«Olen väga rahul, et hooaja esimesel MK-etapil läks kohe nii hästi! Sain tulevikuks kõvasti enesekindlust ja motivatsiooni – see võistlus näitas, et kõik on võimalik!» Epeevehkleja Katrina Lehis MK-etapi 7. kohastFoto: Stanislav Moškov
Deivil Tserp 31. oktoober 2014 08:00
Juunioride epeevehklemise maailmameister Katrina Lehis alustas täiskasvanute hulgas hiilgavalt: ta alistas MK-etapil olümpiavõitja, saavutas seitsmenda koha ja tõusis koduse edetabeli liidriks! Ent vähesed teavad, et kaks kuud on piiga sporti teinud töö kõrvalt. Täna on Lehisel Tallinnas viimane tööpäev, ta naaseb kodulinna Haapsallu ja keskendub spordile.

Pärast Läänemaa ühisgümnaasiumi lõpetamist tänavu kevadel oli Lehis elu ristteel nagu tuhanded tema eakaaslased.

"Proovisin astuda kõrgkooli, kaotada polnud midagi," ütleb Tallinna ülikoolis prantsuse filoloogiat tudeerida soovinud 19aastane vehkleja. "Keeled on mulle alati meeldinud, prantsuse keel tundus just kõige õigem valik. Aga praegu olen isegi õnnelik, et sisse ei saanud."

Lehis peab silmas viimaste kuude kogemust – töö ja spordi ühendamine osutus liiga kurnavaks, vaevalt et õpinguid ja vehklemistki olnuks lihtsam siduda.

Tagasilöögi kiuste MK-tapil edukas

"Algul mõtlesin, et vehklemise kõrvalt peab midagi tegema," arutleb Helen Nelis-Naukase õpilane. "Kuid nüüd vaatan, et kahe asjaga pole võimalik korralikult tegelda, tekib ajapuudus."

Septembris alustas Lehis Tallinnas mainekas spordiklubis Status Club tööd administraatorina. "Nii järsku muutus nii palju," lausub ta. "Natuke liiga palju teavet tuli korraga vastu võtta, tekkis võõrastus ja väsimus."

Tööandja oli Lehise kinnitusel väga sõbralik ning arvestas tema sooviga käia võistlustel ja trennis. "Enamasti olin ametis hommikuti, alustasin 6.30 ja lõpetasin kell 15.00," märgib noorte, juunioride ja alla 23aastaste tiitlivõistlustelt koguni kümme medalit võitnud sportlane.

Kristiine linnaosas korterit üürinud Lehise äratuskell tirises hommikul 5.30. "Ma ei kujutanud ette, et pärast tööd on trennis nii raske," avaldab ta. "Tööpäeva järel läksin korraks koju ja siis Mustamäele harjutama."

Lehis liikus ühistranspordiga, sestap kulus tal sõitudeks kõvasti aega. "Tallinnas on ikka väga palju inimesi ja suur liiklus, kõik võtab kaua aega, see mulle ei meeldi," nendib ta siiralt.

"Ilmselt suur koormus kurnas ära," sõnab Lehis, kes pealinnas rügades jõudis harva Haapsallu Nelis-Naukase trenni. "Tavaliselt ma palju haige ei ole, aga nüüd olin ikka tõsiselt tõbine."

Selles valguses on eelmisel laupäeval Itaalias Legnanos MK-etapil saadud seitsmes koht ilus kordaminek, eriliseks saavutuseks võib aga nimetada ukrainlannast Londoni olümpiavõitja Jana Šemjakina alistamist otsustava torkega.

"Emotsioone peab hästi taltsutama, kui seis on 14:14," selgitab Lehis nimeka rivaali võitmise tagamaid. "Tuleb kuidagi leida see närv, ei tohi kiirustada ega lollusi teha. Ka juunioride MMil sain mitu võitu otsustava torkega, nii et mul on kõva põhi all," lisab ta muigamisi.

Lehis jätkab: "Olen väga rahul, et hooaja esimesel MK-etapil läks kohe nii hästi! Sain tulevikuks kõvasti enesekindlust ja motivatsiooni – see võistlus näitas, et kõik on võimalik!"

Sillutab teed koondisse

Nüüd keerabki Lehis elus uue lehekülje ja panustab täiega lemmikalale. Kuid Tallinna-perioodi ta ei kahetse.

"Ma ei osanud ette kujutada, kuidas siin kõik välja näeb. Aga nüüd olen seda proovinud ja kogemus tuli kasuks. Helen ütleb alati, et tööl jõuab veel käia ja õppida samuti, tippsporti 40aastaselt ei tee."

Lehis kavatseb hakata kaks korda päevas treenima. "Üldkehalist vormi on vaja parandada. Vehklemises, kus päevad venivad päris pikaks, on see oluline. Sparringuga ei tohiks Haapsalus probleeme tekkida, seal käivad harjutamas ka Kristina Kuusk ja Nelli Paju."

Lehis ihkab tänavu murda Eesti koondisse, selleks on vaja kõrvale tõrjuda üks niinimetatud kurikuulsa neliku liige – Irina Embrich, Julia Beljajeva, Erika Kirpu või Kuusk.

"Koondise teema on keeruline, meid on palju ja kõik tahavad sinna," räägib Lehis. "Kuna hooaeg on alles ees, tuleb iga võistlust võtta täiega. Nüüd valmistun Hiina MK-etapiks."