Korvpall

"Läti korvpallurite pauk": Eestis anti korraga kaks patust dopinguproovi 

Ville Arike, 11. detsember 2014 07:00
LÕUNANAABRID: Kristers Zeidaks... Foto: LAURA OKS
Eesti ja Läti vahel käib viimastel kuudel äärmiselt tihe korvpallialane koostöö, kuid eile pöördus see pahupoole äärmusesse: Eesti Antidoping teavitas korvpalliliitu lätlastest mängijate Kristers Zeidaksi ja Roberts Stumbrise positiivsest testist.

Kui Zeidaksi uudis oli "oodatav", sest Rapla Tyco oli temaga juba lepingu peatanud, siis halva üllatusena lisandus ka Rakvere Tarvas mänginud Stumbris. Mõlemat meest testiti 8. novembril pärast Raplas peetud kahe klubi omavahelist mängu.

"Tagantjärele mõeldes oli kahtlasi märke."

Kui Zeidaks oli klubile tunnistanud üles kanepi tarvitamise, siis dopingukütid rääkisid hoopis muust: anaboolne steroid dehüdrokloormetüültestosteroon ja selle metaboliidid, samuti hormooni- ja metaboolne modulaator androstatrienedion.

Kanepi tarvitamise jälgi tuvastati hoopis Stumbrise uriinist. Kumbki mängija ei nõudnud pärast A-proovi tulemuste selgumist B-proovi uurimist.

Tarva peatreener Andres Sõber tõdes, et tal polnud Stumbrisega pikka juttu – dopingujuhtumist teatati neile enne teisipäeval peetud Balti liiga mängu, lätlane jäeti mängunimekirjast välja ja ta võttis esimesel võimalusel suuna kodumaa poole.

Zeidaks lootis kiiremini naasta

Kas Sõbral oli varasemalt kahtlusi? "Ma pole teisi kahtlustav tüüp. Aga tagantjärele mõeldes oli kahtlasi märke. Alguses, kui ta siia tuli, oli ta väga enesekindel. Vahepeal vajus aga ära, oli närviline. Ühel hetkel oli haige, ei tulnud paar-kolm päeva üldse toast välja. Mängis ja trenni tegi ta kõvasti, aga kogu aeg kõik asjad korras polnud," ütles Tarva juhendaja.

Zeidaks rääkis Rapla klubi pressiteate vahendusel, et kasutas keelatud aineid eelmisel aastal toimunud seljaoperatsiooni tõttu korvpalli kiiremini tagasi tulemiseks ja paremaks saamiseks.

"Arstid ei andnud lootust, et ma võiksin operatsiooni järel enam kunagi korvpalli mängida. Aga tahtsin seda ise nii väga uskuda, et seoses suure sooviga korvpalli naasta kadusid mul õige ja vale piirid. Ained aitasid ka valude vastu. Ma ei tajunud, kui tõsine viga see tegelikult on. Kui ma oleks teadnud, et need ained võtavad minult tegelikult korvpalli hoopis ära, oleksin olnud pigem kehvem mängija, kui et üritanud keelatu toel. Keelatud ainete tarvitamine on minu elu kõige suurem viga ja lollus. Vabandan kogu südamest meeskonna, treeneri, klubi, fännide ning Eesti ja Läti korvpallikogukonna ees. Mul pole õigust seda paluda, aga loodan siiralt, et te suudate mulle ühel päeval andeks anda," ütles Zeidaks.

Klubid otsivad uusi mängijaid

Rapla on viimasel ajal ilma jäänud kahest mängijast, sest isiklikel põhjustel lahkus tagasi Sloveeniasse Žiga Fifolt. Mänedžer Jaak Karbi sõnul otsitakse mõlemale positsioonile täiendust. "Laupäeval kohtume Audentesega ning pärast seda tuleb järgmine mäng alles 30. detsembril. Selleks ajaks võiks üks või kaks uut mängijat kohal olla," ütles ta.

Ka Tarvast juhendaval Sõbral on kindel plaan lähinädalate jooksul meeskonda tugevdada, kuid temagi väga ei kiirusta ja soovib jõuda selgusele, kas põlve raviv Kaspars Cipruss terveneb. "Kui ta ei parane, tuleb kindlasti tuua keegi korvi alla. Kui paraneb, vaatame üle, millisele positsioonile kõige rohkem jõudu vaja oleks," hindas Sõber.

Samal teemal

13.08.2015
VIDEO | Tarvas alustas treeningutega, 400 meetri jooksu võitis Rakverre naasnud lätlasest "pahapoiss"
10.01.2015
Rapla Tyco on saanud kaubale endise Horvaatia noortekoondislasega
22.12.2014
Rakvere Tarval Cipruss läinud, asendused tulemas
10.12.2014
Läti korvpallijuht: meil on olnud mitu kampaaniat "Puhas mäng"