Alar Varrak Krasnodaris hoolealuseid juhendamas.Foto: BC Kalev/Cramo Facebook
Ville Arike 10. oktoober 2014 13:15
BC Kalev/Cramo korvpallimeeskond sai eile Krasnodaris Ühisliiga ajaloo suurima ketuka. Peatreener Alar Varrak tõdes, et meeskond polnud mänguks valmis.

Selles oli tal täiesti õigus, kuid ta peab ka ise peeglisse vaatama, sest meeskonna või ka osa mängijate mittevalmisoleku puhul vastutab ka juhendaja. Teiseks tuletan Varrakule meelde, et tal on lubatud mehi ka esimesel, teisel või kolmandal minutil välja vahetada, läbi sõimata ja poolaja, kui mitte terve mängu lõpuni pingi kõige kaugemasse nurka asjade üle järele mõtlema saata. Vähemalt VTB liiga tasemel proffi, ja ühe mehega pidanuks eile ka niimoodi tegema.

Vaatasin esimese veerandaja uuesti üle ja tuletan sündmused meelde.

0.05 – Kalev saab lahtihüppest palli, Scott Machado kiirustab ja teeb valesöödu. Vastane ei sundinud seda pallikaotust tegema.

0.27 – Nikita Kurbanov tabab vabavisked – 2:0.

0.45 – Korvi lähistele murdnud Machado saab kas kulbi või annab valesöödu (telepildi järgi hästi ei tuvasta, kumma juhtumiga on tegemist). Kui valesöödu, siis vastane ei sundinud seda tegema.

1.00 – Armands Škele laseb Maksim Grigorjevil rahulikult korvi alla murda – vabavisetest 4:0.

1.10 – Škele annab müstilise kaarpalli kõrgelt üle Machado pea, tagasimäng. Vastane ei sundinud seda pallikaotust tegema.

1.40 – Kubani möödaviskele vastab Frank Elegar korviga – 4:2.

2.00 – Škele hoiab käed põlvede juures ja laseb tema vastas seisval Grigorjevil rahulikult kolmese visata – 7:2.

2.35 – Kalev saab ründelauast kolmel korral palli, kuni Škele ronib nelja mehe vahele ja jääb pallist ilma. Vastane ei sundinud seda pallikaotust tegema.

2.40 – Kuban korraldab kahe kiire söödu ja alley-oop'iga terve Ühisliiga mänguõhtu ilusaimaks valitud korvi – 9:2. Varrak võtab aja maha, aga edasine näitab, et sellest tulu ei tõuse.

2.50 – Škele teenib vabavisked, saadab kaks esimest lootusetult mööda ja õnnega pooleks saadud aseviske lõpuks korvi – 9:3.

2.57 – Otsajoone tagant alustanud Kuban korraldab kiirrünnaku, saavutab Kalevi väljakupoolel arvulise ülekaalu ja lõpetab uue alley-oop pealtpanekuga – 11:3.

3.20 – Kalevi kolmene läheb mööda, Kubanilt uus kiirrünnak ja pealtpanek – 13:3.

3.30 – Machado mängib end otsajoone juurde puntrasse ja söödab palli auti.

4.10 – Kuban viskab mööda, Kalevi möödaviskele järgneb aga traditsiooniline kiirrünnak ja Derrick Browni pealtpanek – 15:3.

Alles 6. minutil teeb Varrak esimese vahetuse, kui seis on 5:18. Veerandaja lõpus tuleb Kalevil veel kolm pallikaotust (valesööt ja kaks „jooksu"). Vastane ei sundinud neist ühtegi tegema. Perioodi lõpuks on tablool numbrid 32:12 ja Kalevi pallikaotuste lahtris ilutseb praktiliselt ainult oma jõududega saavutatud number „8".

Kui niikuinii on tegemist klassivahega, aga lisaks sellele lastakse lumepall kohe algusest peale niimoodi veerema, siis võibki lõpuks välja tulla säärane 63-punktiline kaotus. Varrak kahetses, et pärast poolajapausi asjad ei muutunud. Siis oli juba lootusetult hilja!

Psühholoogilises plaanis olnuks ainus variant proovida midagi ette võtta ja muuta kohe esimestel minutitel! Kui Machado pidas Ühisliigas oma esimese mängu ja tema algusevärin on mõistetav, siis vana kala Škele tegutsemine lihtsalt lubamatu. Ent tal lasti teha üks aps teise järel ja meeskonna moraal alla viia.

On loogiline, et vahetusmeestel oli hiljem pingilt psühholoogiliselt juba väga raske sekkuda, kui oled võõrsil kõva tiimi vastu suures kaotusseisus ning lisaks ühel on hoog sees ja enda meeskonnakaaslastel mitte väiksemat enesekindluse kübetki.

Ega muud, kui tahaks loota ja näha, et noor treener Varrak sellest mängust õpib, mängijad muidugi ka. Null tulnuks Krasnodarist nii või naa (tabeli seisukohalt pole vahet, kas 1 või 63 punktiga), Ühisliigas seisab 29 mängu veel ees ning eelkõige hambakohaste meeskondade (aga ka teiste) vastu tuleb esitada korralikud partiid.