Korvpall

NBAs on kaotuseta veel Houston, Memphis ja Golden State - järjepidevus maksab 

Ats Kuldkepp, 5. november 2014 16:20
Houston Rocketsi kaks mootorit James Harden (vasakul) ja Dwight Howard.Foto: Steve Mitchell
Korvpalliliigas NBA on esimese nädala järel ainult võite tunnistanud Houston Rockets (5 võitu ja 0 kaotust), Memphis Grizzlies (4-0) ja Golden State Warriors (3-0). Kõigi kolme puhul on ühiseks jooneks see, et kahe hooaja vahel jäid meeskonnad varasemaga võrreldes üsna sarnaseks.

See ei tähenda muidugi, et nad jäävad lõpuni liigas kolme parima sekka. Ega ka seda, et samade mängijate või filosoofiaga jätkamine toob automaatselt edu. Aga kindlasti on nimetatutel olnud hooaega mugav alustada ja kindlus on ruttu kätte saadud. Samuti peavad eriti Rockets ja Grizzlies tänama graafikukoostajaid, sest gigante pole neile esialgu teele ette asetatud. Rocketsi kõige hinnalisem võit pärineb läinud ööst, kui võõrsil oldi kindlalt üle Miami Heatist.

Samal teemal

Kõige vähem muutusi tegi Grizzlies, kes võttis juurde pingilt sekkuva Vince Carteri. Treener on ikka Dave Joerger ja tuumik (Mike Conley, Tony Allen, Zach Randolph ja Marc Gasol) juba aastaid kokku mänginud. Vastaseid aetakse endiselt närvi mängutempo allasurumise ja tiheda kaitsega.

Sealjuures on korvialused härjad Randolph ja Gasol alustanud eriti ägedalt. Gasol müttas terve suve Hispaania koondises, aga vorm pole selle tõttu kannatanud. Mullu oli ta hädas vigastustega ja NBA parimate tsentrite edetabelisse ei saanud teda enam pärast nõrka algust asetada. Nüüd on ta saledam kui kunagi varem ja "paksu Gasoli" hüüdnime kasutamine on ajutiselt keelatud.

Randolphi ja Gasoli statistilised näitajad ütlevad nende seisu kohta kõik ära. Randolph: 18,5 punkti, 12,3 lauapalli, 1,5 söötu, 1,5 vaheltlõiget. Gasol: 22,5 punkti (karjääri parim on seni 14,6!), 8,5 lauapalli, 2,3 söötu, 1,8 blokki. Mõlemad on väljakult viskeid tabanud ligi 56 protsendiga.

Golden State'i tuumik jäi samuti paika, aga peatreeneriks võeti Mark Jacksoni asemel Steve Kerr. Varasemast rohkem on retseptis palli liigutamist, aga peakokk Stephen Curry teeb oma asju ikka samamoodi. Suurim võitja on seni teine viskekahur Klay Thompson, kes on enda ründearsenali laiendanud ja suudab palli saades järjest enam midagi ilusat korraldada.

Thompson on Warriorsi rõõmustanud keskmiselt 29,7 punktiga, mis on liiga parim näitaja. Rõõm on kahepoolne, sest klubi tegi temaga reedel nelja aasta pikkuse ja 70 miljoni dollari suuruse lepingupikenduse.

Rockets vahetas suvel ainult rollimängijaid, süsteem jäi samaks. Igas portaalis, kus kirjutati kahe hooaja vahelistest võitjatest ja kaotajatest, nimetati Rockets kindlasti ära. Loomulikult kaotajate rollis. Võib-olla on veel vara asju lõplikult hinnata, aga James Hardeni kurikuulus tsitaat - "Mina ja Dwight Howard oleme Rocketsi liidrid, teised vaid rollimängijad" - paistab omandavat aina sügavamat tähendust.

Mänguplaani paikapanekul ja pallurite valikul statistikat aluseks võttev Rockets otsib Hardeni ja Howardi kõrvale pusletükke, kes on mingites kindlates elementides tugevad ja loodab, et kaks staari suudavad oma mitmekülgsusega teiste puudused korvata.

Jätkuvalt palju kõneainet pakkuv Chandler Parsonsi Dallas Mavericksi lubamine ja tema asemele Trevor Ariza palkamine näib praegu suurepärase vahetusena. Kaks korda rohkev maksev Parsons suudab lisaks hädavajalikule kolmeste tabamisele ka ääremängija kohta normaalsel tasemel palli käsitseda ja teistele võimalusi luua. Ariza peale kolmeste uhamise ja kaitsmise suurt midagi ei oska, aga teeb neid väga hästi. Tegelikult on ta osav ka korvi alla lõikamises ja teenib sealt lihtsaid punkte.

Asiki puudumine võib hiljem Rocketsit kummitama hakata, sest pole loogiline, et Tarik Black (kes?) suudaks terve hooaja normaalselt teiste tsentrite vastu pusida. Kesiselt on alustanud ka pikk leedulane Donatas Motiejunas.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee