SAAGU VÕRDSUS: Segateatevõistlusi peaks olümpiamängudel tulevikus rohkem olema. Pildil annab Sotši taliolümpia laskesuusatamise segateates vahetuse üle Tšehhi võistkond.Foto: AFP/Scanpix
Õhtuleht.ee 19. november 2014 07:00
Rahvusvahelise olümpiakomitee (ROK) president Thomas Bach avaldas eile Lausanne’is 40 ettepanekut, mis muudaksid olümpiamängud 2020. aastaks moodsamaks. Peatähelepanu läheb kolmele teemale: võistlusprogramm, olümpialinnaks kandideerimise hõlbustamine ja sooline võrdõiguslikkus.

Põhimõttelise muudatusena ei piiraks programmi suurust enam spordialade arv, vaid võistlusalade hulk. Suvemängude piiriks peaks saama 310 ja talimängudel 100 võistlusala. See peaks tähendama, et Bachi suurimat soovi ehk uute ja nüüdisaegsemate spordialade lisandumine on varasemast hõlpsam. Traditsioonilised, aga vähepopulaarsemad alad, nagu maadlus ja tõstmine, ei pea väljaheitmist paaniliselt kartma, küll aga võidakse vähendada kaalukategooriate arvu.

Bachi kinnitusel on ROKi suur eesmärk vältida mängude suuremaks paisumist. Suveolümpial osalevate sportlaste piir soovitakse panna 10 500 peale ja taustajõudusid ei tohiks olla üle 5000. Talimängude puhul oleks need numbrid vastavalt 2900 ja 2000.

Ühe ettepaneku kohaselt hakkab ROK vaeva nägema, et olümpiamängudel osaleks mehi ja naisi võrdselt. Lisaks soovitakse suurendada segateatevõistluste osakaalu.

Et viimasel ajal on oluliselt kasvanud trend, et olümpialinnadeks kandideerivad peamiselt diktatuuri- või naftarahast elatuvad kõrberiigid, loodab ROK korraldusõiguse taotlejate ringi taas suurendada. Selleks vähendatakse kandideerimisprotseduuride kulutusi, suurendatakse ROKi-poolseid rahaeraldusi ja lubatakse järjest enam võistlusi pidada olümpialinnast eemal, vajaduse korral ka mõnes teises riigis.

Ettepanekud loodetakse vastu võtta 8. ja 9. detsembril Monacos toimuval ROKi kongressil.