Korvpall

Clevelandi ratsaväe pealik on tagasi, koos kahurväega! 

Otto Oliver Olgo, 19. oktoober 2014 23:25
LeBron James (23)Foto: Reuters / Scanpix
Cleveland Cavaliersist oli hiljuti saamas NBA skene rahvuslik naerualune. Esiteks Chicago Bullsi staari Joakim Noahi sõnavõtt 2010. aastal: "Kas olete kuulnud kedagi ütlemas, et Cleveland on lahe? Ma ei ole kuulnud kedagi ütlemas, et, hei, läheks Clevelandi puhkama. Nii, et... ma ei mõista, miks keegi peaks pidama Clevelandi lahedaks./.../ Kui ma olin võõrsilmängul Clevelandis, jäin ma vabal ajal ainult oma hotellituppa. Vaatasin aknast välja – päris masendav vaatepilt avanes sealt. Inetu pilt. Tehased igal pool, välja ei ole mõtet minna."

Noahi sõnavõtule järgnes Cleveland Cavaliersi suurima staari LeBron Jamesi äraminek, teatades enda uuest koduklubist kurikuulsa telesaate "Otsus" kaudu.

Samal teemal

Jamesi äraminekule järgnes mitu hooaega järjestikust kaotamist. Viimane hooaeg oli iseäranis masendav, kui isegi All-Star mängule valitud ja Cavaliersi vahetatud Luol Deng ütles meeskonna kohta oma sõbrale, et "meeskond on ebaprofessionaalne ja lapsik". Lisaks tegi 2013. aasta drafti esivalik Anthony Bennett Cavaliersi särgis ühe läbi aegade kehvema hooaja.

Kõik muutus "tagasi endiseks ja isegi veel paremaks"

Clevelandis ainult ühe suvega, mis raputas NBA maastikku tänavu jäädavalt. Esmalt võitis Cavaliers drafti järjekorra loosimisõhtul enda kolmanda esivaliku nelja aasta jooksul (vandenõuteoreetikud sosistavad, et tegemist oli ette kavandatud sündmusega), võttes endale tugevast 2014. aasta draftist Kanada imelapse Andrew Wigginsi.

Seejärel teatas Miami Heatiga kaks meistritiitlit ja kaks MVP autasu võitnud LeBron eksklusiivses Sports Illustratedi artiklis, et naaseb koju. 11. juulist sai Clevelandis poolnaljaga öeldes rahvuslik püha. Jamesile järgnesid kogenud veteranid James Jones, Mike Miller ja Shawn Marion.

Võimalik, et peagi ka kahekordne NBA meister Ray Allen.

Suve lõpus tuli kolmas täistabamus: Cavaliers vahetas ära enda kaks viimast esivalikut, Bennetti ja Wigginsi, Minnesota Timberwolvesi superstaari Kevin Love’i vastu. Järsku oli Idakonverentsi madalamas otsas võidelnud Cavaliersist kerkinud NBA tiitli üks peasoosikuid.

LeBron James, Kevin Love ja 2011. aasta drafti esivalik mängujuht Kyrie Irving moodustasid uue ülivõimsa Suure Kolmiku, kusjuures Kolmikust võib kasvada Nelik, kui James ja meeskonna uus peatreener David Blatt realiseerivad maksimaalselt ära ka tagamängija Dion Waitersi potentsiaali. Lühidalt öeldes: Clevelandi ratsavägi on surmavam, noorem ja kiirem kui kunagi varem.

James ja ta saatkond on Clevelandi noortele suurepärased mentorid

Jamesil on fenomenaalne platsinägemine, sööduoskus, kiirus ja atleetlikkus, suurepärane ründearsenal nii korvist eemal kui selle all ja vastaste lugemisoskus. Ta näeb sündmustikku ette kolm sekundit enne selle toimumist. Ta teeb kaaslased enda ümber paremaks ainuüksi fakti tõttu, et tema katmiseks läheb vaja tihti kahte, isegi kolme mängijat.

Liiga üks kõige efektiivsemaid mängijaid pidi viimasel hooajal koos Chris Boshiga vedama vananevat ja murenevat Miami Heati, kuid Cavaliers on täis noori talente, kes jaksavad Jamesiga koos joosta ja kellele James saab omakorda ülivajalikku nõu anda.

Esiteks Kyrie Irvingule. NBA üks talendikamaid noori mängujuhte Kyrie Irving on alates 2011. aastast pidanud taluma meedia rünnakuid, et "ta pole õige liider" ja "ta ei suuda viia Cavaliersi kaugele".

Teatud määral oli meedial õigus selliseid rünnakuid teha – Cavaliers ei jõudnudki tema juhtimisel nõrgas Idakonverentsis play-off’idesse, kuid 22-aastaselt mängujuhilt ei saa nõuda nii noores eas liidri rolli omaksvõtmist. Kõik noored pole Derrick Rose’id, Russell Westbrookid või Chris Paulid. Mõni tunneb end mugavamalt "teise viiulina" ja küpseb liidriks alles 28-30 aasta vanuselt.

Küllap kehtib see tõdemus ka Irvingu kohta, kelle hooaegu on seni painanud järjestikused pisivigastused. Aga juba praegu on ta üks NBA paremaid pallikäsitsejaid ja viskajaid omal positsioonil, lisaks on ta pingeliste mängude lõppudes harukordselt külmavereline. Ja ta läheb aina julgemaks: hiljuti toimunud korvpalli MM-il valiti just Irving turniiri parimaks mängijaks.

Lisaks on Irving olnud NBA parim uustulnuk, kolmepunktivõistluse võitja, kahekordne All-Star ja All-Star mängu MVP. Pole paha kõigest 22-aastase mehe kohta.

Lisaks Irvingule vajab Jamesi kohalolu isekas, kuid enesekindel viskav tagamängija Dion Waiters. 2012. aasta drafti neljas valik on sarnaselt Irvinguga saanud külge erinevaid halvustavaid silte. "Ülbe", "tülinorija", "ennasttäis ja upsakas", "tahab visata liiga palju", "mõjub Irvingule halvasti" – Waiters on kuulnud kõike.

Irvingu ja Waitersi taga on peidus kõva debüüthooaja teinud 24-aastane varumängujuht Matthew Dellavedova ja siiamaani keskpärase karjääri alguse teinud suur äär, 2011. aasta drafti neljas valik Tristan Thompson (23).

Aga noored ei saa õppida ainult Jamesilt. Veteranid Mike Miller ja Shawn Marion on üle NBA liiga austatud mängijad, kes on karjääri jooksul näidanud suurepärast eeskuju ja tööeetikat igas olukorras. Miller peaks haige seljaga olema mõne arsti hinnangul juba ratastoolis, aga kuulus snaiper laseb edasi.

Shawn "Matrix" Marion on üks paremaid näiteid, kuidas jääda meeskonna põhitegijaks ka 35-aastaselt: mängides head kaitset, tehes trennis roppu tööd ja vaadates tundide kaupa videosid vastaste tendentsidest.

Cavaliersi uus peatreener peab pigistama Love’ist ja Varejaost iga veenire välja

Cavaliersi nõrkuseks on keskpärane korvialune, eriti tsentri positsioonil. Suvel õiglase hinna (kaks drafti esivalikut ja veel üks tulevane draftivalik) sisse toodud suur äär Kevin Love on kohati kujuteldamatul määral üks suuremaid õnnistusi, mis võis Cavaliersile sülle sadada, sest ta peaks- ideaalis - suurepäraselt täiendama Irvingu, Jamesi ja Waitersi mängustiili, lisaks kogub ta lauapalle fenomenaalselt hästi. LeBron James ütles, et Love’i "korvpalli-IQ" on üks paremaid, mida ta on enda silmaga näinud nii Londoni olümpial kui NBA liigamängudes.

Love’i asendus on igati "okei" suur äär Tristan Thompson, kelle suurimaks miinuseks on nõrk korvialune kaitse. Aga Thompson on veel noor ja piisavalt atleetlik, et õppida Jamesi käest ära mõned trikid.

Tsentri rolli mehitab see-eest brasiillane Anderson Varejao, kes saab pea igal hooajal ikka ja jälle vigastada. Ründes on Varejao liikuv ja osav, kaitses keskpärane. Algviisiklase rolli väärib ta oma teenistuse eest kindlasti, aga mis peaks siis saama, kui Varejao saab (ja autor paneb oma 1995. aasta Miki Hiire koomiksi panti, et ta saab) vigastada? Love veab tsentrina 15-20 minutit välja, kuid liiga kõige suuremate meeste vastu jääb ta natuke lühikeseks. Haywoodi kasutamise peale ei tahaks ausalt öeldes isegi mõelda.

Cavaliers vajab ühte kaitsva suunitlusega back-up tsentrit, et minna kindla peale välja ja garanteerida peafavoriidi seisus Idakonverentsis. Kindlasti helistab Cavaliersi peamänedžer David Griffin mitu korda Denver Nuggetsile, et uurida, kas soodsa lepinguga Timofei Mozgov on saadaval. Või Samuel Dalembert NY Knicksist. Kedagi on juurde vaja tsentri rolli, Varejao ja Love jäävad väheseks, olgugi, et viimane on üks mitmekülgsemaid suuri mehi, keda NBA-s nähtud.

Omamoodi küsimus peitub meeskonna uues peatreeneris, legendaarses Euroliiga treeneris David Blattis. Iisraeli juurtega Blatt on lubanud meediale, et kavatseb juurutada Princetoni süsteemi, kus toimuvad pidevad katted, liikumised, korvi alla lõikamised ja söödud. Princetoni süsteem on mõeldud meeskonnale, kus kõik algviisiklased (ja mõned pingimängijad) oskavad ja suudavad sööta keskpärasest kõrgemal tasemel. Irving, James, Love ja Varejao on kõik omal positsioonil eliitsöötjad, Waiters ei tohiks jääda samuti hätta.

Blatt ja nimekas abitreener Tyronn Lue on avaldanud muljet LeBronile, Irvingule ja Love’ile ning Suur Kolmik usub, et järgmisel hooajal saadab Blatti ja neid edu. Artikli autor peab paratamatult nõustuma: selles meeskonnas on nii palju talenti, et me võime näha eesoleval hooajal ühte läbi aegade paremat ründavat meeskonda, kaitses pigem keskpärast. Ennustan, et Cavaliers teenib põhihooajal Idakonverentsis teise koha Chicago Bullsi järel, kuid jõuab play-off’ide kaudu NBA finaali. LeBroni pärand on rikastumas ja muutumas vaikimisi eepiliseks.

Klubiga liitusid suvel (lisaks draftivalikule Joe Harrisele):

1. LeBron James – hetkel ainus mängija tänapäeva korvpallis, kellel on potentsiaali murda end erinevate korvpalliekspertide top-nimekirjades legendaarse Michael Jordani kõrvale või vähemalt lähedale. Üks mitmekülgsemaid ääremängijaid, kes suudab mängida nelja positsiooni ja kõige hirmuäratavam fakt on, et ta läheb järjest paremaks.

Tänavuse suvega on ta lihvinud näiteks Kareem Abdul-Jabbarile omast "taevahaaki" ja läinud ka oluliselt saledamaks, mis Jamesi sõnul peaks kaasa aitama ta kiirusele ja eelkõige vastupidavusele. Mitte, et James vajaks vastupidavust suurel määral juurde: ta on mänginud kogu oma 11-aastase karjääri ilma suuremate vigastusteta ja jooksnud platsi peal alates 2010. aastast rohkem kui ükski teine mängija, ainult ta lähim rivaal Kevin Durant jõuab minutite arvestuses lähedale. Raudmees sõna parimas tähenduses.

