Vormel 1

Bianchi võitleb elu eest, kuid kes on süüdi? (5)

Merili Luuk, 7. oktoober 2014 07:00
Tund enne Jaapani GP starti poseeris Jules Bianchi vihmasajus, kaks tundi hiljem lebas ta teadvusetult juba oma vormelirusudes. Foto: ATP/WENN.com
Vormel 1 Jaapani GP-l rajatraktoriga kokku põrganud Marussia meeskonna piloot Jules Bianchi on vaatamata pühapäeval tehtud ajuoperatsioonile endiselt kriitilises seisus.

Bianchi sattus tugevas vihmasajus peetud Jaapani etapil avariisse võistluse lõpuringidel, kui sõitis kurvist välja ja põrkas kokku teisaldustraktoriga, mis oli tulnud eemaldama kaks ringi varem samas kurvis avarii teinud Adrian Sutili masinat. Bianchi lõigati vrakist välja ning toimetati paarikümne kilomeetri kaugusel olevasse Mie haiglasse, kus talle tehti kolm tundi kestnud operatsioon.

Samal teemal

Võidusõitja isa rääkis reporteritele, et kokkupõrke tagajärjel tekkis pojal subduraalne hematoom ehk ajukestade vaheline suur verekogumik. Ajuverejooksu peatamiseks taheti teha ka teine lõikus, kuid selleni veel jõutud pole. Praegu viibib ta hingamisaparaatide all.

Haiglast ei laekugi mehe seisundi kohta muud informatsiooni kui fakt, et prantslane on vaatamata ränkadele vigastustele õnneks veel elus. "Jules’i seisund on väga, väga, väga tõsine, kuid stabiilne," kõlasid lakoonilised sõnad FIA pressiesindajalt.

Vormelimaailmas käib samal ajal aga süüdlase otsimine. Piloot Felipe Massa teatas, et juhtunus on süüdi korraldajad, kes ei muutnud vaatamata tugevale vihmasajule võistluse algusaega ning keeldusid saju tihenedes võistluse lõpetamisest. Korraldajaid siunati ka selles, et kaks ringi enne Bianchi traagilist õnnetust rajalt välja sõitnud Sutili masina eemaldamisele ei järgnenud turvaauto rajaletulek.

Neljakordne maailmameister Sebastian Vettel süüdistas aga hoopis meediat, sest teleülekannete kellaaega ei tohtinud muuta.

Eller: liider võinuks päästa

Kakskümmend aastat tagasi vormelimaailma viimast ning kahtlemata ka suurimat katastroofi, Ayrton Senna surmaga lõppenud vormelietappi oma silmaga näinud Eesti motoajakirjaniku Are Elleri sõnul on süüdlase otsimine mõttetu, kuid arvamusi kuulata võinuks siiski.

"Kakskümmend aastat tagasi oli Senna just see mees, kes andis märku, et sõit tuleks peatada. Natuke aega hiljem sai ta surma. Massa karjus ka, et lõpetage sõit ära. Mehed tajusid ohtlikkust," tõdeb ta, et etapi võinuks pooleli jätta.

"Võidusõitjad on nagu gladiaatorid, nad täidavad käske. Miinuseks on, et praegu pole pilootide hulgas autoriteeti. Neil on küll pilootide ühendus, kuid suurt otsust vastuvõtvat liidrit pole," usub ta, et kiirelt reageerides võinuks Bianchi päästa.

Bianchi vanemad jõuavad Jaapanisse taifuuni tõttu alles täna. Seejärel otsustatakse ühes arstide ning Marussia tiimi bosside ga, mida vormelisõitja seisundi paranemise nimel teha.

Samal teemal

12.08.2015
Jaapanit räsis taifuun Etau
13.03.2015
Jätkuvalt koomas viibiva Jules Bianchi isa: see valu on lõputu
05.02.2015
Võidusõidumaailma kuningliku sarja stardirivi pikeneb
21.09.2014
Bianchi õnnetust asuvad uurima vormeliala legendid