Oscar Pistorius lFoto: MIKE HUTCHINGS
Toimetas Kaspar Koort 14. oktoober 2014 18:50
Selle nädala jooksul peaks selguma oma elukaaslase Reeva Steenkampi surnuks tulistanud Lõuna-Aafrika Vabariigi invasportlase Oscar Pistoriuse lõplik karistus. Kaitsemeeskond teeb kõik endast oleneva, et jalutut jooksjat vanglakoledustest päästa.

Tänasel kohtuistungil võttis sõna kaitsjate poolt palgatud kriminaalhooldaja Annette Vergeer. Tema hinnangul ei soosi LAVi vanglad puuetega inimesi ning Pistorius oleks seal valitseva vägivalla ja stressi tõttu äärmiselt haavatav.

"See ei abistaks teda, vaid murraks tema kui inimese. Kallima surm ja sellele järgnenud aeg on olnud tema jaoks tohutult suuremaks karistuseks, kui seda oleks vangistus," sedastas Vergeer oma sõnumi.

"Tema puude ja meeleolude tõttu võib juhtuda, et vanglasse saatmine oleks liigne karistus, millest ei saaks kasu ei tema ise, ühiskond ega ka mitte lahkunu perekond."

Seejuures võib juhtudagi, et Pistorius vanglaleiba lõpuks sööma ei pea: kuna juba varem teatavaks tehtud otusega ei kvalifitseerunud Pistoriuse tapatöö kohtuniku arvates ettekavatsetud mõrvaks, siis n-ö tahtmatu tapmise eest näeb LAVi karistusseadustik ette päris erinevaid võimalusi:

1) vanglakaristus kuni 15 aastat

2) tingimisi vanglakaristus

3) ühiskondlikult kasulik töö.

Eile oli kaitsjate palgatud sotsiaaltöötaja pannudki ette, et Pistorius võiks oma karistuse kanda osaliselt koduarestina ja osaliselt ühiskondlikult kasuliku tööna, mille peale kostis riiklik süüdistaja Gerrie Nel, et see oleks "šokeerivalt kohatu."

Pistorius tulistas eelmise aasta veebruaris surnuks oma kallima Reeva Steenkampi, pidades teda enda sõnul tualetti varjunud murdvargaks.