Korvpall

NBA ühest armastatumast klubist vihatumaks klubiks – daamid ja härrad, esitlen teile Houston Rocketsit 

Otto Oliver Olgo, 20. oktoober 2014 21:53
Dwight Howard (12) Foto: Reuters / Scanpix
Olajuwon ja Drexler. Ming ja McGrady. Howard ja Harden. Kolm duot, kolm eliittsentrit ja kolm fantastilist tagamängijat. Houston Rocketsi fännid on näinud viimase 30 aasta jooksul enda meeskonnas ohtralt NBA kõige säravamaid mängijaid.

Esimene duo võitis 1995. aastal NBA meistritiitli (tõsi, Olajuwon suutis võita ka eelneval aastal ilma Drexlerita) ja kindlustas end igaveseks Rocketsi fännide südamesse. Olajuwonist räägitakse siiani kui ühest NBA läbi aegade paremast või isegi parimast tsentrist, Drexler kuulub kindlasti NBA läbi aegade 50 parema mängija hulka.

Samal teemal

Ming ja McGrady oli üks populaarsemaid korvpalliduosid kogu maailmas. Osalt hiiglasliku Yao Mingi jumalastaatuse tõttu Hiinas, teisalt McGrady fenomenaalse tehnika ja oskuste tõttu. Mitmed NBA fännid on öelnud, et McGrady 13 punkti 35 sekundi jooksul on üks võimsamaid mänguseiku, mis liigas juhtunud.

Kolmas duo, Howard ja Harden, alles kaevab enda teed fännide südamesse. Eelmine hooaeg tähistas nende jaoks esimest koostööaastat ja pingelises play-off seerias Portland Trail Blazersi vastu lõppes nende teekond Damian Lillardi uskumatute närvide tõttu juba esimeses ringis, kuuendas play-off mängus. Howard näitas, et on endiselt liiga parim tsenter, Harden esines pigem alla oma võimete.

Kuid mida võis täheldada, oli fakt, et kui eelmist kahte duot armastati ja tunnustati, siis Harden ja Howard kannab enda kaelas NBA vihatuima duo medaljoni. Selleks on omad põhjused (Howardi mossitamine ja pidev meeskondade vahetamine, Hardeni kaitse ja vabavisetele panustamine, mõlema mehe iseloomud) ja kindlasti annavad nad põhjuseid enda põlgamiseks ka eesoleval hooajal.

Faktiks jääb, et mõlemad mehed on tänaseks end sisse murdnud NBA kõige paremate mängijate hulka ja tõstnud Rocketsi lõpuks tagasi tiitliheitlusesse armutus Läänekonverentsis.

Rockets – tänavuse suve suurim kaotaja või meedia rünnakute ohver?

Rocketsi peamänedžer on mees nimega Daryl Morey. Ta töötas varem Boston Celticsi peamise tehnoloogiaguruna, kasutades arenenud statistikanäite uute mängijate palkamiseks ning vahetamistehingute või draftivalikute tegemiseks. Ta oli ühtlasi ka firma STATS, Inc. üks konsultante, andes inspiratsiooni Michael Lewisele raamatu Moneyball kirjutamiseks.

Peamänedžer Billy Beane otsustas 2001. aastal panustada klubi ressursse traditsioonile skautimise asemel hoopis süvastatistikasse, et peilida välja varjatud talendid üle liiga. Beane'i lähenemine osutus geniaalseks: 2002. aasta Athletics suutis konkureerida MLB kõige tugevamate klubidega, peamänedžerile pakuti töökohti liiga tippklubide poolt.

Morey oli seega juba kümnend tagasi teadlik, et süvastatistika aitab erinevatel pallialadel läbi lüüa. Pesapall oli kõigest algus, programmid korvpalli, jalgpalli ja ameerika jalgpallii jaoks olid arendusjärgus.

Houston Rocketsisse tulles on Morey tuntuks saanud pidevate vahetustehingutega, millest geniaalseim oli Oklahoma City Thunderi noore staari James Hardeni sissetoomine Kevin Martini, Jeremy Lambi ja ühe draftivaliku (loe: Steven Adams) vastu. Lisaks Hardeni tehingule leidis Morey Venemaa avarustest üles kaitsva mängujuhi Patrick Beverley, ta võttis üle ootuste head draftivalikud Chandler Parsons (alles 38. valik 2011. aasta draftis) ja Terrence Jones ning koos Hakeem Olajuwoni abiga meelitas ta Houstonisse ka Dwight Howardi. Pole paha saak, olgugi, et Parsons on nüüdseks läinud.

Morey visioon nägi aga ette, et Hardeni ja Howardi kõrval mängib meeskonnas veel üks superstaar. Kuna meeskond rõhus statistiliste soovituste tõttu kiirusele ja kolmepunktivisetele, siis tahtis Morey tänavusel suvel Howardi kõrvale suurt äärt, kes jaksaks sprintida ja visata kolmeseid. Eelistatud variandid olid Chris Bosh, Carmelo Anthony ja Kevin Love.

Ükski neist ei tulnud Rocketsisse. Bosh eelistas jääda Miamisse, Anthony New Yorki ja Love kirjutas päevikusse poeesiat, mõeldes LeBron Jamesi peale. Kõige tipuks teatas meeskonna kapten, üks mitmekülgsemaid ääremängijaid Chandler Parsons, et kavatseb liituda Dallas Mavericksiga.

Morey kõrvus kumises Gunnar Grapsi "Tühjad pihud". Meedia ründas Morey't, nimetades teda "suve kaotajaks". Morey pareeris rünnakuid ja tegi oma vastukäigu: ta palkas Parsonsi asemele ühe NBA kvaliteetsema rollimängija, kaitsva väikese ääre Trevor Ariza. Superstaari kätte ei saadud, aga Morey lubas üritada järgmisel suvel minna jälle ühe staari jälile.

Küsimus on, mida teeb Rockets järgmise suveni? Ühendriikide meedia väidab, et Rockets on ka koos Ariza tulekuga üks suve kaotajaid, sest andis kolmanda superstaari hankimiseks "poolmuidu" ära varumängujuhi ja -tsentri, Jeremy Lini ja Ömer Asiki. Ja olgugi, et Ariza on kaitses Parsonsist natuke nahaalsem ja kogenum mängija – Parsons oli meeskonna kolmas skoorija ning teatud määral ka võistkonna hing.

Aga vaatame tõele näkku - isegi ilma Asikita ja Linita on Rocketsis talenti piisavalt, et Houstoni klubi paigutada pseudotiitlinõudlejate nimekirja. Algviisik on paberi peal üks NBA paremaid, pink on see-eest pigem õhuke. Kõige ohtlikumaks faktoriks võib olla peatreeneri talent: loomingulisusega hätta jääv McHale on meedia sõnul väidetavalt üks treenereid, kes võib kaotada hooaja jooksul esimesena töö, kui tulemused jäävad oodatust lahjemaks.

Artikli autor peab paratamatult nõustuma: isegi Kalle Klandorf suudab välja mõelda kavalamaid plaane kui "Anna rünnakul Hardenile pall ja las ta lõikab Eurostepiga korvi alla või tulistab peale, meelitades välja vea. Kaitses toetu Howardile korvi all."...Hea küll, läksin liialt heldeks, Klandorf ei suudaks sedagi ja saadaks kõik välismängijad koju.

Harden ja Terrence Jones peavad veelgi enam esile tõusma

McHale'i tunnustuseks tuleb nii palju öelda, et noored ääremängijad Parsons ja Terrence Jones läksid tema käe all paremaks. Ja "tänu" ta viitsimatusele mõelda välja andekamaid rünnakuid on ka Harden läinud ründefaasis NBA kõige ohtlikumaks viskavaks tagamängijaks. Kohtunikud premeerivad Hardeni osavust pidevate viledega, mille tõttu pääseb ta vabaviskejoonele igas mängus mitu-mitu korda.

Tihti nägid fännid mängujärgsetes statistikas, et Harden viskas platsil sisse ainult 3-5 normaalset viset ja 14 tabavat vabaviset, saades hõlpsalt kokku üle 20 punkti. Ainult valitsev liiga väärtuslikuim mängija Kevin Durant teenis eelmisel hooajal vabavisetest rohkem punkte.

Probleem on, et Harden ei jaksa 82 mängu järjest rünnakul 40 minutit lõigata, joosta kiirrünnakuid, visata, palli käsitseda, petta ja manöövreid sooritada. See võtab NBA tasemel (eriti play-off'ides) kiiresti võhmale ja niisiis pole ime, et mees eelistab kaitses võtta vabamalt. Ehkki mõnikord läheb see juba piinlikuks, kui ta jääb palliga vastast pikalt jälgima, unustades enda kaitstava mehe sootuks ära.

Harden teab, et tänapäeva meediaajastul levivad igad piinlikud olukorrad Facebookis ja mujal imekiiresti ning on lubanud kaitses rohkem pingutada. Parem oleks. Kui ta sellega ei peaks aga hakkama saama, valvavad ta seljatagust liiga parim kaitsev tsenter Howard, mängujuht Beverley, väike äär Ariza ja vahel ka suur äär Jones.

Just viimane neist hoiab enda käes võtmeid Rocketsi uueks sammuks. Harden ja Howard ei ole kaugeltki täiuslikud mängijad ja esimene jõuab veel areneda, aga nende lagi on tõenäoliselt juba käes või vähemalt selle lähedal. Eelmisel hooajal esimest korda suuri minuteid teeninud ja NCAA liiga 2012. aasta võitjameeskonda kuulunud 22-aastane Jones on see-eest alles alustamas enda karjääri.

Jones on 2.06 pikk äär, kes jääb hätta massiivsete suurte äärte vastu, kuid suudab jageleda kiiremate ja õhukesemate vastastega. Ta oskab kolmeseid visata, tal on head ründe- ja kaitseinstinktid ning saab väidetavalt hästi läbi Rocketsi peamise pallikäsitseja Hardeniga. Seda oli näha ka eelmisel hooajal, kui Harden eelistas aeg-ajalt Howardile söötmise asemel anda pall nurgas seisvale Jonesile.

Play-off'ides Blazersi vastu pidi Jones minema aga kiiresti pingile, sest vastaste tähtmängija LaMarcus Aldridge'i põhimõtteliselt tegi ta pihuks ja põrmuks, kui ta platsile pääses. Väärtuslik õppetund Jonesile, kuid Rockets ei saa sarnast olukorda enam lubada.

Seega peab Morey palvetama, et Jones lisaks hooaja jooksul veelgi rohkem liha luule ja suudaks olulistel momentidel ka Aldridge'i-taolistele eliitmängijatele vastu hakata. Pingi peal on küll olemas veteran Jeff Adrien ja leedukas Donatas Motiejunas, aga esimene kõlbab 7-10 minutiks ja teine on siiani suur küsimärk NBA-s.

Loomulikult tugineb Rockets edu saavutamises ka Howardile, kuid ta on ennast piisavalt tõestanud, et mitte enam kahelda mehe tasemes otsustavatel momentidel ja play-off'ides. Vabavisked jäävad ta nõrgaks küljeks vist igavesti, aga mõnikord tulebki mõru pill alla neelata ja minna lahingusse sellega, mis sul on. Howardi kaitse teeb tasa vabavisked.

Algviisik Beverley-Harden-Ariza-Jones-Howard on muljetavaldav ja sellest arvatavasti ka täitsa piisab, et ülitugevas Läänekonverentsis play-off'idesse jõuda. Aga pingi õhulisus paneb ikkagi kartma ja seepärast usub artikli autor, et Rockets pääseb play-off'idesse Läänekonverentsi seitsmenda meeskonnana. Ühest vigastusest Howardile see-eest juba piisab, et jääda play-off'idest välja ning maanduda draftiloteriis.

Meeskonnaga liitusid suvel:

1. Trevor Ariza – Washington Wizardsi mängujuht John Wall aitas Arizal teha eelmisel hooajal ühe enda karjääri parematest aastatest, kus Ariza tabas kolmeseid nagu kulda ja paistis silma aktiivse kaitsetööga. Kui James Harden ütles suvel, et tema ja Howard on meeskonna nurgakivid ja teised pigem rollimängijad, vastas Ariza stoiliselt: "Mind on kutsutud hullemaks kui rollimängijaks. Ei näe midagi viga selles väites."

2. Kostas Papanikolaou – Rocketsi kohalik kommentaator Clyde Drexler nimetab keerulise nimega Kreeka ääremängijat vähemalt pool hooaega harjumusest Omri Casspiks, kuid Suur Papa on kontrollmängudes näidanud sisu piisavalt, et Drexler õpiks kunagi ta ka päris nime ära. Barcelonas mänginud Papa ei viska Hardeni kombel peale, kui kaitsja käed blokeerivad vaate korvile, pigem eelistab ta visata välja mängitud positsioonidelt. Korralik snaiper, kes pole küll väga atleetlik, aga on alles 24 aasta vanune. Peaks olema üks Rocketsi põhilisi pingimängijaid kindlasti.

3. Jason Terry – viimati nähti ta laipa LeBron Jamesi pealtpaneku ajal Boston Celticsi särgis. Pärast seda räägivad allikad, et ta olevat mänginud Brooklyn Netsis ja õginud grillliha Sacramento Kingsi puhkeruumides. Nüüd jõudis siis omadega välja Houstonisse.

4. Jeff Adrien – pidi Charlotte Bobcatsis mängima kahe meetri pikkuse vahepeal isegi tsentrit, nüüd pääseb loodetavasti tagasi suurele äärele.

5. Ish Smith – NBA kiireim mängija ja varumängujuht, ilma naljata. Söön mädarõigast, kui John Wall spurdib temast kiiremini korvpalliplatsi ühest otsast teise.

6. Joey Dorsey – veel üks Barcelona mängija, kes tuli koos Suure Papaga Rocketsisse. Varutsenter.

Meeskonnast lahkusid suvel:

1. Jeremy Lin – LINSANITY!!! Taiwani juurtega mängujuht sai üleöö kuulsaks küll New York Knicksi ridades, aga Rocketsis tõestas Lin, et tema näol on tegemist igati terava ja hea mängujuhiga, kes pole üksnes meedia haibi produkt. Muide, ta eduloost on tehtud ka liigutav dokumentaalfilm, mis võiks kuuluda iga korvpallifänni filmivaramusse. Liikus Los Angeles Lakersisse, kus meedia tähelepanu koondub pigem Kobe Bryantile.

2. Ömer Asik – Türgist pärit tsenter, kes nurises eelmisel hooaja kogu aeg, et tal on kõrini pingil passimisest ja tahab algviisiklase kohta. Jättis ebaprofessionaalse mulje taolise käitumisega, aga New Orleans Pelicans vajas kaitsele spetsialiseeruvat tsentrit, kes aitaks nende teemantit Anthony Davist korvi all.

3. Chandler Parsons – Lini sõber (mõne Mehhiko seebioopereid vaatava fänni kujutelmades ka Lini "significant other"), kes oli eelmisel aastal meeskonna staažikaim rakett ja naiste vaieldamatu lemmik oma kauni näo ja musklite tõttu. Teenis oma iluga isegi modellilepingu. Korvpallialaselt rääkides: üks parimaid draftivalikuid, mida on viimasel ajal tehtud mõne drafti teises ringis ja üks kõige paremaid noori ääremängijaid tänapäeva NBA-s.

4. Omri Casspi – Iisraeli koondise ankur, kellel sai kõrini Parsonsi taga istumisest ja suundus mänguaja saamiseks Sacramento Kingsi (kus on ees Rudy Gay).

5. Jordan Hamilton – viskav tagamängija, kes vahetati Rocketsisse eelmise hooaja keskel. Pärast bravuurikat algust jäi aga kahvatuks ja viimastes liigamängudes ei saanud üldse mänguaega. Suundus Toronto Raptorsisse.

6. Greg Smith – suur äär, kes sarnaselt Casspiga tundis, et tal ei avane Rocketsis enam head võimalust oma ande demonstreerimiseks. Läks Chicago Bullsi.

Meeskonna koosseis:

PG – Patrick Beverley, Ish Smith, Isaiah Canaan
SG – James Harden, Troy Daniels (hoidke tal silm peal, eelmistes play-off'ides oli ta "mees metsast", kes hakkas järsku lammutama kolmese tagant), Jason Terry
SF – Trevor Ariza, Kostas Papanikolaou, Francisco Garcia
PF – Terrence Jones, Donatas Motiejunas, Jeff Adrien, Clint Capela
C – Dwight Howard, Joey Dorsey

Seis palgalimiidiga:

Rockets on mõne miljoniga (hetkel 68 mln dollarit) üle palgalimiidi, kuid kui Morey tahab teha vangerdusi meeskonna koosseisuga, leiab ta kindlasti selleks võimaluse (Jason Terry lõppev leping on hea finantsvahend). Vähe on mängijaid, kes pidanud Morey ajal Rocketsis vastu kauem kui kolm hooaega, küllap on Hardenil parimad šansid.

Lepingute suurustest rääkides tuleb mainida ära, et Howard, Harden ja Ariza on kindlustatud kalli raha eest ära 2017. (Howard) ja 2018. aastani (Harden, Ariza). Kõik kolm teenivad igati õiglast palka oma teenete eest, iseäranis tuleb kiita Rocketsit fakti eest, et 29-aastase Ariza leping läheb ajapikku aina väiksemaks.

Mis puutub kolmanda superstaari hankimisesse, siis enne 2016. aastat ei julgeks artikli autor panustada ühegi staari peale, kes liituks järgmisel suvel Rocketsiga (enne seda pole Rocketsil ka väga vahendeid või vara, mida staari vastu ära anda). Pigem ootavad vabaagendid järgmise suve ära ja 2016. aastal läheb õige osturalli pihta. Idee mängimisest koos Howardi ja Hardeniga peaks selleks ajaks olema endiselt piisavalt kiuslik, et mõni noorem staar liituks nendega.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee