Nagu ikka: Oscar Pistorius valas ka lõppsõna kuulamise ajal pisaraidFoto: Herman Verwey
Toimetas Kaspar Koort 11. august 2014 16:35
Oma kallima Reeva Steenkampi tahtlikus tapmises süüdistatava Lõuna-Aafrika Vabariigi invaspordikuulsuse Oscar Pistoriuse saatus saab selgeks 11. septembril, kui kohtunik Thokozile Masipa kuulutab välja otsuse.

Pistoriuse väitel oli tegemist puhtakujulise õnnetusega ning ta pidas tualetti varjunud Steenkampi sissetungijaks. Tema kaitsemeeskond rõhutas protsessi käigus pidevalt, et jalgade amputeerimine ning ema surm varases nooruses olid teinud Pistoriusest väga haavatava inimese ning seetõttu ei olnud tal traagilisel ööl plaanis muud, kui ennast kaitsta: "Sa seisad ilma proteesideta seal põrandal. Sa oled haavatav. Sa oled närviline. Sportlasena oled sa treenitud reageerima. Kõigi nende faktoritega tuleb arvestada," rääkis sportlase kaitsemeeskonna pealik Barry Roux oma lõppsõnas.

Süüdistajad eesotsas Gerrie Neliga on aga veendunud: Pistorius tegutses täiesti teadlikult ning protsessi käigus kohtumajas jooksjat tabanud nutu- ja oksendamishood olid vaid hästi lavastatud butafooria, et kohust eksiteele viia. Isegi kui kohus peaks jääma uskuma Pistoriuse versiooni juhtunust, on ta "ikkagi süüdi mõrvas, sest tulistas ilma vähimagi põhjuseta. Uksest ei tulnud välja kedagi - terve mõistusega inimene ei hakkaks kunagi sel kombel huupi tulistama," põrutas Nel.

Lisaks Steenkampi mõrvale süüdistatakse Pistoriust veel kolmes eraldiseisvas episoodis, millest kaks puudutavad tulirelvade avalikku kasutamist ja üks laskemoona ebaseaduslikku omamist. Kui Pistorius mõistetakse süüdi, võib teda ees oodata eluaegne vanglakariustus.

Kuna Lõuna-Aafrika kohtusüsteeemis puudub vandekohtunike instants, langetab süüdi- või mittesüüdimõistva otsuse kohtunik Thokozile Masipa ainuisikuliselt.