Korvpall

Kas olümpiakorvpalli pärast tuleb hakata palvetama? 

Ats Kuldkepp, 5. august 2014, 09:00
PALVE: USA korvpallikoondise kandidaadid Andre Drummond (vasakul) ja DeMarcus Cousins loodavad, et vigastada saanud Paul George’iga on kõik hästi. Foto: AFP/Scanpix
Korvpalliliiga NBA staari Paul George’i ööl vastu laupäeva USA koondise treeningmängus saadud võigas jalavigastus, kus Indiana Pacersi ääremängija murdis lahtiselt nii sääre- kui pindluu, võib ala tulevikku määrata rohkem, kui tavaline spordisõber arvata oskab.

Raskeid traumasid on tippmängijatel juhtunud varemgi, kuid USA koondise laagris mitte. George’i õnnetus oli aga ajendiks, mis ajas NBA tähtede suvel rahvusvahelistel võistlustel osalemise vastased taas tagajalgadele.

Võitlust juhib jälle Dallas Mavericksi omanik Mark Cuban, aga ta pole kaugeltki ainuke klubiomanik või peamänedžer, kes sooviks mängijaid suvel koondise juurde mitte lasta. USA meedia hinnangul ei julge teised oma arvamust lihtsalt avalikkuses väljendada.

Samal teemal

Nende põhimõte on lihtne: pallurid on klubide omandid, kellele makstakse hiigelpalka. Koondises mängitakse aga tasuta, ainsa MMidelt ja olümpiamängudelt saadava (reklaami)tulu kasseerivad kukrusse rahvusvaheline korvpalliliit (FIBA) ja olümpiakomitee (ROK).

Olümpiaturniir on MMist palju suurem

Isegi kui mõni superstaar ei saa otseselt rasket vigastust, võib suvest sisse jäänud väsimus neid klubihooajal põhjustada. Näiteid võib rohkem leida nende riikide mängijate seast, kes on kodumaale ülivajalikud. Hiina legend Yao Ming pidi lombakana Pekingi olümpial kodupublikut rõõmustama, aga pärast seda suutis ta keha tipptasemel vastu pidada vaid ühe aasta. Ka vigastustealti argentiinlase Manu Ginobili klubikarjäär on rasketele suvedele pidanud lõivu maksma.

Cuban kordas Twitteris juba paari aasta eest välja käidud ideed, et NBA võiks võtta MMi korraldamise enda hoole alla, et klubid rahaliselt kuivale ei jääks. See läheb kokku NBA eelmise komissari David Sterni mõttega, et seni rahvusvahelise korvpalli suurimaks areeniks olnud olümpiaturniir peaks muutuma sarnaselt jalgpallile peamiselt noormängijate pärusmaaks.

FIBA püüab ka ise olümpiaturniiri vaest venda ehk MMi järjest tähtsamaks sündmuseks teha ja nihutas järgmise suurvõistluse 2019. aastale, et korvpall saaks ühe suve, mida valitseda. Varem olid korvpalli ja jalgpalli MMid juba üle nelja kümnendi samal aastal peetud.

Ometi on olümpiamängud olnud korvpalli populariseerimisel nii võimsaks vahendiks, et sellest abikäest loobumine võib valusalt kätte maksta. Koos kergejõustikuga ollakse OMi kuningad ja on raske näha, miks see olukord muutuma peaks. 1992. aasta Barcelona mänge ja USA "unistuste tiimi" seostavad omavahel kõik ja kahel viimasel korral on Usain Bolti kõrval suurimat tähelepanu saanud just USA korvpallistaarid eesotsas Kobe Bryanti ja LeBron Jamesiga.

Piirangud karmimaks?

Kohe ei juhtu siiski midagi ja 30. augustil Hispaanias algaval MMil teevad kõik koondistesse laekunud NBA tähed eesotsas Kevin Durantiga kaasa. Lisaks väitis liiga uus komissar Adam Silver, et praegu ei plaani NBA George’i vigastuse tõttu rahvusvahelist korvpalli pitsitada. "Vigastused võivad juhtuda kus ja millal iganes. Ma ei näe, et NBA mängijate koondistes osalemise suhtes võiks suuri muutusi tulla," sõnas ta ESPNile.

Silver lisas siiski, et septembris ja oktoobris toimuvatel liiga ja omanike kohtumistel võetakse teema siiski jutuks. Kui Cubani suurejoonelisi plaane vaevalt ellu viiakse, siis võidakse ümber vaadata reeglid, kuidas NBA klubid mängijate osalemist koondistes piirata saavad.

Praegu saavad klubijuhid käe ette panna vaid juhul, kui pallur on vigastatud, koondisematšides kaasa tegemine tähendab reaalset vigastusohtu või mängija on varasemalt raskete tervisehädadega kimpus olnud. Teist punkti kasutas hiljuti San Antonio Spurs Ginobili peal, sest tema paremas jalas avastatud väike väsimusmurd ei pruugi piisavalt kiiresti paraneda. Rangemad piirangud oleksidki tõhusamad relvad, millega olümpiaturniiri sandistama hakata.

NBA klubiomanikud pole ainukesed, kellel FIBA hambus on. Euroliigat korraldav ULEB on korvpalli katuseorganisatsiooniga juba ammu kempluses ja ka nemad võivad oma klubide mängijatele piiranguid rakendama hakata. Alates 2017. aastast tahab FIBA hakata maailmajagude kvalifikatsiooniturniire läbi viima novembris ja veebruaris ehk klubihooaja keskel.

Euroliiga tegevjuhi Jordi Bertomeu sõnul nemad koostööd teha ei kavatse. "NBA on juba öelnud, et nemad selleks ajaks oma mänge ei peata. Miks peaks FIBA arvama, et meie pausi teeme?" küsis ta juba kevadel Hispaania väljaandele AS antud intervjuus.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee