Ujumine

Martti Aljand jõudis MMil haiguse kiuste poolfinaali 

Deivil Tserp, 8. detsember 2014 07:00
TUBLI: Martti Aljand sai MMil 100 m kompleksujumises 12. koha. Foto: Mati Hiis
Eesti ujumiskoondise liidril nohu ja kurguvalu

Eesti ujumiskoondise esinumber Martti Aljand pääses eile Dohas lõppenud lühiraja MMil 100 m kompleksujumises poolfinaali, ehkki teda kimbutasid nohu ja kurguvalu. Päev pärast etteastet kõlas 27aastase ujuja hääl nii, nagu oleks tema nina küljes pesulõks.

Tõsise spordimehena ei taha Martti Aljand tagasilöögist pikalt rääkida. "Ma ei lasknud end sellest väga häirida," ütleb ta. "Kurk oli küll veidi valus ja pea natuke paks, aga kõigest tuli üle olla."

Martti Aljand lisab: "Eks sellised haigestumised ole mul juba traditsioonilisteks muutunud. Kui vormikõver hakkab tõusma, siis... Ajalugu on päris pikk ja ulatub aega, kui ma veel USAs õppisin."

Noomitus Mankocilt

Martti Aljandi isa, Eesti ujumisliidu peatreener Riho Aljand avaldas arvamust, et haigus poja sooritusvõimet ei pärssinud. "Ma ei tea, kas tal palavik ka oli," lausub ta. "Kuid üks paratsetamoolitablett tuli ikka sisse võtta."

Poolfinaali jõudis Martti Aljand 10. ajaga 53,17. Finaalikohta asus ta püüdma marulise tempoga, ujudes kõrvuti ameeriklasest maailmarekordiomaniku ja viiekordse olümpiavõitja Ryan Lochtega.

Tugev algus andis lõpus tunda. Martti Aljandi aeg oli 53,15 ja protokolli läks kirja 12. koht. Finaali pääsemiseks pidanuks distantsi läbima 52,50ga.

Pärast etteastet sai Martti Aljand noomida Eesti eliitrühma treenerilt Peter Mankocilt, kes ühtlasi on tema õemees.

"Peteri arvates oli mul võimalik ujuda 52,8ga, kui oleksin kõik teinud nii, nagu ta ütles," avaldab Martti Aljand. "Mulle meeldib Peteri otsekohesus. See oli tema põhidistants, mida ta tunneb läbi ja lõhki."

Riho Aljandiga samal lainel jätkab kahe olümpia kogemusega Martin Liivamägi. "Oma tulemused tehti ära," arutleb ta. "Suuri üllatusi polnud. Kui Martti poolfinaali pääses, langes südamelt kivi. Tase oli lihtsalt nii tugev. Peale Martti võinuks poolfinaali jõuda Pjotr Degtjarjov 100 m vabaujumises, aga ma ei tea, mis tal pöördes juhtus."

Eliitrühma treeneri Mankoci tööd on veel vara hinnata. "See oli tutvumisperiood mõlemale poolele – nii sportlastele kui ka juhendajale," sõnab Riho

Aljand. "Nüüd on esimene tsükkel läbi, tuleb teha analüüs ja alustada uut tsüklit. Head tööd tegid sportlaste ettevalmistamisel ka TOPi treenerid ja Tiit–Urmas Reiter."

Suvel pika raja MM

Järgmisel suvel Venemaal toimuva pika raja MMi ettevalmistuskavad pannakse täpselt paika uue aasta alguses.

"Arvan, et üritame jälle vähemalt kaks korda keskmäestikulaagris käia," räägib Martti Aljand. "Mullu mõjusid need hästi. Eesmärk on teha koostööd Andrea di Nino rühmaga või leedulastega."

Detsembri lõpus Eesti meistrivõistlustel osalev Liivamägi, kes lühiraja MMist loobus, tahab samuti Mankociga nõu pidada, kuidas oleks nutikam suviseks MMiks vormi timmida. "Pika raja töö on hoopis teistsugune," tõdeb Liivamägi.

Samal teemal

07.04.2015
Kuidas läheb Eesti ujumise eliitrühmal, keda juhendab Sloveenia staar Mankoc?
06.12.2014
Pole paha! Martti Aljand saavutas lühiraja MM-il 12. koha
06.12.2014
TUBLI: Martti Aljand ujus end MM-il poolfinaali
05.12.2014
Martin Allikvee ujus MM-il taas isikliku rekordi!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee