Jäähoki

Suri "Punamasina" loonud hokitreener Viktor Tihhonov (1)

Välisajakirjanduse põhjal Ville Arike, 25. november 2014 08:00
Viktor Tihhonov. Foto: AFP / Scanpix
Pärast pikka haigust suri eile Moskvas legendaarne hokitreener Viktor Tihhonov, kes tüüris aastatel 1984-1992 NSV Liidu ja Venemaa koondise kolme olümpiakullani. Ent enamgi – ta oli legend, terve ajastu sümbol.

"Kõik teavad, kui palju medaleid ja meistrikarikaid ta NSV Liidu koondise ja CSKAga võitis. Kõik mäletavad, kuidas meie koondis rõõmustas võitudega tervet riiki. Ta tegi hokirevolutsiooni, hakates mängutempo tõstmiseks mängima nelja viisikuga. Ta kindlustas meie hokideržaava hegemooniat. Ta kasvatas üles terve põlvkonna võitjaid," ütles üks Tihhonovi võitjatest, väravavavaht Vladislav Tretjak.

Tihhonov lõi Põhja-Ameerika meedia poolt "Punamasinaks" nimetatud meeskonna (kus oli superviisik Fetissov, Kassatonov, Makarov, Larionov, Krutov). 1980. aasta olümpiafinaalis Lake Placidis tuli noorte ameeriklaste vastu küll tõrge sisse, aga üldiselt võideti enam-vähem kõik, mis võimalik. Sealhulgas Kanada karikaid, mis sisuliselt tähendasid hokiplatsil toimunud kahe ühiskonnakorra vahelist sõda.

Enne karjääri lõpetamist Tihhonovi käe all kolm aastat mänginud ning seejärel tolle abiliseks siirdunud Boriss Mihhailov märkis, et Tihhonovi näol oli tegemist väga mõtleva treeneriga, kus kõik pidid kogu aeg midagi uut välja mõtlema ja keegi ei saanud end hetkekski lõdvaks lasta. "Väsisin sellest nõudlikkusest nii mängija kui ka treenerina. Aga mõistsin suurepäraselt: edasi liikumiseks tulebki palju töötada. Viktor Vassiljevitš rääkis seda kõigile teda ümbritsenud inimestele," lausus Mihhailov.

"Jah, temaga oli raske, kuid mängijad ja kolleegid hindasid seda tööd. Ta oskas inimestega suhelda, talle meeldis töötada noortega. Tihhonov tegi Vene hoki heaks väga palju, tema teened on hindamatud."

Pole üllatav, et üks esimesi Tihhonovi lähedastele kaastunnet avaldanuid oli eile Venemaa president, suur hokisõber Vladimir Putin.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee