Spordivaria

GALERII |Spordidebati valupunktid: poliitikutest alaliidujuhid, klubid vs koolid ja kultuuri-, mitte spordiminister (4)

Toimetas Viljar Voog, 17. veebruar 2015 13:07
Erakondade spordidebattFoto: LAURA OKS
Eesti Olümpiakomitee korraldab täna hommikul kuuele riigikokku pürgivale erakonnale debati, kus arutatakse sporditeemade üle. Õhtuleht on Mustamäel asuvas Mektory innovatsiooni- ja ettevõtluskeskuses kohal ja toob kõrgelennulised mõtted (mis loodetavasti alates märtsist ka jõustuma hakkavad) teieni!

13:06

Ja viimase küsimuse pärib siinkirjutaja: "Kas sportlased peaksid saama eriteenete eest Eesti kodakondsuse?"

Tõniste ja Luik: ei tasu end võõraste sulgedega ehtida
Ratas ja Saar: iga juhtum on erinev, ent see inimene peaks andma midagi juurde ka Eesti kultuuriruumile
Rose ja Espenberg: ideaalne näide integratsioonist on Eesti jalgpallikoondis.

Sellega otseülekande spordidebatilt ka lõpetame. Loodetavasti on täna välja öeldust pärast märtsi vähemalt mingitki kasu!

12:58

Õhtulehe sporditoimetuse juhataja Ott Järvela esitab poliitikutele küsimuse, kas on eetiline, et dopingukahtlusega Kristina Šmigun-Vähi on jätkuvalt EOK asepresident.

Tõniste, Saar ja Espenberg: Šmigun-Vähi peaks ise tagasi astuma
Luik ja Ratas: kuni teda pole süüdi mõistetud, siis on ta süütu.
Rose: "Spordis on aus mäng olemas, selles ärge kahelge, poliitikas mitte."

12:52

Heino Lill, TTÜ Spordiklubi juhatuse esimees toob välja, et küllap oleks ka ülikoolispordi tase parem, kui riik sellele õla alla paneks.

Lisaks toob ta välja, et spordi võiks viia tagasi haridusministeeriumi alla, et lapsed saaksid liikumisharjumuse endale külge juba noorest peast.

Saar: mis oleks selle tulemus? Kas sport ei mattuks kõigi teiste haridusministeeriumi probleemide alla ja jääks veel rohkem varju?

12:42

Spordimeditsiinis on pikad järjekorrad ja raha vähe - neis järeldustes ei ole midagi uut. Küll käivad poliitikud välja teesid, et nutikamaks ja teaduspõhiliseks peaks muutuma nii meditsiin, sporditeadus kui ka paberimajandus.

Ratas: "Bürokraatia tapab Eesti sporti."

12:37

Vabaerakond toob välja, Reform ja IRL kiidavad takka, et praegu on 18 sportlast  kaitseväe nimekirjas, mis on igati kiiduväärt, ehki võib-olla veidi väike arv.

Tõniste lisab, et just kaitsevägi võib olla lahendus varem Ratase poolt välja toodud probleemile, et gümnaasiumi lõpetanud sportlased jäävad otsekui ripakile.

12:31

Invaspordi kohta tuleb taas parteideülene arvamus, et parandada tuleb sisuliselt kõike.

12:25

Spordidebatil on täiesti uskumatu hulk teadmatust ja umbmäärast juttu. See peegeldab ideaalselt parteide sporti puudutavate lubaduste arvu.

12:24

Luik: pean treeneri elukutset sama tähtsaks kui õpetaja oma. Parteisiseselt on räägitud, et treeneritele suunatud raha tuleb kindlasti järgnevatel aastatel suurendada.

Parteideülene plaan: kultuuriminister peab järgnevatel aastatel käima riigikogu ees Eesti spordi hetkeseisust ülevaadet andmas.

12:21

Tõniste: "Spordi eest praegu keegi ju ei seisa."

Rose: need jutud on kõik väga ilusad, aga neli inimest siit on riigikogus, miks teie seda ei tee!

12:18

Tõniste: "Kui riik ei väärtusta treenerit kui elukutset, ei taha keegi ka treeneriks hakata selle näruse palga peale."

12:17
martinsmutov

Toomas Tõniste: "Kas mäletate kultuuriministrit, kelle prioriteediks oli sport? Ei meenu." Kenasti öeldud.

12:15

Saar: ideaalses maailmas ei ole katuserahasid, ent Tallinna Sadama (ja Neinar Seli) skandaal on hea näide, kuidas nendega suudeti ootamatult kadunud toetusrahast tekkinud tühimikke vähemalt kuidagi lappida. Riigifirmade sponsorrahad vajavad kindlamat majandamissüsteemi.

12:13

Kõige suurem probleem on tänasel debatil aeg. Lõpuks hakkavad poliitikute suust kostuma ka reaalsed ideed, ent 20 minuti pärast peaks üritus juba lõppema.

12:11

Luik keskset rahastamissüsteemi ei toeta, sest mida paindlikum on süsteem, seda kergem on lahendada ootamatuid probleeme. Hasartmängunõukogu juhatuse esimehena on kogenud, et sellest on enim abi just väiksematele alaliitudele.

12:07

Tõniste: EOK peab ära määratlema, mis on nende eesmärk. "Ma olen varem olnud arvamusel, et olümpiale tuleks saata ainult medalilootused." Nüüd näeb ta aga, et noored spordivad just sihiga jõuda suurvõistlustele ja nn. "olümpiaturism" ei ole sugugi halb.

Ent probleem ei ole ainult EOK või riigifirmade spordirahastus. "Kas teie mäletate kultuuriministrit, kelle prioriteediks oleks olnud sport?" küsib Tõniste saali käest.

12:03

Mida peab riik tegema spordisüsteemi muutmiseks?

EKRE idee: kultuuriministeerium tuleks ümber nimetada kultuuri- ja spordiministeeriumiks ning asekantsleri asemel peaks sporti majandama ilma eesliiteta kantsler.

11:59

Luik: alaliite juhivad igapäevaselt ju peasekretärid, kes on igati kompetentsed. On loogiline, et presidendiks on avalikusele leiamelt tuntud inimene.

11:57

Tõniste: poliitikutest presidendid on osalised varjatud korruptsioonis, sest riigikogus määratakse eelarvet, kust jõuab raha ka spordini.

11:55

Ratas: spordialaliitude juhid teevad ühiskondlikku tööd ja ühelegi inimesele ei saa kätt ette panna. Rose süüdistusi oli tal lausa valus kuulata.

11:54

Vabaerakond: ei ole hea, et poliitikud on sportdialaliitude juhid. "Poliitik on täiega diagnoos!" ütleb Rose. "Me oleme ise süüdi. Me loodame selle kaudu saada tähelepanu ja raha. Kui president on koalitsioonis, siis võib nii ka juhtuda, kui opositsioonis, võib hoopis minna hoopis halvemaks." Edasi kõlavad süüdistused teise partei osas, kes olevat ühes idalinnas treenerite palgatõusu oma taskusse panud.

11:50

Väga põnev on vaadata koalitsioonipartnerite SDE ja Reformierakonna omavahelist kraaklemist, aga need teemad läksid nüüd spordist kaugele.

11:48

Ratas: Audentes on väga hea spordikool, aga tema leping riigiga lõppeb aastal 2020. Praegu peaks toimuma aktiivne arutelu, kas riik peaks pärast seda ise spordikoole majandama.

11:47

Reformierakondlane Luik ütleb, et temagi on spordi erisoodustusmaksu kaotamise poolt ja on selle eest ka parteis seisnud. Saalis läbi viidud kiirküsitlus näitab, et enamik Mustamäele kogunenud inimesi seda toetab, aga vaid käputäis usub, et muudatus järgmise koalitsiooni poolt läbi viiakse.

11:44

Tõniste vabandab IRLi eest, et ka nemad ei suutnud valitsuses olles erisoodustusmaksu spordikuludele kaotada. Kui inimesed hakkaks rohkem spordibaase kasutama, siis sealt tulev käibemaks kaaluks kaotatud eurod üle ja lisaks oleksid eestlased tervemad.

11:42

Sortsiaaldemokraadid viskavad kivi praeguste koalitsioonipartnerite kapsaaeda, kui juttu tuleb erisoodustusmaksust. Saar toob välja, et sotsid usuvad, et kui tööandjal oleks oluliselt soodsam töötajate tervisesporti toetada, siis kasutataks seda ausalt, mitte ei kuritarvitataks seda maksupettuseks.

11:38

Keskerakond: esmalt tuleb paika panna, kes peab spordi eest vastutama, kas riik või kohalikud omavalitsused.

Eesti spordi jaoks on väga valus koht, et lootustandvatele sportlastele ei ole väga head väljundit pärast gümnaasiumi lõppu. Et puudub tugev ülikoolisporditala läheb just selles vanuses kaotsi väga palju talente.

11:35

Reformierakond: ära tuleb lahendada olukord, kus klubid loovad enda kõrvale ka spordikooli, et pakkuda lapsevanematele võimalust saada maksutagastust. "Aga kas juriidiline vorm on klubi või kool, pole oluline. Lõpuks taandub kõik rahale."

11:33

Vabaerakond: klubides huvitavad treenereid tänu pearahadele vaid sportlase vanus, mitte nende püsiv areng. Riik peaks aitama andekal sportlasel oma sportlasteed jätkata ka siis, kui neil ei ole raha.

11:32

Jõesaar alustab ka IRLi puhul juttu spordikoolide ja -klubide vägikaikaveost rahale. "Minu arust praegune süsteem toimib," ütleb Tõniste, et keegi peab koolide odavama hinna niikuinii kinni maksma ja selle fakti eiramine oleks pea padja alla peitmine.

11:30

EKRE sõnum: me oleme väga noor erakond ja Eestis on palju tõsiseid probleeme. Sporti me kindlasti ei alahinda ja tegeleme sellega jõudumööda.

Üheks keskseks küsimuseks on spordikoolide süsteemi taastamine, mis aitaks kaasa noorsportlaste arengule ja vähendaks koormust vanemate rahakotile. Aga spordikooli peaksid pääsema ainult andekad lapsed.

11:25

Keskerakonna mõõdetavad spordilubadused käesolevas valimiskampaanias läheksid rahandusministeeriumi hinnangul maksma otseselt 3,5 miljonit eurot, millele lisanduksid veel 6,5 miljonit kohalike omavalitsuste kulutusi.

Ratas toob võrdluseks Eesti ja Läti korvpalli erinevused, kus Lätis on garanteeritud treenerite sotsiaalsed garantiid ja spordikoolid ning selle pärast ongi tema hinnangul lõunanaabrid meist noortespordis ees.

11:20

Moderaator Andres Jõesaar loeb hetkel ette Reformierakonna 2011. aasta valimiste lubadustele ja tutistab kõvasti, kui kommenteeriv Luik sporditeemalt üldpoliitikale üle läheb. Edasi saavad sama kriitika osaliseks Keskerakonna teod ja tegematajätmised Tallinnas. Ühtegi sisulist teemat pole esimese veerandtunniga veel puudutatud

11:13Sedasi nad siin istuvad, nagu Inna Rose oma lühikeses avasõnas ütles, siis rohkem poliitikuid kui sportlasi.

11:09

"Väike värin on sees, nagu ikka enne starti," on debati avasõnad, ent tegelikult ei otsi me siin võitjaid vaid loodame, et tänase debati tulemusest tõuseb ka reaalselt tulu Eesti spordile.

11:02

Üritus on iga hetk algamas ja kohal on ka paljude Eesti alaliitude esindajad, näiteks Erich Teigamägi kergejõustikuliidust, Margus Hernits suusaliidust ja Keio Kuhi korvpalliliidust.

10:55

Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda esindab tänasel debatil Urmas Espenberg, Isamaa ja Res Publica Liitu Toomas Tõniste, Keskerakonda Jüri Ratas, Reformierakonda Lauri Luik, Sotsiaaldemokraatlikku Erakonda Indrek Saar ja Vabaerakonda Inna Rose. Umbes poolteist tundi kestvat üritust juhib Andres Jõesaar.