Korvpall

Superalagrupp? Kõik Eesti vastased jõudsid mullusel korvpalli EMil 16 parema sekka! (1)

Ville Arike, 11. detsember 2014 07:00
Korvvpalli EM-i maskott Frenkie.
Esimesed Euroopa korvpallimeistrivõistluste loosimise järgsed emotsioonid on veidi jahtunud ja on paras aeg tõdeda, et kõik Eesti koondise järgmise aasta vastased jõudsid eelmise aasta EM-finaalturniiril 16 parema sekka, neli tükki koguni esitosinasse!

Statistika on hirmuäratav, aga kui vaadata numbrite taha, näeb täpselt seda, mida rõhutas Eesti peatreener Tiit Sokk – Euroopas on kõvad tipud omaette klassist, sootuks nõrgukesi leidub mõni üksik ning keskel on koos päris ühtlane seltskond.

Leedu on Leedu – nemad on kõvad. 2003. aasta Euroopa meister tuli mullu EMil teiseks ja tänavu MMil neljandaks.

Samal teemal

Lisaks Leedule on meie vastastest kõigil selle sajandi EM-finaalturniiridel osalenud Läti, kes küll 2003-2011 leppis alagrupis alati viimase kohaga. Alles mullu alistasid meie lõunanaabrid raskes alagrupis Bosnia, Montenegro ja Makedoonia, vahegrupis lisandus võit ja kaks kaotust. Viimane allajäämine Belgiale võttis veerandfinaalivõimaluse – 11. koht.

Tänavune valiksari polnud lätlastele ülemäära raske, kõigis mängudes saadi jagu Rootsist, Rumeeniast ja Slovakkiast.

Belgial jäi pärast 1993. aastat finaalturniiridele sisse 18aastane paus, kuni osalejate arvu suurendamine 24ni andis neile võimaluse. Mullu tuldi koguni 9. kohale, ehkki kolmele võidule lisandus viis kaotust. Ent võideti "õiged mängud", alagrupist saadi tänu paremale korvide vahele edasi. Peale Läti saadi jagu ka Saksamaast ja Suurbritanniast.

Tänavusest valiksarjast liikusid belglased kindlalt edasi. Makedooniaga mängiti tasavägistes kohtumistes 1:1, Valgevene ja Taani vastu nopiti suured võidud.

Ukraina jõudis mullusel EMil teatavasti 6. kohale, võeti ka Serbia ja Itaalia skalp. Veel olid alistatute seas Belgia, Iisrael, Suurbritannia. Tasavägistes mängudes kaotati Prantsusmaale, Leedule, Horvaatiale, Sloveeniale ja saun saadi vaid Lätilt. Ukraina on sel sajandil jätnud vahele vaid kaks EM-finaalturniiri.

Mullune tulemus andis Ukrainale pääsme tänavusele MMile, kus alistati Dominikaani ja Türgi, kuid kaotused Soomele ja Uus-Meremaale ei lubanud play-off’i jõuda. Samas oldi ühed vihasemad USA-le vastu hakkajad.

Meie alagrupikaaslastest said mullusel EMil nõrgima, 13.-16. koha (alagrupis neljanda) tšehhid. Selleni aitasid jõuda võidud Poola ja Gruusia üle. Finaalturniiril osaleti veel 2007. aastal. 2001. aastal tõkestas tšehhide tee Eesti, kes oli Tallinnas peetud otsustavas mängus vastasest selgelt üle.

Seega – kui mõni mäng kõrvale jätta, on Eesti tulevased vastased võitnud viimasel ajal just teisi keskmikke, aga neile ka kaotanud. Põhimõtteliselt on küsimus detailides, koosseisus, puudujates ja iga konkreetse päeva hetkevormis. Meie oleme lähiminevikus saanud jagu Serbiast, Iisraelist, MMil 16 hulka jõudnud Senegalist ja võime end lugeda keskmike sekka.

Kokkuvõttes ei tähendanud loosijärgsed hõisked ju seda, et läheme EMile (pildil võistluse maskott Frenkie) ja hakkame nüüd kõiki võitma. Vaid et Ukraina on mängitavam vastane kui värske MM-hõbe Serbia ning Belgia soodsam kui Itaalia, kui too saab rivvi kas või osagi neljast NBA staarist (Bargnani, Belinelli, Datome, Gallinari) ja oma liiga tipud. Nii et kui mitte super-, siis vähemalt hea alagrupp. Kõigi selle seltskonna riikide esindajate suust on kõlanud üks sõna: "Mängitav."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee