ELAB MOSKVAS: Sten-Timmu Sokk. Foto: Stanislav Moškov
Deivil Tserp, Moskva 14. märts 2015 07:00
Moskva Dinamo 26aastane mängujuht üritab klubi tüürida tugevasse VTB liigasse

Venemaa korvpalli superliiga kolmanda klubi Moskva Dinamo mängujuht Sten–Timmu Sokk on meeskonnaga hästi koha­nenud. Kolmapäevase jõutreeningu järel löövad võistkonnakaaslased talle patsi. 26aastane sportlane kiirustab aga õhtupimeduses linna, et osta peatselt Moskvasse saabuvale pisitütrele voodi.

Hooaega Rakvere Tarvas alustanud Sten-Timmu liitus Dinamoga jaanuaris. Veebruari alguses sünnitas tema elukaaslane Keit imearmsa tütre, kellele pandi nimeks Alexandra Evita.

"Laps oli ka üks põhjus, miks mul hooaja alguses polnud Eestisse jäämise vastu midagi," ütleb Sten-Timmu. "Kuid elukaaslane on mu sportlikku tegevust alati toetanud. Kui tekkis võimalus siirduda Moskvasse, oli tema esimene reaktsioon: mine!"

Pärast väikest mõttepausi jätkab korvpallur sama siiralt: "Eks ma tulin siia päris raske südamega! Aga nüüd on see samm tehtud. Vahel tuleb elus midagi ka ohverdada."

Pea Moskvas, süda Tallinnas

Kas Sten-Timmu puhul võib lüüriliselt tõdeda, et ta pea on Moskvas, aga süda Tallinnas perekonna juures? "Praegu on lihtsam, saan lähedastega Skype’i kaudu suhelda," vastab ta. "Nüüd ei ole hooaja lõpuni enam palju jäänud ning varsti tuleb elukaaslane koos lapsega siia."

Sten-Timmu elab munakujulisest Dinamo korvpallihallist linnulennul kolme-nelja kilomeetri kaugusel asuvas 17korruselises paneelmajas, kus tema käsutuses on kolmetoaline korter. Buss sõidab sinna ligi veerand tundi.

"See on üks Moskva korralikumaid linnaosasid," kiidab Sten-Timmu Krõlatskojet. "Minu pluss on see, et läksin juba 19aastaselt Tallinnast Tartusse mängima, olen seitse aastat kodunt eemal olnud. Hätta pole ma kuskil jäänud, kõik on õpitav."

Enne Moskvasse tulekut pidas Sten-Timmu natuke nõu oma olümpiavõitjast isa ja Eesti korvpallikoondise peatreeneri Tiit Sokuga, kes on samuti Dinamos leiba teeninud.

"Klubist, kus mu isa mängis, pole enam palju alles jäänud," lausub Sten-Timmu. "Paar aastat tagasi hakati klubi uuesti üles ehitama. Isa annab mulle alati nõu, aga ta ei ole ühegi asja kohta öelnud, et muidugi mine või muidugi ära mine. Ka seekord oli nii, otsus tuli ikka minul vastu võtta."

Sten-Timmu kinnitusel oli Tarvast küllalt raske lahkuda. "Õnneks sain neid karikavõistlustel aidata ja Andres (treener Sõber – toim) leidis mulle ka asendaja," arutleb ta. "Ma ei ütle, et igale poole peab tingimata minema, kuid Dinamo eesmärk on areneda. Kõik mehed tahavad siit üles saada – VTBsse. Samas pole kindel, kas VTB järgmisel hooajal sellisel kujul üldse jätkab."

Varem Gruusias ja Rumeenias mänginud Sten-Timmu hangib Dinamos senise karjääri parima välismaakogemuse. "Rumeenia liiga oli ka hästi ühtlane," märgib ta. "Siin on palju ühtlaselt tugevaid klubisid. Mäng on agressiivsem kui Eestis – kõik, kes palli saavad, tahavad kohe teha."

Ometi ei varja Sten-Timmu, et algus oli üsna raske. "Nüüd on mehed mind omaks võtnud, hakkan võistkonda sulanduma. Kolmes viimases mängus olen pikemaks ajaks väljakule pääsenud. Kui oled väljakul viis kuni kümme minutit, siis on raske midagi korda saata. Sa võid üht-teist hästi teha või mängu nii pe**e keerata, et võistkond ei tulegi enam sealt välja."

Hiljutisel Siberi turneel, kus Dinamo alistas Barnauli ja Novosibirski meeskonna, oli just Sten-Timmul võidu sepistamisel suur roll.

"Olen iga mänguga enesekindlamaks muutunud," sõnab ta. "Mul on kogemusi, mida klubikaaslastele edasi anda. Siin on andekaid poisse, kuid nad kipuvad vahel üle keema, minu asi on neid rahustada."

Teiste mängijatega suhtleb Sten-Timmu inglise keeles, kuigi treeninguid ja mänge juhib peatreener Üllar Kerde vene keeles.

"Hakkan vene keelele üha paremini pihta saama," avaldab Sten-Timmu. "Korvpallis on tegelikult lihtne – piisab olukorra lugemisest ja juba mõistadki, mida keegi tahab. Kui Üllaril on vaja mingit teavet ainult mulle öelda, teeb ta seda eesti keeles."

Pikad ja kurnavad reisid

Dinamo harjutamistingimustest räägib Sten–Timmu ülivõrdes. "Olen vähemalt ära näinud, kuidas õigetes klubides asjaajamine käib. Eesti klubid ajavad oma asju võimete piires professionaalselt. Kõik paneb paika raha. Dinamol on oma mängusaal, jõu- ja meditsiiniruum. Eesti klubid ei saa seda endale lubada, nii kurb kui see ka ei ole."

Pisut harjumatud on Sten-Timmule olnud pikad võistlusreisid. Viimati läbiti Siberi turneel ligi 9000 kilomeetrit. "Eesti koondisega olen midagi sarnast kogenud, kuid klubi tasandil on see kõik uus. Märtsis ongi meil palju mänge ja sel ajal lõhume vähem trenni teha."

Tavaliselt harjutab Dinamo kaks korda päevas. "Kui mul on vaba aeg, siis üritan puhata. Olen oma korteris, vaatan filme ja seriaale. Väljas käin vähe, siin on suured vahemaad."

Sten-Timmu usub, et Dinamo suudab kõigist vastastest jagu saada, vähemalt kodupubliku toel kindlasti. "Oleksin nõus siin jätkama," lausub ta. "Aga kõigepealt peab selle hooaja edukalt lõpetama."