Ujumine

Eliitujujate turjal plaksub nõudliku sloveeni Peter Mankoci treeneripiits 

Deivil Tserp, 21. oktoober 2014 07:00
PINGUTAB: Martti Aljand teab, et õppustel peabki olema raske, siis on lahingus kergem.Foto: MATI HIIS
Eesti ujujad peavad tiitlivõistlustelt üle 30 medali võitnud Mankoci raskeid treeninguid huvitavateks

Septembri algusest on Eesti ujumise eliitrühm harjutanud sloveeni ­Peter Mankoci juhendamisel. Esimese hinnangu tema tööle saab anda pärast detsembris toimuvat lühiraja MMi. Üks on juba praegu kindel – nii usinalt pole eestlased varem treeninud.

Möödunud neljapäeval ja reedel toimunud Tallinna meistrivõistluste eel küsis lühiraja EMidelt kolm medalit võitnud Martti ­Aljand õemees Mankocilt, kas treenida tuleb ka võistluspäeva hommikul.

"Ta hakkas naerma ja ütles: loomulikult!" räägib Martti ­Aljand. Ja lisab: "Samas väidab Peter, et rasked treeningud pole veel alanudki! Ta on väga range ning esialgu pole millegagi rahul. Arvan, et see on hea."

Augustikuu lõpus endise ­ujuja Annika Saarnakiga abiellunud Martti Aljand lubas endale septembrikuu alguses kümmekond puhkepäeva ja alustas siis hoogsalt MMiks valmistumist.

"Kõigepealt oli meie pulm ja siis Triinu pulm," lausub ­Martti Aljand. "Toredad sündmused, millest jäi väga palju meeldivaid mälestusi, aga sellised emotsioonid tõmbavad tühjaks, nii et väike puhkus tuli kasuks."

President tagab heaolu

Ligi kuus aastat USAs õppinud ja treeninud Martti Aljandile meenutab Eesti periood Ameerika mägesid. "Algul käisin sõjaväes ja kulus natuke aega, enne kui jalad uuesti alla sain," arutleb ta. "Siiri Põlluveeriga tegime head tööd, nüüd on jälle uus juhendaja ja uus programm."

Samas kinnitab Martti ­Aljand, et kindel siht on silme ees ja Mankoci nii-öelda omanäoline käekiri tuleb üksnes kasuks.

"Peter pöörab palju tähelepanu detailidele," rõhutab 26aastane sportlane. "Tehniline pool on väga tähtis ja ta tahab, et me iga päev trennis asju õigesti teeksime. Peter on oma mõtete elluviimises eriti kindlameelne."

Martti Aljandiga samal lainel jätkab Eesti parim kroolisprinter Pjotr Degtjarjov. "Peteri treeningud on hoopis teistsugused, kui mul olid varem TOPis ja viimati Itaalias," märgib ta. "Aga kõik on huvitav. Rasket tööd ma ei karda. Kui tahad midagi saavutada, siis peadki tugevalt harjutama."

Peale Martti Aljandi ja Degtjarjovi kuuluvad eliitrühma Martin Liivamägi, Martin Allikvee ja Tess Grossmann, üsna tihti osalevad treeningutel ka Audentese 12. klassi õpilased Vladislav Pašurin ja Henri Reinsalu, kes muidu harjutavad Põlluveeri juhendamisel.

"Oleme hommikul Kalevis ukse lahti hoidnud ka ujujatele, kellel on tahtmine harjutada koos eliitrühmaga," avaldab alaliidu peatreener Riho Aljand. "Ja laupäeva õhtuti toimuvad koondise ühistreeningud, kus viimati osales 21 sportlast."

Riho Aljandi kinnitusel on alaliidu president Karol ­Kovanen ujujate heaolu nimel tublisti vaeva näinud. "Kõigil eliitrühma sportlastel on auto," lausub ta. "Presidendi abiga üüriti kolmele ujujale Tallinna kesklinna korter, et nad saaks päevas kaks tundi vajalikku aega kokku hoida."

Ujujate arst on Stela Kilk, veealust tehnikat filmib professor Rein Haljand, toidulisandid annab iFit, Kalevi veekeskus lubab oma basseinis tasuta treenida.

"Jõusaali ja kehalise ettevalmistuse treeningukavade koostamisel lähtume Martti ja ­Martini kogemustest, neid programme kasutasid Berkeley ülikoolis nii olümpiavõitjad kui maailmameistrid," nendib ­Riho Aljand. "Peter peab nõu ka oma treeneri Dimitrij ­Manceviciga."

Põlluveer ja Meijel pooldavad uuendusi

28. oktoobril sõidab eliitrühm kaheks nädalaks Tenerifele harjutama. 3. detsembril Dohas algava MMi eel antakse vormile viimane lihv kodumaal.

Mankoci kaasamist Eesti ujumise arendamisse nimetavad õigeks otsuseks kogenud treenerid Põlluveer ja Tõnu Meijel.

"Võib-olla pidanuks sellise otsuse langetama juba mitu aastat varem," mõtiskleb Meijel. "Eestis pole ühelgi ujumistreeneril nii palju autoriteeti, et kõik teda kuulaksid. Kahjuks on seis selline olnud juba aastakümneid. Mankociga on teistmoodi. Tema tööd vaadates olen lootusrikas."

Põlluveer võtab teema kokku: "Midagi oli vaja muuta. Mina usun küll, et Eesti ujumisel hakkab paremini minema."

Samal teemal

05.12.2014
Pjotr Degtjarjov: "Võtsin MMi nagu järjekordset võistlust ja hea tulemus tuligi!"
15.11.2014
Martin Allikvee alistas Martti Aljandi
22.10.2014
Martin Liivamägi ühendab spordi ja töö
21.10.2014
Siiri Põlluveer treenib tulevikulootusi

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee