Jalgpall

Kes on väravas EM-valikmängus Šveitsiga – Sergei Pareiko või Mihkel Aksalu? (5)

Ott Järvela, 16. märts 2015 07:00
«Enne valik­mängu tuleb koondisel Šveitsis ka mini­laager. Eks seal pannakse asjad paika.» Eesti eelmises EM-valikmängus San Marinoga väravas seisnud Mihkel Aksalu.
Sergei Pareiko lõpetas laupäeval Tallinna Levadia väravat kaitstes 10kuulise pausi – viimati mängis ta klubijalgpalli 2014. aasta 15. mail. Koondise peatreener Magnus Pehrsson peab nüüd otsustama, kas järgmisel reedel mängib Šveitsi vastu Pareiko või Mihkel Aksalu.

Pareiko toonane koduklubi Nižni Novgorodi Volga langes eelmisel kevadel Venemaa kõrgliigast välja. Esiliigas olles soovis klubi kehtiva lepinguga Pareikost lahti saada, jättis ta esmalt pingile ja sundis siis põhimeeskonnast eraldi harjutama.

Samal teemal

Iganädalase mängupraktika puudumisest hoolimata usaldas Pehrsson Pareiko kolmes esimeses EM-valikmängus (Sloveenia, Leedu ja Inglismaa vastu) väravasse. Novembriks oli olukord aga muutunud – maavõistluses Norraga anti šanss Mihkel Aksalule, kes tegi 1:0 võidumängus väga hea etteaste.

Pehrssoni nõue: mängupraktika

Kolm päeva hiljem San Marinos toimunud EM-valikmängus seisis postide vahel taas Aksalu ja Pareiko oli vahetusmees. Pärast kevadet 2009, kui toonane peatreener Tarmo Rüütli Pareiko koondise esiväravavahiks ülendas, polnud ta treeneri otsusel vahele jätnud ainsatki valikmängu. Ainuke matš ilma Pareikota oli EMi play-off’i korduskohtumine Iirimaaga 2011. aasta novembris, kui Pareiko kandis kuhjunud kollaste kaartide tõttu võistluskeeldu ja väravat kaitses Pavel Londak.

Pehrssoni põhjendused Aksalule võimaluse andmisel olid klaarid: rootslane soovib, et koondise põhikoosseisu kuuluvad mängijad, sealhulgas väravavaht, omaksid alalist mängupraktikat. Ning eks Pareiko eksimus, millest sündis Leedu – Eesti EM-valikmängu (1:0) ainuke värav, tegi Pehrssonil otsustamise lihtsamaks kah.

Samas San Marino matšile järgnenud maavõistluses Jor­daaniaga tegi Pareiko nullimängu ning Pehrsson ütles: "Pean Sergeid jätkuvalt esiväravavahiks. Ta on olnud seda juba pikka aega." Talv on nüüd möödas. Volgast lahkunud Pareiko otsis välismaalt tööandjad ja seda mitte leides mõlgutas mõtteid karjääri lõpetamisest, aga otsustas lõpuks lüüa käed Tallinna Levadiaga, kust ta 2000. aasta lõpus välismaale siirdus.

Kaks vahvat fakti: Volgogradi Rotor maksis toona Pareiko mängijaõiguste eest 200 000 USA dollarit, mille eest ostis Levadia meeskonnale uue bussi. Pareiko viimane mäng Levadia eest oli Kuressaares peetud superkarikafinaal Viljandi Tuleviku vastu, mis pärast lisaaega 2:1 võideti.

Laupäeval sammus Pareiko Lilleküla kunstmurule – kerge üllatusena usaldas peatreener Marko Kristal puurivahile ka kaptenipaela – ja tegi 1:1 viigimängus Transi vastu igati korraliku partii, millest mängupaus kuskilt läbi ei kumanud. Matši jälgis kohapeal ka Pehrsson.

"Olen ju tükk aega tippjalgpallis olnud. Nüüd jäi lihtsalt väike paus seljataha. Tervis on okei, tahtmine on okei. Kahjuks ei tulnud täna soovitud tulemust. See jääb järgmiseks vooruks. Ärevust hinges ei olnud. Trenni olen ju teinud. Nagu oleks alles nädal või kaks tagasi mänginud. Astusin postide vahele ja tundsin – olen tagasi oma töökohal!

Aksalu: mängijad peavad alluma

38aastase puurivahi rivaal koondises, Soome kõrgliigas mullu hõbemedali võitnud klubis Seinäjoki JK mängiv Aksalu viibib hetkel meeskonnaga Hispaanias, kus antakse viimane lihv ettevalmistusele aprillis algavaks liigahooajaks.

Koondis on Aksalul möödunud talve jooksul mõtetes aegajalt külas käinud küll. "Kui vaatan telekast Meistrite liiga või Inglismaa kõrgliiga matše, siis näeb ju mehi, kes Eesti koondise vastu mänginud. See toob koondise meelde. Peab olema valmis olukorraks, kui pannakse mängima," sõnas Aksalu.

Küsimusega, kes Šveitsi vastu Eesti väravat kaitseb, Aksalu end ei koorma. "Ei oska öelda. Sellega peab pead vaevama peatreener. Meie, mängijad, oleme töömesilased, mitte direktorid. Enne valikmängu tuleb koondisel Šveitsis ka minilaager. Eks seal pannakse asjad paika."

***

Pehrssonil tuleb järgmise nädala reedel Luzernis peetava Šveits – Eesti EM-valikmängu eel otsustada, keda väravas eelistada.

Ühtepidi poleks ju põhjust Aksalut pingile taandada – mees hoidis mõlemas novembris peetud kohtumises nulli ning on veebruaris-märtsis saanud Soome liigakarikasarja matšides korralikku mängupraktikat. Teistpidi poleks nagu põhjust Pareikot ennistamata jätta – ütles ju Pehrsson novembriski, et tema silmis on tegu endiselt esinumbriga ja nüüd pole puudu ka mängupraktika.

Kokkuvõtteks tasub rõhutada, et Pehrssoni lahendada olev väravavahiküsimus on üdini positiivne, sest konkurents mõjub sportlikule tasemele ainult hästi.

Tulemused

2. voor

Tallinna Infonet – Tallinna Flora 0:2

Pärnu Linnameeskond –Tartu Tammeka 4:2

Paide Linnameeskond – Nõmme Kalju 0:3

Tallinna Levadia – Narva Trans 1:1

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee