Vehklemine

AASTA PARIM VEHKLEJA: Sten Priinits tõrjus Nikolai Novosjolovi troonilt (4)

Merili Luuk, 16. detsember 2014 07:00
VÕIDUKAS: Epeevehkleja Sten Priinits krooniti esimest korda aasta parimaks vehklejaks. Foto: TEET MALSROOS
Aastaid on aasta parima meesvehkleja tiitli võtnud vastu üks kindel nimi – Nikolai Novosjolov. Sel aastal läks teisiti ning vehklemisklubide ja alaliidu otsusel kerkis esile Sten Priinits, Kaasani MMil elu võistluse teinud ning kaheksanda koha teeninud mees.

Iga päev aasta parima vehklemistreeneri Igor Tšikinjovi käe all treeniv 27aastane Priinits teenis aasta parima valimisel kuue klubi hääled kaheksast, sealhulgas ka Novosjolovi enda koduklubi Le Glaive poolehoiu.

"Novosjolovi troonilt tõukamise peale ma aastat alustades kohe kindlasti ei mõelnud, kuid hea tulemuse peale mõtleb iga sportlane," tunnistab Priinits.

Loobumismõtted peas

Samal teemal

Tõsi, oma osa on ka sellel, et üle seitsme aasta Eesti meesvehklemist valitsenud Novosjolovil on seljataga murederohke hooaeg – vigastuste nahka läksid nii EM kui MM, lootustandev tõus on jäänud aasta teise poolde.

Seda enam tuleb esile tõsta Priinitsa saavutust, astudes oma vanaisa, Endel Nelise jälgedes. "Olen rahul, et tõestasin iseendale, kes ma vehklejana olen. Suutsin võtta jalad kõhu alt välja ning tippudega sammu pidada," sõnab ta.

Kaks aastat tagasi MK-etapil tõsiselt rannet vigastanud ning seejärel tasapisi, kuid vargsi tippu tõusnud Priinits tunnistab, et edu tagas järjepidevus. "Kuigi väga tihti tekkisid loobumismõtted – kaua ma seda asja ikka ajan, kaua trennis käin, kui midagi ei tule – suutsin vastu pidada. Ajasin oma asja. See pole veel lõpp, vaid millegi ilusa algus," kinnitab ta.

Sama meelt on tema emagi, vehklemistreener Helen Nelis-Naukas, kelle arvates oli poeg Kaasanis võimeline ka medaliks. "Tal oli ikka medal sees! Ma nägin! Aga ta ei ole vaimselt veel selleks valmis. Eneseusku on tal rohkem vaja. Mina uskusin, tema veel ei uskunud: järelikult on vaja veel üks samm teha!" arvab ta.

Novosjolovgi on varem endast seitse aastat nooremat lahingukaaslast kiitnud. "Ta on talendikas, saalis üles kasvanud. Hea ande ja tehnika on ta saanud oma emalt ja onult, kuid Igor andis talle midagi muud, mis selle kõik kokku vormib," rääkis ta Kaasanis.

Rohkem eneseusku!

"Sellist võitude jada pole mul varem olnud," märgib ta. Ometi läks närvide tõttu aia taha kodune MK-etapp Tallinna Mõõk, kus Priinits ei pääsenud alagrupist edasi. "Praegu tuleb sellega hakata tegelema, et ta suudaks pinge all anda endast maksimumi, mida ta suudab. Kodupubliku silme all ta seda teha ei suutnud. Sai oma vitsad kätte," tõdeb Naukas.

Järgmise aasta suurim proovikivi on aga Rio de Janeiro olümpiale pääsemine. Kui Eesti meeskond edetabelis kõrgemale ei tõuse, jääb meestel – Novosjolovil ja Priinitsal – üle vehelda üheainsa olümpiakoha eest. Edu soosib seda, kelle punktid koduses edetabelis kõrgemad, praeguse seisuga oleks olümpiale minemas Novosjolov.

"Uhamine saab õnneks alguse kolme kuu pärast, senimaani tuleb teha hullult tööd ja näha vaeva, et panna viimast lihvi, et tagada edukas olümpiatsükkel. Ausalt öeldes tahaksin MMil veel kaugemale jõuda – see annab olümpialepääsu nimel mulle väga suure eelise," teadis Priinits.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee