DeMarcus Cousins piidlemas Los Angeles Clippersi staari Blake Griffinit.Foto: AP / Scanpix
Ats Kuldkepp 25. november 2014 12:00
NBA esimese nelja nädala suurimaid üllatajaid valides on terve Sacramento Kingsi meeskond kindlasti väga kõrgel kohal. Kõik teadsid, et DeMarcus Cousins ja Rudy Gay hakkavad suuri numbreid koguma, aga et nendega kaasneb 8 võitu ja 5, kaotust, oli juba palju raskem ette ennustada.

Suure tõenäosusega jäävad nad tugevas ja tihedas läänekonverentsis (mõned asjad ei muutu) siiski play-offist välja, aga rohkem võite kui kaotusi on nad suutelised koguma küll. See oleks märgilise tähtsusega, sest viimati suutis Kings seda hooajal 2005/06. Ajal, mil California pealinnas möllasid Mike Bibby, Brad Miller ja Ron Artest. Ja viimase kuue hooaja parim võitude saldo on olnud 28-54...

Edu suurim põhjus on olnud loomulikult 24aastane Cousins, kes on vaikselt enda poole saamas ka Boogie-maaniaga mitte kaasa tormavaid NBA huvilisi. Ülivõimsale statistikale (keskmiselt 31 minutiga 23 punkti ja 12 lauapalli!) on juurde tulnud vähemalt keskmine kaitsemäng ja järjest paranev efektiivsus. Möödas on ajad, kui Cousinsi visketabavus toterdas 45 protsendi peal. Cousinsi areng kaitses on kogu Kingsi kaasa vedanud täpselt nii, nagu enne hooaega loodeti.

Kui esimesel kolmel hooajal oli Cousins sisuliselt tühjade numbrite tegija, kes oli riietusruumis radioaktiivne element, siis nüüdseks on küpsust juurde tulnud. Kas ta on lõplikult NBA-eluga ära harjunud, on raske öelda, aga hullumaja kandidaat ta enam pole. Suuri paranemise märke oli näha juba eelmisel hooajal, aga ta on mitu suurt sammu veel edasi astunud. Aastate pärast saab arengu ehk põhjustest rohkem teada, aga USA MM-koondises olulise rolli täitmine ja üle pika aja edukas meeskonnas olemine andis kindlasti palju-palju juurde.

NBA parima keskmängija saatus on lahtine

Cousins on NBA tsentrite hierarhias kiirelt ülespoole tõusnud ja sel hooajal on ta koos vanade olijate Dwight Howardi, Marc Gasoli ja Chris Boshiga ametikaaslastest lahti rebinud. Paistab, et see nelik võibki hooaja lõpuni paika jääda, sest niigi pisut ülehinnatud Joakim Noah on hädas põlvedega ja rohkem nende tasemele küündivaid konkurente praegu polegi.

Kelle neist võiks hooaja lõpuks parimaks kuulutada, on juba parem küsimus. Boshil on kõige väiksemad võimalused, aga ülejäänute peale võib vabalt kulli ja kirja visata. Karjääri parimaid esitusi tegev Gasol on parima tehnika ja viskega, Cousins on kõige energilisem ja toodab enim statistikat ning Howard on Howard. Vähemalt seni, kuni Howardi järjest sagenevad mõnepäevased vigastused oluliselt pikemaks ei veni. Ohu märgid on igatahes üleval.

Sacramento juurde tagasi. Peale Gay ja Cousinsi on neil sisuliselt poolteist head mängijat Darren Collisoni ja Ben McLemore'i näol. Pealegi on viimased kaks olnud paremad kui arvata osanuks. Veel on algviisikus järjest manduv Jason Thompson, vahetusmehed on Ramon Sessions, Nik Stauskas, Omri Casspi, Derrick Williams, Carl Landry ja Reggie Evans. Loomulikult annaks ka hullemat pinki välja mõelda, aga Cousinsi-Gay-Collisoni-McLemore'i raske vaevaga välja võideldud edumaa on nad tihti maha mänginud. Kui Cousins vähem vigadega välja langeks ja kauem platsil suudaks püsida, poleks see probleem muidugi nii suur.

Ikka veel 28aastane Gay on pärast kuuma algust pisut maha rahunenud, aga liigub ikkagi oma parima hooaja kursil. Sacramentosse sattumine on talle tõeline õnnistus olnud, kahe pooliku Toronto-aasta taustal tundus, et halvemal juhul võib ta muutuda Josh Smithi ja Michael Beasley hübriidiks, ainult ilma kanepita. Nüüd on ta talutava viskeprotsendi tagasi saanud ja vähemalt Sacramentole on Gay igas mõttes kasuks.

Isaiah Thomase asemel mängujuhiks palgatud Collison on samuti kriitikutel suu lukku pannud. NBA vahetusmängija tasemelt on ta selgelt üles hüpanud ja numbrid (16 punkti ja 7 söötu) on sellised, millega võiks idakonverentsis unistada Tähtede mängule pääsemisest.

Idas võiks terve Sacramento meeskond muidugi kõigest muust ka unistada, aga seni tuleb leppida karmi reaalsusega. Üks liiga suuremaid arenejaid peab tõelise müra tegemiseks veel mõne aasta ootama. Vähemalt on üle pikkade aegade taas lootus tärganud.