400 M TÕKKEJOOKSJA RASMUS MÄGI KURNAVAST LÕIGUTREENINGUST: «Eks pikad lõigud hakkasid kägistama küll ja mitu korda nädalas tekkis samasugune tunne nagu võistlustel. Aga selline on pika sprindi jooksja elu.»Foto: Stanislav Moškov
Deivil Tserp 20. jaanuar 2015 07:00
Kui pahatihti võib Eesti tippsportlaste suust kuulda tõdemust, et nad ei oska öelda, miks vorm on kehv, siis mullu EMil hõbemedali võitnud 400 m tõkkejooksja Rasmus Mägi puhul on hea vormi saladus teada – vajadusel harjutab ta nõrkemiseni.

Pärast pikka ja edukat mullust välihooaega, mis algas juba mai alguses ning lõppes alles septembri keskel, võttis Mägi kolmeks nädalaks aja maha. 22aastane tartlane põikas kaheteistkümneks päevaks USAsse, kus ta kosutas eelkõige vaimu.

Oktoobris tundis Mägi taas tavapärast harjutamisnälga ning tegi Käärikul esimese laagri. "Pärast seda tekkis kohe isu uuesti sinna tagasi minna, aga ühe nädala treenisin vahepeal Tartus," arutleb ta.

Nii-öelda pika puhkuse järel tuleb pingutada tasa ja targu. "Eks ülesärkamine ole natuke valus ka," lausub Mägi muigamisi. "Tekib pisut lihasevalu. Aga see vihje ei tähenda, et midagi oleks valesti olnud. Mina jõuan elementaarsesse vormi kiiresti tagasi."

Mäest alla ja üles

30. novembril sõitis Mägi tavapäraselt Portugali vormi timmima. Enne minekut käis ta dispanseeringul. "Siis toimis keha hästi," kinnitab 22aastane sportlane. Ent lisab naerdes: "Vananemisprotsessi polnud veel märgata. Mul on mõned näitajad laes. Linti pole mõtet ega saagi katki joosta."

Ühtlasi kinnitab oma isa Taivo ja ema Anne juhendamisel harjutav Mägi, et väga teaduslikele alustele pole nende tiim sporditegemist suunanud. "Kui kopsumaht on natuke vähenenud, siis ei hakka kohe mõtlema, mida see mõne aja perspektiivis tähendab," toob ta ühe näite.

Portugalis treenis Mägi juba väga tugevalt. Ta ütleb, et aasta lõpus korraks Tallinna Eesti parimate sportlaste galale peaauhinna vastuvõtmisele tulek oli kasulik hingetõmbepaus.

"Muidu olnuks oht laagris endale liiga teha," mõtiskleb Mägi. "Kolm ja pool nädalat olid treeningud päris intensiivsed. Laagris kujunevad puhkepäevadki tihti trennipäevadeks."

Kui karm oli Mägi harjutamisgraafik Portugalis? Esmaspäeval ja teisipäeval sooritas ta kaks tugevat treeningut päevas, kolmapäeval ühe trenni, neljapäeval ja reedel taas kaks trenni päevas. Laupäeval oli üks kergem treening ning pühapäeval võinuks puhata, aga alati see ei õnnestunud.

Hommikused treeningud vältasid vähemalt poolteist tundi ja õhtused olid natuke pikemad. Ta läbis pikemaid lõike, kuid tegi ka kiirustrenni.

"Staadionil harjutasime vähe," selgitab Mägi. "Käisime oma väljakujunenud kohtades, kus on tõus või langus või liiv. Eks pikad lõigud hakkasid kägistama küll ja mitu korda nädalas tekkis samasugune tunne nagu võistlustel. Aga selline on pika sprindi jooksja elu."

Mäest alla silkamine võib spordikaugele inimesele tunduda kummaline tegevus, kuid asjatundjad teavad, et seda on treeningul kasutanud ka kahekordne 1500 m jooksu olümpiavõitja Sebastian Coe.

"See on teistsugune pingutus, mis väsitab samuti lihased väga ära ja teeb kogu protsessi huvitavamaks," selgitab Mägi. "Vahel on tasasel maal isegi lihtsam joosta kui mäest alla, mitte et võlu peituks lihtsuses."

Laob suveks põhja

13. jaanuaril Portugalist koju saabunud Mägi ei ole pärast laagrit uuele dispanseeringule tõtanud. Ta teab niigi, et seisund on hea.

"Oleme Portugalis nii palju käinud ja ühtlaselt arenenud," nendib Mägi. "Kogemuste põhjal on võimalik aru saada, mis seisus ma olen. Valesti pole siiani midagi läinud."

Paar päeva harjutas Mägi Tallinnas ja põikas korraks Helsingisse, et taotleda Lõuna-Aafrika Vabariigi viisat. Juba järgmise nädala alguses tahab ta sõita kolmeks ja pooleks nädalaks Mustale Mandrile mäestikulaagrisse.

Sisehooaja jätab Mägi vahele, ent ei välista võimalust, et osaleb Eesti talvistel meistrivõistlustel ühel jooksualal. Mullu startis ta talvel sprindis. Kogu töö käib selle nimel, et paugutada augusti lõpus MMiga kulmineeruval välihooajal.