HEAS TUJUS: Rakvere Tarva peatreeneri Andres Sõbra (paremal) tuju oli meeskondade hooajaeelse esitluse aegu hea. Pildil ajab ta juttu korvpalliliidu pea- sekretäri Keio Kuhiga. Foto: LAURA OKS
Ville Arike 24. september 2014 10:00
4. oktoobril avapaugu saav kodune korvpalliliiga näib muutuvat üsna ühtlaseks

4. oktoobril saab klassikaga BC Kalev/Cramo – Tartu Ülikool/Rock avapaugu kodune korvpalliliiga, kus enne finaali on intriig siiski mujal – kas ja kes suudab lükata medalikohalt seal kolmel viimasel aastal olnud Rakvere Tarva?

Eile teletornis toimunud pressikonverentsil jõudis mitu treenerit öelda, et tahavad virulaste positsiooni kõigutada ning seejärel ei hoidnud Andres Sõber end enam tagasi ja põrutas traditsiooniliselt: "Need, kes toterdavad 5.-6. koha peal, toterdavad seal edasi. Naine ütles eile (üleeile – toim) pärast Kuusmaa avaldust kolmas koht näpsata: "Ära pabista, Andres-poiss, esimene-teine on vabad!" Ma olen matsumees, ma jagan matsu!"

Aivar Kuusmaa juhendatav Rapla Tyco esitles oma meeskonda teatavasti esmaspäeval ja seal räägiti kõval häälel soovist medalile jõuda. Sõber torkas selle peale: "Aivar on sitke vana, eluaeg treeneripostil olnud. Teistega saab ta võib-olla hakkama, minu vastu on ta iga kord komistanud. Komistab selgi korral, tal läheb veel aega!"

Klandorf: peaaegu kõigil medalivõimalus

Eile jõudis Kuusmaa enne Sõbra etteastet öelda: "Soovin kõikidele kolleegidele nelja hulka jõudmist. Eesmärkideta pole mõtet seda liigat alustada – nelja hulka jõudmine on siht, siis vaatame edasi. Peab kõvasti Sõbrale jala peale astuma, et pronksmedal tuua!"

Tõsi, kui Sõber praalis, et Kuusmaa on iga kord tema otsa komistanud, unustas ta ilmselt aastad 2011 ja 2012, mil Tarvas Eesti liiga poolfinaalides Kuusmaa juhitud Kalev/Cramole selgelt alla jäi. Meeste suur ja legendaarne duell toimus aga 2010. aasta kevadel, kui Tarvas alistas poolfinaalis TTÜ 3:2 ning mängujärgsed pressikonverentsid pakkusid sama kirkaid emotsioone kui korvpall isegi.

Sõbrast ei saanud üle ega ümber ka TTÜd juhendav meistriliiga vanim peatreener Heino Lill ("Ma ei oska öelda, kas Rakvere laguneb hooaja jooksul – ostab, müüb või vahetab. Kalevi ja Rocki vastu ei saa, ega kedagi muud ole, kui Sõbra pundile jalg taha panna!"), ülejäänud klubide esindajate esmane soov oli jõuda nelja parema sekka. Sellest ei rääkinud vaid Audentes/noortekoondist juhendav Indrek Visnapuu.

Kalle Klandorfi juhendataval Tallinna Kalevil (nüüd TLÜ/Kalev) oli kevadel pronks sisuliselt kaelas, aga see osati sealt ära võtta ja Sõbra tiimile kinkida. Alati otsekohese ütlemise poolest tuntud Tallinna abilinnapea tõdes, et peale Audentese ongi kõigil medalivõimalus. "Ja see on ka teostatav. Oluline on see, kuidas keegi stardist minema saab, põhiturniiri lõpuks tuleb olla 3.-6. kohal. Sest seitsmes-kaheksas meeskond lähevad kohe kokku Kalevi ja Rockiga ja neil pole suurt lootust."

Klandorf meenutas oma meeskonna eelmise hooaja käekäiku, kui tükk aega võideldi esikuuikusse jõudmise nimel, lõpuks oldi viiendad, veerandfinaalis alistati neljanda asetusega TTÜ ja pronksimatšis ei jäänud Tarva skalbi võtmisest palju puudu. Kes tahab medalit saada, peab sel hooajal liikuma põhimõtteliselt sama teed mööda.

Sama põhimõtet väljendas ka "erapooletu" mees, Visnapuu: "Arvan, et kevadises finaalis näeme siiski kaht suurt. Ülejäänud võitlevad pronksile. Poolfinaali pääsemise nimel läheb kõvaks võitluseks ja põhiturniir on väga oluline, sest kõik tahavad vältida veerandfinaalis Rocki ja Cramot."

Valga võitleb ja viskab

Raplast oli juttu juba eilses lehes, "väikeses" Kalevis on kolm välismängijat, TTÜ jätkab endiselt tudengitega, lahingu tahavad anda mitme uue, aga tuntud tegijaga täienenud Pärnu ning üha jõulisemalt Eesti-Läti piirilinna identiteeti loov Valga.

Valga värbas peatreeneriks nimeka lätlase Varis Kruminš ja ka mängijate seas on (esialgu) neli lõunanaabrit. "Sel hooajal on rõhk võitluslikkusel ja visketäpsusel," tutvustas mänedžer Antti Vasar. "Oleme Rakverest toonud Kristo Saage. Lisaks on meil tugevad lätlased, kes ei pilla ühtki palli võitluseta maha. Arvan, et lätlaste arvuks jääb neli, raha seab piirid. Kõigi positsioonide mehed viskavad kaugelt hästi, selline ongi Varis Kruminši käekiri."

Vasar tunnistas, et pärast Maris Laksa lahkumist Tarvast uuriti võimalust too mees poolel koduteel endale jätta, kuid praegu polnud see võimalik.

Saage lubas Rakvere võrgud põlema panna!

Meistriliiga ajakava koostajad on juba esimesse vooru kirjutanud tublisti intriigi: peale suure Kalevi ja Rocki saavad kokku ka Tarvas – Valga. Mis seal nii erutavat on? Sest Kristo Saage kolis Rakvere lihakombinaadi toodete juurest Maksi ja Mooritsa manu!

"Näeme oma sisu 5. oktoobril Kastani Arenal, kus Saage lubas võrgud põlema panna!" muigas Vasar.

Veel kohtuvad samal päeval Tallinna derbis TTÜ – TLÜ/Kalev, samuti Pärnu – Rapla. Audentes alustab teisest ringist ja mängib ka ainult kaks ringi. Muidu peetakse neljaringiline põhiturniir, kuid suurema rahvusvahelise koormusega Kalev/Cramo mängib igaühega kaks (kõik mängud topeltarvestusse) ja Rock kolm (kodumängud topelt) korda.