2. Kevin Love – NBA kõige parem lauapallide hankija tänasel päeval, kusjuures ka lauapallikuningas 2011. hooajal (üle 15 lauapalli (!!) mängu kohta). Mitmed korvpallieksperdid nimetavad teda parimaks suureks ääreks praeguses NBA-s, sest lisaks lauapallide kogumisele, visketehnikale ja suurepäraste pikkade söötude andmistele on 26-aastane Love üks kõige vingemaid snaipreid, keda on korvpallis üldse nähtud. 2.08 pikad mehed ei viska harilikult üle 400 korra kolmese tagant peale, veel vähem neist tabavad 190 kolmest 77 mängu jooksul. Lisada juurde fakt, et Love on tänasel päeval NBA parim valgenahaline korvpallur koos Dirk Nowitzkiga ja oli eelmise hooaja kasuteguri järgi NBA-s paremuselt kolmas mängija...Cleveland on üks õnnistatud meeskond.

3. Shawn Marion – viimased hooajad Dallas Mavericksis pallinud ääremängija Marion on küll jäämas iga hooajaga aina aeglasemaks, aga ta on endiselt kasulik kaitse- ja ründerelv (eriti nurkadest, kolmese tagant) enamike meeskondade jaoks. Tal on üks NBA koledamaid visketehnikaid, aga omal veidral moel on see siiski piisavalt efektiivne.

4. James Jones – LeBroni järgija, kes tuleks talle järgi ka Tarvasesse. Oskab hästi kolmeseid visata.

5. Mike Miller – suuresti tänu temale hävitas Heat 2012. aasta NBA finaalides Oklahoma City Thunderi moraali, tabades järjepanu olulisi kolmeseid, mis aitasid võtta koormust ära Jamesil, Boshil ja Wade’il.

6. Brendan Haywood – varutsenter, kes vingus mõned aastad tagasi, et "LeBron nutab iga vile peale" ja püüab nüüd olla vait, et jääda meeskonda ja võita sõrmus. Ta leping annab Cavaliersile võimaluse vahetustehinguteks hooaja jooksul.

7. Alex Kirk – 2014. aasta draftis mitte valitud tsenter, kes veedab enamiku eesolevast hooajast võib-olla D-liigas.

8. Louis Amundson – suur äär/tsenter, kes on kaheksa hooajaga suutnud läbi käia 9-st NBA meeskonnast. Loodan, et ta kogub postkaarte igast linnast.

Klubist lahkusid suvel:

1. Luol Deng – kvaliteetne ääremängija ei leidnud Cavaliersi ridades oma kohta ja ütles väidetavalt juba hooaja lõpus Cavsi juhtkonnale, et lahkub meeskonnast igal juhul. Tegi Cavaliersis nõrki esitusi niikuinii, talle oli vaja keskkonna vahetust.

2. Tyler Zeller – 2012. aasta drafti 10. valik, kes sai küll aeg-ajalt haruldasi võimalusi mängida meeskonna esitsentrina, kuid pidi üldjuhul pingil passima, mis pärssis omakorda ta arengut. Loodab nüüd Boston Celticsis võidelda välja esitsentri koha, ehkki tal on selleks vaja oluliselt arendada enda ründeoskuseid ja pick’n’rolli lugemist.

3. Anthony Bennett – 2013. aasta drafti esivalik, kes alustas eelmist hooaega poolvigasena ja vähese enesekindlusega. See päädis omakorda uskumatult halva debüüthooajaga, kus positsioonilt väljas Bennett (teda mängitati peamiselt väikesel äärel, ehkki ta sobiks autori hinnangul eelkõige alamõõdulise suure ääre kohale) loopis telliseid kolmese tagant ja oli ilmselgelt vormist väljas. Lisaks tuli välja, et teda kimbutab astma. Kui ta tahab pääseda tiitlist "mees, kes oli halvem kui Kwame Brown", siis peab noor kanadalane uues meeskonnas, Minnesota Timberwolves’is , kiiresti pildile pääsema ja sinna ka jääma.

4. Andrew Wiggins – kosmilistes mõõtmetes haipi kogunud 2014. aasta drafti esivalik on üks võimsamaid atleete, kes on NBA-sse sisenenud. Paindliku positsioonivalikuga (number kaks või kolm) Wiggins tekitab fännides elevust oma erakordse hüppevõime, kiiruse ja jõuga, kuigi ta vise vajab veel kõvasti lihvimist. Juba uustulnukana peaks ta olema üks NBA teravamaid kaitsjaid. Peaks Wigginsi karjäär mööduma vigastustevabalt ja arenevas trajektooris, vaatame 3-4 aasta pärast võib-olla otsa LeBroni mantlipärijale.

5. Spencer Hawes – mitmekülgne fantasy basketball-i lemmiktsenter, kes harutab vastaste kaitset kolmepunktiviskega ja jaksab joosta noortega kaasa, kui vaja.

6. C.J. Miles – rääkisin temast lühidalt Indiana Pacersi eelvaates.

7. Sergei Karasjev – rääkisin temast lühidalt Brooklyn Netsi eelvaates

8. Alonzo Gee – tänavusel suvel neli korda klubi vahetanud ääremängija, kes on NBA videomängudes alati natuke liiga hea ehk peaaegu LeBron James. Kannab hüüdnime Geezus (viide Kanye Westi albumile "Yeezus").

Meeskonna koosseis:

PG – Kyrie Irving, Matthew Dellavedova
SG – Dion Waiters, Mike Miller, James Jones, Joe Harris
SF – LeBron James, Shawn Marion
PF – Kevin Love, Tristan Thompson
C – Anderson Varejao, Brendan Haywood, Louis Amundson, Alex Kirk

Seis palgalimiidiga:

Vaba palgaraha Cavaliersil pole. Mis on igati mõistetav, kui sa palkad endale meeskonda niigi maksimaalse lepingu teeninud Kyrie Irvingu kõrvale NBA superstaarid LeBron Jamesi ja Kevin Love’i. Hetkel kulub Cavaliersil palkadele 76,6 miljonit dollarit, mis on 11 miljonit dollarit rohkem palgalimiidist. Kuid, ausalt öeldes, keda kotib kui sul on vaieldavalt maailma parim mängija, üks parematest suurtest äärtest ja noortest mängujuhtidest.

Ainult Irvingu (ja tehniliselt ka draftivaliku Joe Harrise) leping kestab 2016. aastast kaugemale, mil uus teleleping viib palgalimiidi umbes 80 miljoni dollari peale. Ja kuni sinnamaani on Cavaliers kindlalt üle limiidi, sest peaaegu kõik lepingud – peale Irvingu – lõppevad just 2016. aastal. Tõsi, meeskonna esitsentri Anderson Varejao (ligi 10 mln dollarit) ja suure ääre Tristan Thompsoni (5,1 mln) lepingud lõppevad juba tänavusel suvel. Küllap tulevad mõlemad mehed tagasi, sest Thompsoni agent on ühtlasi ka LeBroni agent ja Varejao on meeskonna staažikaim veteran.

Cavaliers on samas pagana osav lepingutega manööverdamises, sest allakäinud varutsentri Brendan Haywoodi leping (kes peaks järgmisel aastal teenima üle 10 miljoni dollari) annab võimaluse üheks kõvaks vahetustehinguks järgmisel suvel või isegi sellel talvel.

Teisalt ei saa Cavaliersi Jamesile ja Love’ile hiigellepinguid anda 2016. aastal, sest lisaks Thompsonile vajab ka Waiters peagi palgatõusu ja ta on üks paremaid variante "neljanda staari" kohale. Seega, tuumik on paigas, mõni rollimängija on veel kindlasti lähiajal sisse tulemas.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee