Korvpall

Kanada dinosaurused juba möirgavad, kuid kuhu küündib nende hääl? (3)

Otto Oliver Olgo, 15. oktoober 2014, 15:57
Kyle Lowry (valges)Foto: Peter Llewellyn
Aubrey Drake Graham ei osanud väikese poisina arvatavasti mõeldagi, et juba teismeeas saab ta kuulsaks koolitulistamisega telesarjas Degrassi. Veel vähem oli tal aimu, et 27-aastasena on tal isiklik luksuskabinet enda kodulinna - ja ühtlasi ka ainsa Kanada NBA meeskonna - korvpalliklubi Toronto Raptorsi koduareeni ruumides.

Popmuusika maailmas Drake’ina tuntud räppar on haaranud kinni magusast ettevõtmisest, kelle külmkappides leidub vahtrasiirupit tõenäoliselt nii palju, et süda hakkab läikima.

Samal teemal

Siiski, üks märkus – kui sa oled üles kasvanud põhimõtteliselt lapsstaarina, siis räpifraas "started from the bottom, now we here" (alustasime põhjast ja nüüd oleme siin) ei mõju autentselt, võta kinni mis tahes otsast.

Teine märkus – kui Sa näed, et pealtpanekuvõistlusest osavõtjad ei taha Sulle pingil ruumi anda (sest pink on isegi lühike kolme suure mehe jaoks), siis ära suru end nende kõrvale istuma, kui Sulle jääb lõpuks poole kannika jagu istumisruumi. Don’t be That Guy.

Drake on üks esimestest popstaaridest, kes on haaranud kinni võimalusest seostada end tugevalt NBA-ga. Brooklyn Nets naudib küll Jay-Z ja Beyonce’ga kaasas käivat melu ning Lakersi ja Clippersi mängudel käib alati mõni seltskonnamogul või kuulsus, kuid Raptors on piisavalt hipster-klubi, et näida originaalne.

Lisaks on Raptors üks NBA kõige huvitavamaid klubisid praegu, sest lähimad kaks aastat annavad tõenäoliselt selge vastuse põletavale küsimusele – kas Kanada ainus NBA meeskond suudab murda olemasoleva talendiga vähemalt Idakonverentsi finaali või on nad määratud jääma "keskmisest natuke tugevamate" klubide sekka?

Leedu korvpalliriigi silmad on pööratud Toronto suunas

Vastus võib peituda juba üksnes ühe mehe arengus. Ta nimi on Jonas Valanciunas ja ta on meie lähinaabri Leedu korvpalli suurim talent pärast legendaarset Arvydas Sabonist.  

Valanciunas on Vilniusest pärit 2.13 pikk tsenter, kes on alles 22 aastat vana, kuid on juba kogunud enda auhinnavaramusse hulgaliselt tiitleid ja nominatsioone. Eesti tuntumad korvpallitreenerid on öelnud tabava väite: kui Sa ei ole juba 21-aastaselt nõrgema koduse meistriliiga superstaar või mõne Euroopa tippliiga staar, siis on vähetõenäoline, et Sinust saab 30-aastaselt tegija NBA-s või isegi Euroliigas. On erandeid, loomulikult, kuid nad kinnitavad reeglit.

Nii, et – Eesti noored korvpallurid, võtke õppust! Valanciunase auhinnakapis on U19 korvpalli MM-i MVP nimetus, FIBA aasta noormängija autasu (koguni kaks korda), Eurocup-sarja sümboolse esimese viisiku koht, Leedu meistriliiga võit ja väärtuslikema mängija autasu ja nii edasi.

NBA-s on 2011. aasta drafti viies valik silma paistnud suurepärase lauapallide võtmise oskusega ja sujuvate ründeliigutusega korvi all. Ka kaitses ei jää ta väga hätta, ehkki nõuab lihvimist. Noore leeduka peamised probleemid on vigadega kimpu jäämine ja aeg-ajalt esinev passiivsus, mis tuleneb mõneti ka faktist, et Valanciunas on algviisiku neljas ja vahel isegi viies variant rünnakute lõpetamiseks.

Korvpalli MM-il Hispaanias tegi Valanciunas südi turniiri ja Raptors loodab väga, et nende rohmakas teemant läheb ajapikku enesekindlamaks. Kuid Kanada meeskond teab piisavalt hästi, et alati ei tasu panustada ainult ühele trumbile.

Raptors tõi suvel uue 48 miljonit dollarit väärt neljaaastase lepinguga tagasi 28-aastase mängujuhi Kyle Lowry, kes näitas pärast mitut ebaõnnestunud katset, et kuulub õigustatult NBA mängujuhtide eliiti. Meeskonna algviisikus on veel eelmisel hooajal All-Star mängule valitud viskav tagamängija-äär DeMar DeRozan, kes sai episoodiliselt mängida tänavu ka USA koondise eest.

DeRozan on teinud iga aastaga sammu edasi ja Raptorsi treenerid ei pelga võrrelda ta töötahet legendaarse Kobe Bryanti omaga (DeRozan tegi isegi eelmisel aastavahetusel, kell 00:00, korvpalliplatsil trenni).

Väikese ääre peal on x-faktor Terrence Ross, kes suudab mängida head kaitset, visata kolmeseid ja panna pealt sellise jõuga, et isegi Kenneth "Manimal" Faried lööb kartma.

Ka pink on täis põnevaid noori projekte ja kogenud veterane. Greivis Vasquez on NBA üks kõige paremaid varumängujuhte, Patrick Patterson on kolmese tagant ohtlik suur äär, kes tõmbab vastase kaitse lahti, Chuck Hayes on alamõõduline tsenter, kes seisab paigal nagu 8-meetrine männikänd, Tyler Hansbrough vihastab vastased endast välja, sest tal on inetu nägu ja tüütud "mustad" katted.

Landry Fields vihastab vastased veel rohkem, sest ta teenib 8,5 miljonit dollarit hooaja kohta pingil istumise eest (Knicks ja nende lepingud...) ning tal on NBA üks kõige kauneimaid abikaasasid. Pagana õnnelik sell.

Suvel toodi pingile lisaks tänavakorvpalliguru Lou Williams ja mees, kellega ei tohiks pimedal tänaval kunagi tüli norida, MMA- ja karatekooli läbi teinud väike äär James Johnson. Projektidest nimetan eraldi ära suure ääre Lucas "Bebe" Nogueira ja Brasiilia oma Kevin Duranti – Bruno Caboclo. Teda iseloomustab ingliskeelne väljend "two years away from being two years away from being a NBA player". Loodame, et nelja aasta pärast on investeering seda väärt.

Algviisik on kvaliteetne ja pink üks NBA paremaid. Mängijate pärast ei ole põhjust muretseda, tiimi juhendab kogenud Dwane Casey. Küsimus on, mis toimub koosolekuruumides?

Kanadalased kardavad kohaliku spordijuhi taandumist

Raptors kuulub kolmele ühingule, millest mõjuvõimsaim on Maple Leaf Sports and Entertainment (MLSE), kelle eesotsas figureerib omakorda mees nimega Jim Leiweke. Jimmy-poiss on teeninud koha mitmete kanadalaste südames oma fanaatilise kirega korvpalli ja jäähoki vastu, kuid levivad kuuldused, et Leiweke on väsinud ja tahab taanduda MLSE tegevjuhi kohalt.

Leiweke erruminek võib tähendada uue mõjuvõimsa ärihai tulekut, kes ei pruugi olla samavõrd huvitatud korvpallist nagu ta eelkäija seda oli. Ükski korvpallifänn ei taha näha Raptorsi eesotsas "uut James Dolanit", kes ei suuda aduda reaalsust või siis eelistab MLSE omanikuna jäähokit korvpallile.

Kanada korvpallisõbrad ei taha veel aga muretseda, sest Raptorsi peamänedžer on üks NBA geniaalsemaid juhte, Masai Ujiri. Kuluaarides "Sensei"-ks kutsutav Ujiri  suutis müüa Bargnani Knicksile ja DeRozani ebaefektiivse sõbra Rudy Gay Sacramento Kingsile. Tema ainuke küsitav otsus Raptorsi peamänedžerina ongi olnud Bruno Caboclo valimine tänavuses draftis niivõrd varakult (Caboclo oli tugeva drafti 20. valik...).

Ujiri on veendunud, et praegune koosseis peab kokku jääma, et meeskonnal tekiks ühtne vaim ja mõistmine.  Superstaare võistkonnas ei ole, vaid Lowry ja DeRozan nuusutavad staari seisuse suunas. Isegi, kui DeRozan kehtestab end liigas top-3 viskava tagamängijana, peavad Valanciunas ja ettearvamatu Terrence Ross tegema kaks-kolm sammu edasi. Kui nii juhtub, siis ootan juba dokumentaali: "Jurassic Park – Raptors edition".

Meeskonnast lahkusid suvel:

1) John Salmons – vahel ma ikka imestan, kuidas ta teenib neid uusi lepinguid. 34-aastane Salmons on väike äär, kes suudab veel ründes aeg-ajalt mõned korvid kaugelt sisse panna, kuid alati kui siinkirjutaja vaatas mõnda Raptorsi põhihooaja mängu, siis reegel oli järgmine: Salmons tuleb mängu, edu hakkab sulama. Mõnes noores meeskonnas on ta "veterani kogemused" endiselt arvatavasti vajatud, kuid üldiselt ei tohiks ta enam üle 5 minuti platsile pääseda.

2) D.J. Augustin – üks NBA lühikesemaid mängujuhte, kes õiges keskkonnas (loe: ilma Derrick Rose’ita Chicago Bulls) õige treeneriga on vägagi arvestatav tegija. Rünnakul aktiivne, terav, hea läbimurdja. Kaitses jääb pikkuse (1.83) tõttu hätta, aga ei anna vastasele midagi kergelt.

Lisaks draftivalikutele (Caboclo) tulid Raptorsisse tänavusel suvel:

1) Lou Williams – eelmise aasta jaanuarikuus rebestas NBA üks viimaseid tõelisi tänavakorvpallureid enda ACL-i ja pärast taastumist on ta maadelnud vähese enesekindluse ning ebastabiilsusega. Vägagi osavalt käsitseb palli.

2) James Johnson – lisandub loodetavasti "Expendables 4" näitlejate nimekirja. Ülimalt atleetlik, mängib kõrge intensiivsusega, kuid teda on kasulikum panna mängu spurtide jaoks, mitte 20 minutit järjest.

3) Greg Stiemsma – siinkohal esitlen lühianekdooti "10 minutit NBA-d Stiemsmaga". Greg saab vahetusest sisse, meeskond on kaitses. Greg tuleb vahetusest välja, vead on täis. Lühidalt: suur koll, kes oskab blokeerida ja vigu teha.

4) Lucas Nogueira – mängis viimati Hispaania liigas, kuid oli seal eelmisel hooajal pidevalt vigastatud. Kui suudab püsida tervena, siis võib kauges tulevikus võtta algviisiklase rolli Amir Johnsonilt üle. Bruno Caboclo mentor, sest on ainult kahe aasta kaugusel põhirolli täitmisest.

Meeskonna koosseis:
PG – Kyle Lowry, Greivis Vasquez
SG – DeMar DeRozan, Lou Williams
SF – Terrence Ross, Landry Fields, Bruno Caboclo
PF – Amir Johnson, Patrick Patterson, Tyler Hansbrough, Lucas Nogueira
C – Jonas Valančiūnas, Chuck Hayes, Greg Stiemsma

Seisud palgalimiidiga:

Raptors on huvitavas seisus, sest kuigi neil vaba raha põhimõtteliselt pole (uued lepingud ja lepingupikendused Lowryle, Vasquezile ja Pattersonile aheldasid dinosauruste finantsvõimalused), siis neid võib hädast aidata välja uus TV-leping, mis võib tõsta palgalimiidi seniselt 63-lt miljonilt dollarilt umbes 72 ja siis juba 80 miljoni dollari peale kahe aasta pärast. Lisaks kaob Raptorsi lepingute hulgast juba aasta pärast Landry Fieldsi košmaarne kontraht, mis tuli kaasa Knicksist.

Viimasel lepinguaastal on praegu Amir Johnson, kes teenib 7 miljonit dollarit hooaja kohta. Usun, et Johnson teenib klubi käest veteranina uue lepingu samas suurusjärgus. Uus ja tunduvalt kopsakam leping läheb järgmisel suvel ka Valanciunasele, kelle uustulnuka leping kestab küll veel kolm aastat, aga võib eeldada, et Raptors ei taha midagi juhuse hooleks lasta, sest Kanadasse on niigi keeruline vabaagente meelitada (kliima ei ole soodne ja Drake ei meeldi kõigile nii palju, kui räppar võib ise arvata). Kanadalaste õnneks ohjab Raptorsi finantsressursse Ujiri, kes on võlunud ennegi eimillestki välja paar väikest rubiini. Jääme ootele, mida ta 2015. ja 2016. aasta suvel suudab.

3 KOMMENTAARI

v
valga welg 16. oktoober 2014, 11:02
Valanciunas on Utenast pärit, mängis küll rytases jah.
a
Ardo 16. oktoober 2014, 01:10
Väga vahvad eelvaated. Kohati kumab läbi pisut kohmakas mõtete ja ideede tõlge inglise keelest eesti keelde, aga see ei vähenda kuidagi artiklite loet...
(loe edasi)
Loe kõiki (3)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
sport@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee