Tennis

Roger Federer 1000: mida võib suur šveitslane veel saavutada? (1)

Ville Arike, 16. jaanuar 2015 07:00
LIIGUTAV HETK: Roger Federer peab Brisbane’is turniiri võidukõnet, taamal olevad numbrid räägivad iseenda eest.Foto: AFP / Scanpix
Šveitsi tenniselegend Roger Federer on paljude saavutuste järel andnud statistikutele lugematuid põhjusi temast ikka ja jälle rääkida-kirjutada. Esmaspäeval algavate Austraalia lahtiste meistrivõistluste eelõhtul jõudis ta veel ühe suure tähiseni. Kui paljud on saanud 1000 võitu?

Pealekauba juhtus see turniiri finaalis ja riigis, kus Šveitsi maestro on saanud oma ühed suuremad võidud. Mida veel tahta!

Samal teemal

500 ega 800 polnud tähtsad, küll aga 1000

ATP turniiridel saavutatud võitude ajaarvamist alustatakse 1968. aastast, nn Lahtise ajastu algusest, kui profid lubati kõigile turniiridele. Federer on kolmas karjääri jooksul neljakohalise arvu võite noppinud tennisist, eespool on Jimmy Connors (1253) ja Ivan Lendl (1071).

Federer jõudis ümmarguse tähiseni pühapäeval Rohelisel Mandril Brisbane’is, kui ta alistas rohkem kui kaks tundi kestnud finaalis tuliselt vastu hakanud Milos Raonici 6:4, 6:7, 6:4. Karjääri 83. ATP turniiri esikoha saanud suurmeister märkis, et säärane raske võit maitseb alati magusamalt kui rutiinne, näiteks tulemusega 6:4, 6:4 saavutatu.

Tenniseorganisatsioon oli suure tähiseni jõudmiseks mõistagi valmis. 33aastasele Federerile andis eriauhinna – raamitud foto – ainus kahel kalendriaastal Suure slämmi (1962 ja 1969) välja mänginud mees, 76aastane Rod Laver. Turniiri võitja karika ulatas šveitslasele aga teine kuulsus, tosin Suure slämmi turniiri võitnud Roy Emerson.

Pressikonverentsidel küsimustele alati viisakalt vastav Federer pole suu peale kukkunud ja kostis, et ta pole kunagi mõelnud karjääri 500. või 800. võidust. "Ent 1000 on maagiline, mis tähendab mulle palju. See on suur arv! Juba tuhandeni lugemine võtab aega. Seda võitu ei saa teistega kõrvutada, ma ei unusta seda mängu kunagi," ütles Federer heldinult.

24aastasel Raonicil ei jäänud kõrvalt üle muud, kui lisada naerdes, et Roger peab nüüd järgmise tuhande käsile võtma. "Tegelikult arvasingi, et ta jõudis juba 2000. võiduni," märkis kanadalane.

2000 on mõistagi ebareaalne. Küll on võimalik võtta sihikule Lendl ja ka Connors. Järgmised 71 võitu on paremal juhul võimalik kätte saada juba sel aastal, Connorsini jääva 253 võiduga on lugu mõistagi keerulisem. Selleks tuleb mängida – ja edukalt! – veel vähemalt kolm aastat.

Loobumismõtteid mehel pole, ent Connorsi tähisele pole ta enda sõnul mõelnud. "Minu eesmärk pole olnud kellegi püüdmine. Tean, kui kaua ja edukalt on nad minevikus mänginud. Kahtlen, kas see (Connorsi püüdmine – toim) võib juhtuda, aga iial ei tea."

Püüab viiendat Austraalia lahtiste esikohta

Pärast Brisbane’is võidetud esikohta suundus Federer Melbourne’i, kus hakkas valmistuma Austraalia lahtisteks. Selle võistluse on ta seni võitnud neljal korral. Ta on suursoosikutest ainus, kes läheb turniirile vastu võiduga. Nii serblane Novak Djokovic kui ka hispaanlane Rafael Nadal said oma viimasel võistlusel Dohas kaotuse, Nadal lausa esimeses ringis maailma teise saja mängijalt. Samal ajal tegi Federer näiteks Brisbane’i poolfinaalis bulgaarlase Grigor Dimitroviga asjad 53 minutiga selgeks.

Federeri sõnul lisas esikoht Suure slämmi turniiri võidu ründamiseks enesekindlust. Tema viimane säärane saavutus jääb 2012. aastal Wimbledoni.

Roger Federer

Sündinud: 8. augustil 1981

Pikkus: 185 cm

Alustas profikarjääri: 1998

Mänguvõite: 1000

Turniirivõite: 83

Suure slämmi turniiride võite: 17

Nädalaid maailma esireketina: 302

Maailma edetabelis praegu: 2. koht

Paarismänguturniiride võite: 8

Olümpiavõitja paarismängus: 2008

Davis Cupi võitja: 2014

Hopman Cupi võitja: 2001

Võitnud 15 aastat järjest (2001–2015) vähemalt ühe turniiri.

Karjääri jooksul võidetud auhinnaraha 88 691 538 dollarit, lisanduvad sponsorlepingutega teenitud summad

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee