Jalgpall

Kas meistriks tuleb Flora 10., Levadia 9. või Kalju 2. korda? 

Ott Järvela, 27. september 2014 10:00
SUUR LAHING: FC Flora ja Nõmme Kalju tänane lahing on esimene vaatus kolmest, mis määravad, kes tuleb Eesti meistriks jalgpallis. Foto: ARNO SAAR
Jalgpalli Eesti meistriliiga otsustavad mängud algavad tänase Tallinna Flora – Nõmme Kalju lahinguga, sest järgmises kahes voorus kohtuvad mõlemad meeskonnad kolmanda tiitlipretendendi Tallinna Levadiaga.

Kui veel augusti keskel tuli tiitlivõitluse kontekstis rääkida ka Sillamäe Kalevist, siis kaheksamängulise võidujada lõpetanud kaotus Levadiale septembri keskel jättis idavirulased liidrist juba üheksa punkti kaugusele. Ühest juhttrio liikmest võib Sillamäe end mööda (st medalile ja eurosarja) pressida, aga kõigist kolmest… Puht matemaatiliselt võttes ülimalt ebatõenäoline.

Aga kes tuleb meistriks? Kas Flora kümnendat, Levadia üheksandat või Kalju teist korda? Esmalt tuleb tõdeda, et jalgpall pole jalgrattasõit, kus tagant tulijal on eelis. Vutis maksavad punktid tabelis, kusjuures võit tabeli esimese ja viimase üle annavad neid täpselt sama palju.

Samal teemal

Kui võidu eest antavate punktide arv sõltuks vastase tabelikohast, oleks tiitlijahis jäme ots praegu Levadia käes, kel on tänavustest meistriliigas Flora ja Kaljuga peetud matšidest ette näidata 2 võitu, 4 viiki ja 0 kaotust. Kalju on kaotanud korra Florale ja kaks korda Levadiale, Flora korra Kaljule.

Mängudes tabeli tagumise poole meeskondadega on Flora aga vääratanud vaid korra (viik Tartu Tammekaga) kunas Levadia kaks (kaotus Paidele ja viik Narva Transiga) ja Kalju samuti kaks korda (viigid Paide ja Transiga).

Analüüsides eesootavate mängude graafikut, siis kõige keerulisem on see Floral, kes peab lisaks Kaljule ja Levadiale mängima nii viiendal kohal asetseva Infoneti kui ka Sillamäega. Levadial tuleb sellest paarist mängida vaid Infonetiga ja Kaljul Sillamäega.

Tänases mängus Flora – Kalju on suuremad pinged peal nõmmekatel, sest kaotuse puhul tuleb esikohaga sisuliselt hüvasti jätta. Floral jääks kaotuse korral kõik endiselt enda kätesse – võidud järgmises viies mängus tagaksid meistritiitli – aga säärase seeria kokkutraageldamine nõuaks suurt õnnestumist.

Olgu öeldud, et tabeliseis oleks veel põnevam, kui Kalju avavoorus Infoneti üle saavutatud võidust poleks mängukeeldu kandnud mängija kasutamise tõttu saanud kaotust. Eks näis, kas ja kuidas Kaljul seda eksimust hooaja järel kahetseda tuleb.

Peale selle tasub meenutada, et kui 36 vooru järel on tabeli tipus võrdse punktiarvuga meeskonnad, ei selgu meister välismaalt tuttavate väravate vahe või omavaheliste mängude arvestuse põhjal, vaid meistri selgitamiseks peetakse lisamäng. Seni on seda klauslit vaja läinud vaid korra – 1994. aastal (Flora alistas 5:2 Tallinna Norma ja võitis oma esimese meistritiitli).

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee