Jalgpall

Henrik Ojamaa: jalgpall ei ole minu jaoks töö, vaid privileeg (1)

Ott Järvela, San Marino, 15. november 2014 08:00
Henrik Ojamaa.Foto: Mati Hiis
Eesti koondise 23aastane ründaja Henrik Ojamaa ei salga, et elab täpselt sellist elu, millest väikese poisina unistas. Võimalus pühenduda ainult jalgpallimängule ning ammutada armastatuimast tegevusest teistsuguseid tundeid, just seda Ojamaa hing ihkabki.

Ojamaa kolis jalgpalli nimel välismaale kohe pärast 16. sünnipäeva, kui liitus Derby County akadeemiaga. Seejärel on mänginud profina Inglismaal, Saksamaal, Hollandis, Soomes, Šotimaal, Poolas ja nüüd uuesti Šotimaal. Päris suur ports.

Samal teemal

"Kindlasti olen senise karjääriga väga rahul – olen Eestist pärit mängija kohta suhteliselt noorelt üpris palju saavutanud ja selle üle väga uhke," sõnab Ojamaa, ent rõhutab, et ei mängi jalgpalli sädeleva autahvli nimel. "Minu jaoks pole kõige tähtsam, millises klubis parajasti mängin või mis on palganumber. Nendele asjadele ma iga päev ei mõtle. Kõige tähtsam on progress – saada iga päevaga mõtestatud töö tulemusel paremaks jalgpalluriks."

"Just sellisest rutiinist unistasingi!"

Just sel põhjusel lahkus Ojamaa suve lõpus suursugusest Varssavi Legiast, kelle ta eelmisel hooajal Poola meistritiitlini aitas, ja naasis Šotimaa väikeklubisse Motherwell, kus ta 2012–13 eredalt säras ja arenes.

"Väga lihtne olnuks istuda edasi Legias ja küll kogu aeg mängida nii Poola meistritiitli peale kui ka eurosarjas, aga mitte oma lemmikpositsioonil ehk ründajana. Mingil hetkel tulnuks lagi ette. Ma poleks saanud enam areneda," räägib Ojamaa.

Motherwellis on eeldused arenguks paremad ja see on Ojamaale määrava tähtsusega. "Minu jaoks on professionaalselt jalgpalli mängimine mitte töö, vaid väga suur privileeg. Rutiin? Just sellist rutiini – teha iga päev tööd saamaks paremaks jalgpalluriks – ma noorena oma ellu soovisingi! Kui ma poleks proff, mängiksin ikkagi jalgpalli. Igal õhtul, õues. Kellegagi viis viie vastu."

Patareisid laeb matkates ja lugedes

Jalgpalluriks olemine on elustiil, mis ei piirne ainult treeningutega. Korralikult söömine ja puhkamine, õigete asjade joomine – see kõik on osa jalgpallist. Lisaks jalgpallist mõtlemine ja maailma absoluutsete tippmängude vaatamine. "Jalgpallile kulub mul ikka päris palju aega. Enamik ajast," sõnab ründaja.

Kui kõvaketas intensiivse kasutamise tõttu kinni kiilub, pakub Šotimaa loodus taaskäivitamiseks oivalisi võimalusi. "Põhja-Šotimaa mäestikes matkamine on väga hea. Šotlastel on kombeks proovida vallutada kõik riigi mäetipud, millel kõrgust üle 3000 jala (915 meetrit). Minu jaoks on see natuke liiga ekstreemne, aga mõned tipud tahaks ikka läbi käia. Mägedes matkates olen jalgpallist täiesti eemal. See on enda jaoks võetud aeg. Pluss lugemine – keha puhkab, pea töötab."

Tasuks ainult jalgpallist lähtuva eluviisi eest on mängu pakutavad emotsioonid. "Võidurõõm on alati väga hea. Kui valmistume terve nädala – koondises isegi pikemalt – üheks mänguks nii psühholoogiliselt kui ka füüsiliselt, ning siis kõik õnnestub ja tulebki teenitud võit ja auhind. See tunne on tõesti super!"

Henrik Ojamaa

Sündinud: 20. mai 1991.

Positsioon: ründaja.

Klubikarjäär: Derby County, Stafford Rangers, Aacheni Alemannia, Sittardi Fortuna, Rovaniemi Palloseura, Motherwell, Varssavi Legia, Motherwell.

Koondisekarjäär: 18 mängu, 0 väravat.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee