Maadlus

Kas profina harjutamine ja parem tervis viivad maadlejad medaliteni? (8)

Ats Kuldkepp, 6. veebruar 2015 07:00
VALMIS VÕITLUSEKS: Epp Mäe (punases) loodab, et profitasemel treenimine toob talle tasu medalite näol.Foto: Stanislav Moškov
Kui varasematel aastatel oleme Eesti maadlejatest suurte tiitlivõistluste medalilootusena rääkinud vaid Heiki Nabist ning teise-kolmanda numbri Ardo Arusaare ja Epp Mäe reaalsed sihid on piirdunud pigem esikaheksaga, siis hooaja alguses näib ka nende seis vägagi helge.

Mõlemad on erinevatel põhjustel varasemast paremini harjutada saanud ja tulemus on näha – pühapäeval teenis Arusaar kuni 98 kilo kaaluvate meeste klassis Pariisi GP võistlusel esikoha ja Mäe lõpetas kuni 75 kg naiste seas teisena.

Tugev töö peab tooma tulemuse

Samal teemal

Esmalt 22aastasest Mäest. 2014. aasta MMil viienda koha saanud neiu on pärast massaažikooli lõpetamist esimest korda igas mõttes professionaalselt harjutada saanud. Maikuust alates juhendab teda Soome naistekoondise peatreener Ahto Raska ja hüppeliselt on kasvanud nii sparringupartnerite kui treeningtingimuste tase.

"Varem olin amatöör, nüüd juba proff. Sisuliselt on kogu areng selle pealt tulnud. Eestis puudus süsteemne treening, nüüd on see kõik olemas ja ühtlasi on see ainus võimalus, kuidas edasi jõuda," toob Mäe välja suurima arengu põhjuse.

Et Mäe-sugusel maadlejal Eestis konkurente pole, oli siin sisuliselt võimatu paremaks saada. "Ma ei treeni Eestis viimasel ajal sisuliselt üldse. Õnneks on maadlusliit suutnud mind toetada," poetab Tudult pärit piiga tagasihoidlikult.

Hea sõnaga meenutab Mäe hiljutist Jaapani laagrit, kus ta sai kolm nädalat mõõtu võtta sealse naistekoondise liikmetega. "Saime tõsiselt korraliku koormuse. Matitreeningud kestsid 2,5 kuni 3 tundi, tavaliselt olen harjunud poolteise tunniga. Alguses oli raske kohaneda, aga lõpus oli juba lihtne. Kui võimalik, siis tahan sinna kunagi tagasi minna," kiidab ta. Pärast Pariisi võistlusel MMi medalinaiste alistamist jäi ta Prantsusmaale ka laagrisse, aga sõitis juba eile Soome, kus teeb ka suurema osa ettevalmistusest juunis toimuvateks Euroopa mängudeks.

Kui treener Raska on kinnitanud, et Mäe liigub vääramatult maailma tipu poole, siis maadleja ise nii lennukaid väljendeid kasutada ei tihka. Aga nõus ta juhendaja mõttekäiguga siiski on. "Loomulikult sean kõige kõrgemaid sihte, sest tööd teen ju kõvasti."2014. aasta MMil ja 2012. aasta Londoni olümpial 8. koha saanud Arusaare hea vorm on tingitud aga paranenud tervisest. 26aastane Arusaar on varasemalt tihti hädas olnud erinevate vigastuste ja haigustega, aga nüüd on ta saanud teha täisväärtusliku ettevalmistuse.

Segadus uute reeglitega

Pärast Pariisi võitu pisike murepilv tema kohale siiski kerkis, nimelt hakkas valu tegema selg. "Ilmselt on see siiski väike vigastus. Loodan, et ebaõnn on mind lõpuks maha jätnud. Praegu paistab seis igal juhul lootustandev. Tõsi, suuremaid maadluslaagreid pole ma veel teinud, eks seal näeb, kuidas keha vastu peab. Kui algus on hea, siis ehk on lõpp veel parem," jääb Vana-Vigala vägilane ettevaatlikuks.

Viimase kolme-nelja kuu jooksul on Arusaar põhirõhku pannud jõusaalis rassimisele ja seega ei osanud ta oodata, et heatasemelisel mõõduvõtul nii hästi läheb. "Ma pole metoodikas suuri muutusi teinud, aga jõu ja vastupidavuse arendamine peaks aitama vastaseid rohkem väsitada," selgitab ta ettevalmistuse põhimõtteid.

Ootamatusi oli veel. Arusaar eeldas, et Pariisis katsetatakse uusi reegleid, mis peaksid kehtima hakkama märtsis. "Teadsin, et neid on juba mujal proovitud ja mõtlesin, et saan esimest korda ka proovida. Aga olid ikkagi vanad. Kahju, aga üldiselt tuli võistlus mulle ikkagi kasuks, sain ju neli tugevat matši."

Uus määrustik, kus varasemaga võrreldes on suurima erinevusena kaotatud parterissepanek passiivse maadluse järel, peaks vastu võetama veebruari lõpus rahvusvahelise maadlusliidu koosolekul. "Olen selle kohta erinevat infot kuulnud. Üks tuttav kohtunik ütles, et uued reeglid tulevad, aga kinnitust pole keegi saanud. Äkki lähebki see pidev muutmine juba paljuks, seda enam, et praegused sobivad mulle täiesti," arvab Arusaar.

Samal teemal

01.03.2015
GALERII: Tartus selgitatakse Eesti meistreid maadluses, favoriidid pole vääratanud
27.02.2015
Heiki Nabi jääplatsi ei karda