Kergejõustik

Kahtlane verepilt võib tuua Eesti tippmaratoonarile nelja aasta pikkuse võistluskeelu! (11)

Toimetas Kaspar Koort, 9. veebruar 2015 14:37
Ilja Nikolajev 2014.a EMilFoto: Mihkel Maripuu / Postimees
Rahvusvaheline Kergejõustikuliit (IAAF) on esitanud Eesti maratonijooksja Ilja Nikolajevile süüdistuse sportlase bioloogilise passi põhjal antidopingu reeglite rikkumises. IAAF taotleb sportlasele koguni 4-aastast võistluskeeldu.
IAAF algatas Nikolajevi suhtes uurimise vereprofiili alusel, mis oli koostatud seitsme võistlusvälise vereproovi põhjal vahemikus 16. aprillist 28. novembrini 2013 ning mis oli IAAFi adaptiivmudeli põhjal vähemalt 99,9 protsendilise tõenäosusega ebanormaalne. IAAFi ekspertpaneel analüüsis uurimise käigus täiendavalt Nikolajevi vereprofiili ja sportlase selgitusi ning jäi seisukohale, et ebanormaalse vereprofiili põhjuseks on väga tõenäoliselt keelatud aine või meetodi kasutamine, mitte sportlase loomulik füsioloogiline eripära või patoloogiline seisund.
 
Ekspertpaneeli hinnangu alusel süüdistab Rahvusvaheline Kergejõustikuliit Nikolajevit antidopingu reeglite rikkumises IAAFi reegli 32.2 (b) põhjal, mis tähendab keelatud aine või meetodi kasutamist või kasutamise katset. Nikolajevile taotletakse 4-aastast võistluskeeldu koos kõigi võistlustulemuste tühistamisega alates 16. aprillist 2013. Lõpliku otsuse karistuse osas langetab vastavalt IAAFi reeglitele sportlase koduriigi vastav institutsioon ehk Eesti Dopinguvastane Distsiplinaarkolleegium. Kuni karistuse määramiseni kehtib sportlasele ajutine võistluskeeld.
 

Eesti Kergejõustikuliidu presidendi Erich Teigamägi sõnul on Nikolajevi vastu esitatud süüdistus Eestis seni unikaalne. "Maailmapraktikas on mitmeid juhtumeid, kus sportlane on uurimise all bioloogilise passi alusel, kuid Eestis on see esmakordne. Tegu on meie jaoks paljuski uudse olukorraga. Alaliit suhtub uurimisse täie tõsidusega ning teeme koostööd IAAFi ja Eesti Antidopinguga,“ ütles Teigamägi.
 
Ilja Nikolajev antidopingu reeglite rikkumist ei tunnista. Nikolajev on teatanud, et on valmis tegema koostööd Eesti Antidopinguga ning enne lõplikku otsust avalikult ei kommenteeri.
 
33-aastane Nikolajev hoiab oma maratonijooksu isikliku rekordi 2:17.31-ga Eesti kõigi aegade edetabelis kolmandat kohta. Rekordi püstitas ta 2013.a oktoobris Frankfurdi maratonil.

Samal teemal

25.03.2015
KERGEJÕUSTIKKU TABAS JÄRJEKORDNE SKANDAAL: teine Eesti jooksja patustas lühikese aja jooksul dopinguga
20.02.2015
Dopingu leviku piiramiseks täiendatakse Eesti seadustes dopinguainete ja -meetodite nimekirja
10.02.2015
Kristjan Port: Nikolajevil on olukorrast raske välja tulla!
10.02.2015
Eesti hämar dopingulugu, millest siseringis teati juba poolteist aastat

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee