Talisport

Laskesuusakoondises mitu üllatust: Lehtla pole enam naiste liider, meestest sähvatas Remmelg (1)

Deivil Tserp, Ats Kuldkepp, 20. november 2014 07:00
MAAS: Sotši olümpia Kadri Lehtlal ebaõnnestus ja finišis oli ta pikali, nüüd on toetus vähenenud ning püstitõusmine raske.Foto: Stanislav Moškov
Pärast olümpiahooaega on Eesti laskesuusakoondise jõujoontes toimunud mitu üllatavat muutust: naiste senine liider Kadri Lehtla langes äsja Soomes esimesel katsevõistlusel viiendaks numbriks ja meestest tõusis suurele üldsusele tundmatu Martin Remmelg kolmandaks.

Üleeile õhtul, kui laskesuusatajatel oli seljataha jäänud kaks katsevõistlust, arutati võistkonna koosolekul koondise peatreeneri Janno Prantsiga hooaja alguse võistluskava ning leiti eeldatavalt parimad lahendused, mis lubavad kõigil meie tippudel end juba novembri lõpus tugevatel rahvusvahelistel mõõduvõtmistel proovile panna.

Rääkides meeste koondise sisekonkurentsist, ütleb Prants, et vanameister Indrek Tobreluts ja Kauri Kõiv on esialgu teistest selgelt üle. Ometi alustab Tobreluts hooaega järgmise nädala lõpus Norras Beitostölenis IBU karikavõistlusel ja Kõiv enam-vähem samal ajal Rootsis Östersundis MK-etapil.

Samal teemal

"Me ei hakka Indrekut detsembris kiusama ega sunni teda kõigil võistlustel osalema," räägib Prants. "Tema põhieesmärk on edukas esinemine EMil ja MMil. Indrek jätab Östersundi MK-etapi vahele ning liitub koondisega 11. detsembril Hochfilzeni MK-etapil."

Eesti mehed kogesid Soomes Belgia sauna

Positiivse üllatusena toob Prants välja 24aastase Remmelga esiletõusu. "Martin saab nüüd MK-etappidel osaleda," lausub koondise peatreener. "Aga ta alustab Beitostölenis. Martinil oli kevadel operatsioon, millest ta on korralikult taastunud. Hingamisteede probleemide tõttu oli õige aeg lõikus ära teha. Treeningukavasid on Martinile teinud Mihkel Joosing, aga ta on saanud ka koos Eesti koondisega harjutada."

Kõiv ja Roland Lessing stardivad Östersundis: Kõivul on seal kavas nii-öelda täisprogramm, Lessingul kaks etteastet. "Roland saab korraks koju ja siis tuleb Indrekuga Hochfilzenisse, kus toimub ka teatesõit, nii et nelja meest on kindlasti kohale vaja."

Eesti laskesuusatajad said katsevõistlusel väikse ülevaate, kui suur on vahe maailma eliidiga, sest esmaspäeval osales sprindis Belgiat esindav sakslasest olümpiavõitja Michael Rösch. Kõivu sõnul korraldas ta eestlastele Belgia saunaõhtu. "Saime poolteise minutiga tappa," nendib ta.

Prants pehmendab: "Eks nüüd ole alles hooaja algus, talv tuleb pikk ja praegu üritatakse end säästa, detsembris pole mõtet end ribadeks tõmmata. Aga allajäämine oli suur, mis näitab, et tööd tuleb korralikult edasi teha."

Lehtlal tööõnnetus, laskmine läks tuksi

Naistest kogusid katsevõistlusel enim punkte Grete Gaim ja Kristel Viigipuu. Norras hooajaks põhja ladunud Gaim stardib esmalt Östersundis, Viigipuu Beitostölenis. Punktide põhjal on Darja Jurlova kolmas, Johanna Talihärm neljas ning Lehtla alles viies.

"Kadril oli väike tööõnnetus – laskmine ei õnnestunud kõige paremini," selgitab Prants Lehtla altmineku tagamaid. "Tõenäoliselt saab ta Östersundis distantsil võistelda."

Samas pidid Eesti piigad tunnistama Kasahstani esindava kahe lapse ema Olga Poltoranina paremust. "Meie võistluseks tippsuuska taga ei ajanud, läksime välja trennisuusaga," märgib Prants.

Samas oli eile Soomes lõppenud lumelaager tänavu alles esimene alaliidu korraldatud välismaalaager.

"Müts maha sportlaste ees!" räägib Prants. "Nad on hästi tegutsenud ja suutnud endale hankida treenimiseks vajaliku raha ning saanud ka mäestikutingimustes piisavalt harjutada. Viriseda ei tahaks, aga pärast olümpiat on üleminekuaasta alati raske olnud. Ka teiste riikide koondistel."

Nüüd on laskesuusatajatel vähemalt kolmeliikmeline hooldetiim ja füsioterapeudina tegutseb keskmaajooksjana Eesti paremikku jõudnud Keio Kits.

Samal teemal

28.11.2014
NAGU EESTIS: Läti laskesuusatamise tõusev täht leidis alles kolmapäeval raha, et MK-sarjas osaleda
20.11.2014
Kauri Kõivul välismaine, aga salapärane hooldetiim