Russell Westbrook (0) Foto: Reuters / Scanpix
Otto Oliver Olgo 26. oktoober 2014 09:37
Öeldakse, et hea ajakirjanik on objektiivne, annab harva hinnanguid, kirjutab põnevalt ja haaravalt ning omab head allikate ringi. Küllap on enamik eelvaadete lugejaid aru saanud, et artiklite autor ei pelga minna aeg-ajalt subjektiivseks ja annab julgelt ka (mõnikord õigustamata) hinnanguid. Nüüd saate seda tunda üledoosina.

Kui teile meeldib lugeda emotsioonidevabat, õiglast ja kriitilist ajakirjandust, peate pettuma, sest see eelvaade tuleb täiesti teistsugune võrreldes eelmistega. Oklahoma City Thunderis on nimelt kaks mängijat, kes tekitavad autoris niivõrd irratsionaalset fänlust, et ta kaitseb nende halbu omadusi oma ja nende mängijate elupäevade lõpuni: mängujuht Russell Westbrook ja tsenter Steven Adams.

Seepärast pühendan Westbrookile täna ühe oodi ja Adamsile teise, kui ta pääseb algviisikusse (peatreener Scott Brooks on siiani eelistanud pahurat Kendrick Perkinsit).

Aga enne seda annan lühiülevaate Thunderi väljavaadetest eesoleval hooajal.

Oktoobri keskel säutsusid Thunderit kajastavad ajakirjanikud, et nende superstaar ja NBA liiga kõige väärtuslikum mängija Kevin Durant jätab hooaja alguse vahele keerulises kohas paikneva jalaluumurru pärast. Thunder on väga üksikutel matšidel mänginud ilma ääremängija Durantita, ta on kogu aeg olnud neil olemas.

Vähemalt novembrikuu (ja võib-olla ka detsembrikuu) peab Thunder nüüd enda liidrita hakkama saama. Mis tähendab, et mängujuht Westbrook saab lõpuks ometi näidata, kuidas veab ta Thunderit klubi ainukese liidrina. Tõsi, suur äär-tsenter Serge Ibaka võib Duranti puudumisel kerkida samuti uuele tasemele, mis võib Kongo juurtega NBA oma Adonisele lõpuks ometi kinkida Aasta Parima Kaitsemängija tiitli.

Lisaks saab...ei, peab üks noormees kolmikust Jeremy Lamb-Andre Roberson-Perry Jones III murdma end Duranti puudumisel algviisikusse. Durant saab omakorda ülivajalikku puhkust ning ei ole NBA play-off'ides sama entusiastliku näoga kui Hanno Pevkur arstide streigi ajal. Meeskonna peatreeneril Scott Brooksil on ka kohustus näidata loovamat rünnakuplaani kui "anna pall kahele leegiheitjale – Durant & Westbrook – ja las ülejäänud vaatavad, kuidas maagia sünnib".

Artikli autor pakub seetõttu, et Thunder lõpetab põhihooaja Läänes neljandal kohal, sest klubi ei taha Duranti tagasitulekuga liigselt kiirustada. Samas teeb Westbrook karjääri parimaid numbreid ja jõuab MVP-võitluses kolmandale kohale. Play-off'ide ajaks on kõik mehed lõpuks ometi terved ja pärast kurnavaid heitlusi jõuavad nad oma esimese teenitud NBA tiitlini.

Tavapärasest põgusam ja mõneti pinnapealsem ülevaade antud: nüüd on aeg oodi jaoks. Kallid analüüsi ootavad NBA huvilised või Thunderi antifännid. Tsiteerides Tõnis Mägi: aeg on lahkuda. Leiate põnevaid statistilisi näite ja jutte Thunderi tegemistet guugeldades "Oklahoma City Thunder Preview 2014/2015", eelvaadete autor on siiani alati ajanud ja ajab ka nüüd oma rida edasi, eelistades originaalloomet. Ning seda harukordset võimalust ei saa jätta kasutamata. Ilma pikema tutvustamiseta siis - ood Westbrookile.

"Tuli sinus eneses"

Kui ta alustab spurti enda korvi alt
karjub führer Adolf Hitler hauast "Halt!"
kõigi süda jääb seisma, mida oodata talt?
Kas haiget dunki või kiirrünnakul visatud kolmest? Mööda, fuck.

Ta ei sööda kaaslastele
sest ta ei karda kuradit ega jumalat
ta astub ükskõiksuse astmele
kui reporter küsib rumalalt

Ta teeb NBA põnevaks
ta isekaid inimesi kõnetab
ja kui ta Lakersit kõrvetab
siis Boozer läheb põlema

Russell Westbrook, ära kunagi muutu, palun
Tahan näha üks kord veel, kuidas Scott Brooks Jumalat anub
kui sa lõpusireeniga üle nelja vastase käte
maksad NBA Läänekonverentsi finaalis Spursile kätte

Meeskonda tulid suvel (lisaks draftivalikutele Mitch McGary'le ja D-liigasse minevale Josh Huestisele):

1. Anthony Morrow – Thunderi ainus suve tõsisem täiendus, kes peaks andma neile juurde viskejõudu kolmepunktijoone tagant. Kaitses keskpärane, aga üle 25-30 minuti ei tohiks ta mänguaega saada.

2. Sebastian Telfair – mängujuht, keda ajakiri SLAM! nimetas kunagi LeBron Jamesi "tulevaseks suurrivaaliks", sest oli keskkoolis omal positsioonil vaat et võitmatu. Võrreldes Jamesiga on ta karjäär kulgenud oluliselt kesisemalt.

Meeskonnast lahkusid suvel:

1. Caron Butler – imelise ümbermuutuse minevikus teinud veteran, kes oli Durantile toeks kui ta eelmise põhihooaja lõpus väsimust tundis. Sai Detroit Pistonsilt mahlaka pakkumise ja läks Mootorite Linna.

2. Hasheem Thabeet – kui sina helistad, siis üle 2.20 pikk Thabeet vastab pingilt. Pealtnäha üks kõige rõõmsamaid vahetusmehi, keda NBA-s võib kohata. Otsib praegu vabaagendina uut klubi, telefonikõnede nimel loodab autor, et keegi tahab teda.

3. Derek Fisher – eelmisel hooajal 39-aastasena mänginud varumängujuht, keda Thunderi peatreener Brooks kasutas play-off'ides julgelt üle 30 minuti mängus, sest.."veterani kogemused" olid nähtavasti nii-nii vajalikud platsi peal. Suvel otsustas erru minna, kui Phil Jackson helistas New Yorkist ja pakkus talle Knicksi peatreeneri/marioneti kohta.

4. Thabo Sefolosha – Thunderi pikaaegne algviisiklane number kahe peal, sest mängis suurepärasel tasemel kaitset ja oli ka arvestatav kaugviskaja. Viimasel hooajal mandus vigastuste tõttu ja hakkas lõpuks mossitama nii tüdrukulikult, et Brooks pidi Šveitsi koondise liidri võtma isegi algviisikust vahel välja.

Meeskonna koosseis:

PG – Russell Westbrook, Reggie Jackson, Sebastian Telfair
SG – Andre Roberson, Anthony Morrow, Jeremy Lamb
SF – Kevin Durant, Perry Jones III
PF – Serge Ibaka, Nick Collison, Mitch McGary, Grant Jerrett
C – (Palun, Brooks, ära vea alt) Steven Adams, Kendrick Perkins

Seis palgalimiidiga:

Kuni järgmise suveni on kitsi omanikuga Thunderi võimalused üsna ahtakesed. Kolmik Durant-Westbrook-Ibaka on küll kindlustatud 2016.-2017. aastani, aga siiani esitsentri kohta täitnud Perkins teenib koguni üle 9 miljoni dollari, mis piirab tänavu 74 miljonit palkadele kulutava Thunderi võimalusi.

Remark: mida kõike peamänedžer Sam Presti ei tee, et vältida luksusmaksu (kui lähed üle 76 miljoni, pead maksma trahvi) tasumist. Tänavu 29.-dana draftis valitud Josh Huestis saadeti kohe aastaks D-liigasse, sest kui ta oleks esindusmeeskonda jäänud, oleks Thunderil minimaalselt mänguruumi, et meeskonda kevadel mõne veteraniga tugevdada.

Thunderil on siiski kaks probleemi, mis on vaja varakult adresseerida. Esiteks, algviisiku tasemega varumängujuht Reggie Jackson väärib järgmisel suvel kõva palgatõusu (palgalimiidi tõusuga ja Perkinsi lepingu lõppemisega võib ta isegi Oklahomasse jääda) ning Duranti leping lõppeb 2016. aastal. Kui selleks ajaks pole Thunder tiitlit võitnud, ei pruugi isegi sõprus Ibaka & Westbrookiga ning ülisuur kontraht teda Oklahomasse jätta.

Samas kui noored Roberson-Adams-McGary arenevad maailmaklassi rollimängijateks, jäävad kõik võimalused avatuks.