Auto-Moto uudised

GALERII | Ott Tänak sõitis laupäeval kindla peale ja jätkab Rootsis viiendana (6)

Toimetas Viljar Voog, 14. veebruar 2015 17:30
- Ott TanakFoto: AFP/Scanpix
Rootsi MM-ralli teisel täispäeval oli Ott Tänak üks igavamaid piloote, sest eestlane oli nõnda kindlalt viiendal kohal, et võita polnud tal midagi, kaotada aga küll. Vürtsi pakkusid päevale aga esikohadueli pidanud Sebastien Ogier, Andreas Mikkelsen ja Thierry Neuville.

17:29

Ja selline näeb ralli paremusjärjestus täna õhtul välja. Tänud kõigile, kes meie otseülekandele kaasa elasid. Teeme seda homme jälle!

17:26
17:24Seega draamadevaba päev Eesti esipiloodile ja üldse suhteliselt rahulik rallipäev, millele pakkus vürtsi põnev võitlus esikohale. Homme on Rootsi rallil ees ootamas veel kolm kiiruskatset!

17:23

Esikohaduelli taustal on ka Ott Tänak laupäeva õnnelikult lõpetanud ja on ülikindlalt viiendal positsioonil. "Päev oli nii ja naa. Me ei riskinud üldse. Positsioon on korralik nii et sõitsime päeva kindla peale lihtsalt läbi," sõnas ta ralliraadiole.

17:18

Neuville oli lausa nii hoos, et ta murdis ka Mikkelseni hüpperekordi - 44 meetrit.

17:14

Ja nii ongi! Neuville pani kiiruskatsel oma parema rehvitaktika maksma ja edestab Mikkelseni 8,8 sekundiga ehk kokkuvõttes on tema eduseis norraka ees tänase päeva lõpuks 1,5 sekundit! Sebastien Ogier kaotab belglasele 9,6 sekundit ehk ka tema on suures mängus kindlalt sees.

17:04

Et niigi põnevat seisu veel pinevamaks ajada, on viimasel kiiruskatsel üles öelnud ka vaheaegade süsteem, ent kui hetkeseis püsib on Thierry Neuville Rootsi ralli uus liider!

16:30

Ja sellega on tänase rallipäeva lõpuni jäänud veel 24,63 kilomeetri võrra kiiruskatseid Hundimäel ehk ralli pikima katse Vargåseni teine läbimine.

16:27

Ja mida suudab Ott Tänak! KIIREIM AEG - 1.58,3! Ent kajuks jääb katsevõit tulemata, sest Robert Kubica teeb eestlase aja kohe pihuks ja põrmuks.

"Tees on sees suured rööpad, aga suutsime katse puhtalt läbida!" oli Tänaku kiire muljetus.

16:09

Mikkelsen kasvatab vahet vähem kui kahe kilomeetrise katsega Ogieriga massiivse 0,6 sekundi võrra. Vähemalt on see vahe nüüd ilus ümmargune 11 sekundit.

16:07

Esimesed sõitjad mõõdavad juba lühikest sprindikatset, aga seni toome teieni eelmise katse lõpliku seisu.

15:52

11.41,8 on Tänaku aeg, katse neljas tulemus. Kuigi rajaolud tähendavad, et hiljem startijal on eelis, siis Tänak ei hakanud kõike välja panema, sest kohati on lume alt välja tulnud ka kruusa. „Üritasin oma rehvide vastu hell olla. Päeva lõpuni on veel kaks katset ja ma olen kindel, et saan hakkama." Vahe Östbergiga on 31 sekundit.

15:40

6,7 sekundit on norraka eduseis. Esikolmik 10,4 sees!

15:32

Põnev-põnev! 16. kiiruskatse lõpus kaotab Mikkelsen veidi aega, mis annab Ogierile paar sekundit edu, ent Neuville on tagant tulemas mõlemast Volkswagenist kiiremini!

15:15

Aga ei mingit pikka puhkust pilootidele-kaardilugejatele. Sebastien Ogier on juba saanud lähte Rämmeni kiiruskatse kordamisele, ehk Tänaku stardini on jäänud ligikaudu 20 minutit.

15:07

Tänaku positsioon on hetkel ülikindel. Kaotada on tal rohkem kui võita.

1. Mikkelsen
2. Neuville + 8,7
3. Ogier + 12,6
4. Östberg + 59,0
5. Tänak + 1.28,4
6. Paddon + 2.31,7

15:01

Tänak alustab pärastlõunat ajaga 10.32,7, mis on päeva viies, kuid ta edestab ees olevat Östbergi 6,4 sekundiga. See vahe on nüüd 29,4 sekundit.

"Kruus ja lumi vaheldub – pidin olema väga keskendunud, sest teekate muutus pidevalt," oli eestlase lühikommentaar ralliraadiole.

14:47

Aga see ei tähenda, et Ogier oleks teine! Neuville laob pärastlõuna esimesel kiiruskatsel võimsa põhja, mille tulemusel tõuseb Mikkelsenist vähem kui 10 sekundi kaugusele. Kolm meest kihutavad esikohale!

14:43

Head uudised Mikkelsenile: tema edu Ogieri ees kasvab 10,9 sekundi võrra kokku 12,6 peale.

Kõik kolm Volkswageni pilooti kurdavad aga kehva sõidujoone üle. Pärast nende päeva esimest katset on sama tee läbinud veel ohtralt kaherattaveolisi masinaid ning sisse sõitnud oma sõidujoone, mis WRC-masinatele kuidagi ei sobi.

14:21

Järgmise kiiruskatse alguseni on aega veel umbes viis minutit ja on paslik heita pilk, mis sõitjaid järgmise 18,15 kilomeetri jooksul ees ootab.

14:01

Ja keda huvitab, kuidas Mikkelseni 41-meetrine õhulend välja nägi, siis juhatan ma teid selle videoni!

13:40

Vaatame, millised on hetkel Rootsis tingimused:

13:08

Järgmise kiiruskatse alguseni on veel natukene üle tunni aja, aga Sebastien Ogier on juba teenindusalast teele asunud. Kui keegi soovib ralli kõrvale teha lõunapausi, siis nüüd on selleks parim aeg!

13:04

Ott Tänak, kas sa saad veel armsam olla!?

Kui juba sellest ei piisanud, et ta eile tütar Miale üle ralliraadio sünnipäevalaulu laulis, siis tänase sõbrapäeva puhul on pilootidelt küsitud, mis on nende elu kõige romantilisem žest ja Oti vastus: "Ma arvan, et see oli eile. Oli mu tütre esimene sünnipäev ja ma saatsin talle suure kimbu lilli."

12:57
Viljar VoogVärske pilt Rootsis kihutavast Ott Tänakust. Kui te seda uudist oma brauseris nüüd värskendaksite, siis näeksite ka lisatud galeriid!

12:49

Nii, samal ajal kui piloodid teenindusalas lõunatavad on Rootsi ralli korraldajad usinasti mõõdulinti kasutanud ja pärast kiiruskatse esimest läbimist juhib Colin's Cresti hüppevõistlust ...

12:32

Portugalist asuvad WRC2 sarja tiitli nimel võitlusesse ka Karl Kruuda ja Sander Pärn, nii et on paslik heita pilk selle kategooria paremusjärjestusele ning Pärna jaoks on kõik ilus - tema meeskonnakaaslane on Rootsi rallit kindlalt juhtimas!

12:24

Kui nimetada WRC ralliraadiot fantastiliseks, siis oleks see alahindamine. Ott andis oma lõunapausi vahepeale neile kiire intervjuu ja tema sõnum oli lihtne: ootame ja vaatame, mida kiiruskatsed teha lubavad.

"Päev on seni olnud väga lumine ja pidamist pole. Oleme leidnud rütmi ja ei ole aja poolest pingutanud, aga tuju on hea. Meil ei ole olnud ühtegi keerulist hetke ja oleme sõitnud vigadeta."

M-Spordi meeskonna juht Malcolm WIlson nimetas Tänaku senist sõitu väga täiskasvanuks ja ütles, et eestlasel pole mõtet liialt pingutada - vahed ees ja ta selja taga on nõnda suured, et ainus tulemus võiks olla eksimus.

12:00

Pool päeva möödas ja seis on selline:Piloodid on nüüd vaikselt liikumas tagasi teenindusalasse ja järgmised huvitavad uudisnopped tulevad juba sealt. Järgmine kiiruskatse algab Eesti aja järgi 14.26 ning läbitakse täpselt samad neli katset, mis täna hommikul.

11:55

Ja Ott on turvaliselt kiiruskatse finišis ajaga 13.51,2, mis on hetkel küll viies tulemus, ent vahe Östbergiga kasvab veel 11 sekundi võrra ja on nüüd 35,8. Tagantpoolt keegi Tänakut aga ei ohtusta nii et tähtsam on, et eestlane pääseb turvaliselt teeninduspausile. "Olen rahul. Oli väga hea katse ja ma isegi naudin natukene," ütles Tänak, et on lõpuks rütmi leidmas.

11:472012. aastal pikima hüppe enda nimele saanud Ott Tänak teeb korraliku tulemuse ka tänasel esimesel läbimisel, ent täpset numbrit me veel ei tea.

11:37

Otseülekande tõttu on autode stardivahed tavapärased pikemad, ent nüüd on stardi saanud ka Ott Tänak.

11:32

Mikkelseni edusees Ogieri ees on tänase päeva keskpunktis 1,7 sekundit! Norraka suure ajakaotuse põhjus - lumevallist põhjustatud spin.

11:27
11:25

Ja ka Mikkelsen kaotab kiiruskatse algul palju aega - virtuaalses paremusjärjestuses on tema ja Ogieri vahe nüüd alla 5 sekundi!

11:24

Ja pikk katse nõuab esimesi ohvreid: Bertelli seisab katse peal, Latvala kaotab piruetiga aega. Ja need on alles esimesed kolm sõitjat! (Ogieril läheb kõik hästi.)

11:17

Bertelli pidurdas üle nuki minnes ja tema hüppe pikkuseks jäi alla 30 meetri. Päh!

11:15

Vaadates 14. katse otsepilti on kergelt öeldes hämmastav esiteks rallimeeste oskus ja osavus, aga teiseks Rootsis valitsev pimedus. Üle Läänemere on kell veerand 11, ent pilvine taevas jätab mulje nagu päike poleks veel korralikult tõusnudki.

11:07

Ralli pikimalt kiiruskatselt ootame huviga, mida suudavad Hyundai sõitjad, kes on ainsana kaasa võtnud kaks varurehvi ja seega peaksid nautima paremat pidamist, ent vähemalt Neuville kurtis, et lisakaal on ta auto tasakaalust välja viinud.

11:04

Muide, hüppe rekordpikkuseks on hetkel 41 meetrit. Loodetavasti tänavu see tulemus murtakse! Aga enne kui autode vedrustused proovile pannakse, siis vaatame, kuidas näeb välja ralli üldjärjestus pärast 13 kiiruskatset:

11:00

Ja päev ongi vaikselt poole peale jõudmas. Enne teenindusala on rallimeestel kavas veel vaid üks kiiruskatse, aga see on terve ralli pikim - 24,63 kilomeetrit Vargåsenit, kust leiab ka Rootsi ralli kõige kuulsama hüppe, Colin's Cresti ehk täna on oodata väga lennukaid pilte.

10:52

Tänaku aeg sprindikatsel: 1.56,2. Kõvadest aegadest on ta aeglasem, aga nõnda lühikesel katsel ralli saatust ka ei otsustata.

"Me ei pinguta hullult vaid proovime puhtalt sõita. Seegi on päris raske, sest eessõitjad äestavad teed ja toovad värsket lund rajale. Aga anname endast parima," sõnas ta ralliraadiole.

10:43

Ogier näpistab Mikkelseni edust veel kaks sekundit maha. Norraka edu Rootsi rallil on nüüd 20,8 sekundit.

10:38

Päeva kolmas kiiruskatse on paras kähkukas: 1,87 kilomeetrine sprint finišijooneni, mis võtab aega alla kahe minuti.

10:18

Ogieri katsevõit tähendab aga ka seda, et ta on üldarvestuses tõusnud Thierry Neuville'ist mööda teisele kohale. Andreas Mikkelsenil on põhjust higistamiseks - vahe meeskonnakaaslasega on 22,7 sekundit, ent prantslane oli temast viimasel katsel kaheksa sekundit kiirem. (Samas oli Mikkelsen päeva avakatsel Ogierist kuus sekundit väledam.)

10:14

Ja Ott ei suuda Östbergi tempos püsida. Samas pole tal ka suuremaid probleeme ning aeg on kindel 11.51,4. 14,9 katse võitjast Ogierist maas. Prantslase kiire tempo näitab aga taas, et vara startijatel on tagumiste meeste ees eelis.

Meie mehe kiiruskatsejärgne kommentaar ralliraadiole: "Tunne on päris hea ja me pole vigu teinud. Need kaks katset on olnud väga kindlad. Miks me peaks midagi muutma? Tuleb selle hea tundega edasi minna."

10:00

Vaadates Mads Östbergi katseaega võib vast kindlalt väita, et tema vedrustus eelmisel kiiruskatsel kannatada ei saanud. Kui Tänak soovib norrakast mööduda, peab ta ise vaeva nägema.

09:53
rahulikult loksuda riskivabalt

Tänase päeva lõppuks on kõik lumevallis ära käinud ja kõige kergemalt pääses Ott, nii et tõusta ega langeda pole kuskile, tuleb see 5 koht lihtsalt koju tuua.Mingeid trikke pole mõttet punuda.

09:53

Kui kaua kulub rallimeestel 22 kilomeetri läbimiseks? Sebastien Ogieri näitel umbes 11 ja pool minutit ehk Ott Tänaku finišit võib oodata ligikaudu 17 minuti pärast.

09:49

Ja maksame ära vana võla tuues teieni paremusjärjestuse 11. kiiruskatse järel.

09:41

Puhkepäevahommiku võlu - aeg lendab. Esimesed rallimehed on juba läbimas 22,76 kilomeetrist 12. kiiruskatset, mil nimeks Rämmen. Kaarti vaadates tundub see väga lõbus katse ja loodame et Otil läheb seal kõik hästi!

09:29

Mis Östbergi hädad? Need Östbergi hädad!

09:27

Ja eestlase aeg on 10.46,7, mis on katse võitjast Andreas Mikkelsenist 12,8 sekundit aeglasem. Östbergi hädad on tema kukutanud Tänaku ette neljandaks, puhveraega norraka ja meie mehe vahel on 13,9 sekundit.

09:24

Ott Tänak on päeva avakatse lõpus. "Võtsime rahulikult ja kontrolisime, et meil on hea tunnetus. Nüüd on plaan vaikselt kiirust lisada - meil on kindlasti tempo osas veel ruumi," ütles ta ralliraadiole.

09:12

Ja kohe päeva avaetapil jätkub eilne draama! Kolmandal kohal olnud Mads Östberg sõitis auto tagaotsaga vastu lumevalli, purustas rehvi ja potentsiaalselt vigastas ka oma vedrustust. Ajakadu ei ole ilmselt aga (veel) piisav, et Tänak temast taas mööda tõuseks.

Henning Solbergki on 1,6 kilomeetrit kiiruskatse stardist rajalt välja sõitnud, teatab WRC ralliraadio.

09:06

Ctrl+C/Crtl+V WRC kodulehelt ning selline näeb stardijärjekord välja: 1) Bertelli, 2) Ogier, 3) Latvala, 4) Mikkelsen, 5) Östberg, 6) Neuville, 7) Evans, 8) Meeke, 9) Prokop, 10) Solberg, 11) Protasov, 12) Tänak, 13) Kubica, 14) Paddon, 15) Abbring, 16) Solowow

Bertelli stardib esimesena, sest tema Rootsi etapp jätkub pärast eilset katkestamist superralli süsteemis.

09:02

Ja minu sõbrapäevakink teile kõigile on ralli avapäeva paremusjärjestus. Tänase stardijärjekorra osas ei määra see veel midagi, sest uute reeglite järgi määrab reedese-laupäevase stardirivi MMi üldarvestus ehk Ott Tänak - Raigo Mõlder saavad lähte 12. autona.

08:53Ott Tänaku sõnum eilse päeva lõpus: "Me olime hommikul hädas. Võib-olla oli asi seotud meie stardikohaga, sest ajad oli liidritest kaugel, aga kui pärastlõunal tingimused võrdsemaks muutusid, jõudsime palju lähemale.

Aga ma ei tundnud end täiesti enesekindlalt. Ma pean korraliku peatäie magama ja kindlustama, et olen homme (täna - toim) heas vormis. Kui me leiame hea rütmi, saame minna paremaks. Kavas on paar väga head katset ja ma tahan minna pingutama ja lustima."

08:32

Tere hommikust ning tere tulemast jälgima Õhtulehe otseülekannet Rootsi ralli teiselt võistluspäevalt, mis tegelikult on küll juba kolmas, sest neljapäeva õhtul peeti maha ülilühike publikukatse.

Kes täpselt ei tea, mis juhtus eilse üheksa kiiruskatse jooksul saab vastuse lühikesest kokkuvõtvast loost või kui on veidi rohkem aega, siis võib läbi lugeda ka eilse otseülekande.

Tänase päeva avakatse saab Eesti aja järgi alguse 8.48.