18,69, 5000 m 7.43,88 (kõik püstitatud vahemikus 15. veebruar – 8. märts 2014 Inzellis).

• 34kordne Eesti meister.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee