TÖÖHOOS: Tanel Kangerti muidu rahulikku Tour de France’i on seganud külm ilm ja kukkumine. Foto: Tairo Lutter
Ats Kuldkepp 16. juuli 2014 11:00
Jalgrattur Tanel Kangerti esitused pole Tour de France’il tavainimesi rõkkama pannud ja aasta tähtsaima suurtuuri debütant tunnistab isegi, et mõnel juhul pole ta nii aeglaselt (!) saanud sõita, kui soovinuks.

Astana värvides sõitva Kangerti roll on abistada tuuril kümne etapi järel esikohta hoidvat klubi liidrit Vincenzo Nibalit pigem etappide keskosas, et siis lõputõusudel rahulikumalt võtta ja energiat säästa. Nagu üleeile, kui ta kaotas Nibalile üle seitsme minuti.

"Oleks tahtnud veel suuremat kaotust saada, aga kuna mul oli külm, siis lasin mäest mõistliku tempoga üles, et veel kõhedam poleks olnud. Kindlasti on tulemas selliseid etappe, kus kaotan veel rohkem. Aga kui ma olen järgmisel päeval sellest natuke värskem, siis on kõik hästi," rääkis Kangert eilsel puhkepäeval Õhtulehele. Nii pole üldarvestuses võimalik esitosina lähedale pürgida ja praegu on Kangert 28. kohal, jäädes Nibalist maha 15.27. Võrdluseks, mullusel Giro d’Italial oli ta lõpuks 13. ja Vueltal 11. positsioonil.

Teine kukkumine lähedal

Külm ja rõske ilm ongi Kangertile seni vahest kõige rohkem tuska valmistanud. "Näiteks eile (üleeile - toim) oli täiesti ootamatu olukord, kui terve päeva lubas sooja ilma ja vaid üksikuid vihmahooge. Lõpuks oli täiesti vastupidi. Ise läksin kõige õhemate riietega peale, viskasin isegi kilevesti taskust välja. See maksis kõvasti kätte, sest külmetasin ja kulutasin energiat juba enne seda, kui oli vaja tööd tegema hakata," meenutas ta.

Hoolimata 7. etapil toimunud kukkumisest hindab eestlane tervist enam-vähem korras olevaks. "Vaid mõlemad põlvekõõlused on mingil põhjusel valulikud. Polegi suutnud veel välja nuputada, kas see oli kukkumisest põhjustatud või mitte. Õnneks puhkepäeval sain natuke kergemalt jalga keerutada ja edaspidi peaks seis parem olema. Põrutada saanud käega pole ka enam muret."

Küll on kehvasti läinud rattamaailma suurimate staaride hulka kuuluvatel Alberto Contadoril ja eelmisel aastal Touri võitnud Chris Froome’il, kes on juba katkestama sunnitud olnud. Contadori 10. etapil toimunud siruli käimist nägi Kangert väga lähedalt. "Ta kukkus minust ainult mõne meetri kaugusel. Vedas, et ise vedelaks ei löönud ja pidurdama ei hakanud. Kui nägin, et tal läks ratas käest ära, suutsin rahulikuks jääda ja trajektoori vahetada. Sellised asjad ehmatavad korralikult ära," meenutas ta.

Võidukohustus peal

Pärast mõnda mägisemat etappi ootavad rattureid ees kergemad päevad, aga Nibali kollast särki säilitada üritaval Astanal tõenäoliselt puhkehetki ei tule. "Särgi hoidmine võtab kõigilt palju rohkem energiat, kui selliste tiimide sõitjatel, kus pole ühtegi üldarvestuses kõrgelt kohta noolivat meest. Numbrites on seda raske väljendada, aga sõitu kontrollida on hoopis raskem. Särgi kaitsmisel on nüansse, mida televiisorist ei näe, sest sõidu alguseid üle ei kanta. Esimesed 50–60 kilomeetrit võivad olla kurnavamadki kui viimased," sõnas Kangert.

Õnneks on Nibali näidanud ennast nii heast küljest, et teeb abiliste elu kergemaks. Kaks etapivõitu, sealhulgas üleeilne triumf senise tuuri kõige raskemal trassil, räägivad enda eest. "Isegi üllatav, et Vincenzo nii heas hoos on. Kui teame, et ta suudab sellistes tingimustes etapi võita, annab meile motivatsiooni juurde.

Kas Froome’i ja Contadori katkestamine on Astanale loonud ka võidukohustuse? "Tahtmine ja kohustus on meil algusest peale olnud. Eelmise aasta Girol sai Nibali samuti kollase särgi üsna varakult kätte – olukord on tuttav. Kõik tiimi liikmed oskavad selles situatsioonis käituda," vastas Kangert.