REKORD: Floyd Mayweather (vasakul) ja Manny Pacquiao kohtuvad mais ajaloo kalleimas poksimatšis. Foto: Vida Press
Viljar Voog 20. märts 2015 07:00
Kui Floyd Mayweather ja Manny Pacquiao maikuus Las Vegases ringi astuvad, jääb spordimaailm hetkeks seisma – maailma läbi aegade kallimat poksimatši tasub ju vaadata. Kas see üks säde suudab profipoksi taas glamuurseks teha?

Sel nädalavahetusel näeb Eesti publik Tondiraba hallis siinse spordiajaloo esimest profipoksi tiitlimatši, kui Eestit enda teiseks koduks pidav venelane Artur Akavov kaitseb WBO Euroopa keskkaalu meistrivööd grusiin Davit Makaradze vastu. Lisaks näeb kuues raundis madistamas ka Soome poksi au ja uhkust Robert Heleniust.

Põhjanaaber plaanib kahe aasta pärast olla juba maailmameister ning sellele lootusele saab ainult kahe käega takka kiita. Raskekaalupoks peaks olema spordiala kroonijuveel, ent Vladimir Klitško võitis oma esimese MM-tiitli 2006. aastal ning on sellest ajast saati olnud võitmatu. Isegi tasavägist matši pole mitu aastat olnud.

"Ma ei ütleks, et Klitško valitsemine liiga kaua kestnud oleks, aga tema igav võitlusstiil ei ole poksile kasuks tulnud," tõdes Helenius. Ta selgitab, et ukrainlase stiil on vastast kaua kaugelt töödelda ja kui too lähedale tuleb, käed kiirelt siduda. "Klitško ei lähe matši ühe löögiga võitma, vaid kulutab vastased aeglaselt pikali," selgitab Helenius.

MMA võlub

Raskekaalupoksi monotoonsuse taustal on üha rohkem pead tõstnud vabavõitlus ehk MMA (Mixed Martial Arts). Uuema ala atraktiivsusest on kerge aru saada: poksijad on tänapäeval nõnda terasest lõugadega, et 12raundise duelli jooksul ei pruugi kumbki sportlane kordagi matti musitada. MMA-matšides, kus on näiteks lubatud ka jalalöögid ja maadlus, on sportlaste kiire kukutamine pea garanteeritud.

Veelgi enam, vabavõitleja võib konkurendile järele hüpata ja põrandal töö lõpuni viia, mis on tähelepanuprobleemides pealtvaatajale palju huvitavam kui poksijate kolmveerandtunnine tants üksteise ümber.

Ometi ei taha enne kaheaastast võistluspausi raskekaalupoksi maailma edetabelis esiviisikusse kuulunud Helenius väita, et vabavõitlus paelub fänne tänapäeval poksist enam. "Ma ei tea, kas toetajate kaotamine on õige väljend, sest võitlusspordi fännibaas on üha laienemas. Ka raskekaalupoks muutub üha tasavägisemaks, juurde on tulemas mitmeid noori andekaid nimesid (näiteks 26aastane britt Tyson Fury ja 29aastane jänki Deontay Wilder – toim) ja ma arvan, et see naaseb tugevamana kui ei kunagi varem," ennustab Helenius alale pikka iga.

Suured finantskäärid

Hea näitena poksi elujõulisusest võib tuua mais ees ootava maailma läbi aegade kalleima matši – Mayweather ja Pacquiao panevad kahe peale taskusse ligi 200 miljonit eurot! "Nad said nii hea lepingu, sest terve maailm ootab seda kohtumist," räägib Helenius. "Kõik on seda duelli nõnda kaua näha tahtnud ja nüüd on selles võimalus. Mais vaatavad seda ka kõik vabavõitluse, MMA, UFC fännid."

Ometi tuleb Mayweatheri ja Pacquiao duellist välja üks ja vaat et tähtsaimgi spordialade erinevus – raha. Pärast maikuist matši on hüüdnime Raha kandev Mayweather oma karjääri jooksul teeninud üle 350 miljoni euro. Maailma vast populaarseima vabavõitlussarja UFC (Ultimate Fighting Championship ehk maakeeli ülim võitlusvõistlus) enim teeninud sportlane Anderson Silva, kes jäi veebruaris vahele dopingu kasutamisega, on oma karjääri 19 matšiga saanud auhinnaraha umbes 5 miljoni euro eest.

"Ma ei tea, miks see rahavahe nõnda suur on, aga isegi poksis saavad vähesed sportlased nõnda suuri summasid," tuletab Helenius meelde, et populaarsuse kahanemine on illusioon, kuna telekanalitel on odavam osta mitmeid MMA-võitlusi, kui kulutada suuri summasid ühe superstaaridega täidetud poksiõhtu näitamisele.

Austraalia kaalub poksi keelustamist

Samal ajal kui Eesti publik näeb tuleval nädalavahetusel esimest tõelist poksišõud, on kaugel Austraalias toimunud ehk ajaloo viimased matšid. Nimelt kutsuvad sealsed arstid noorsportlase surma järel poksi keelustama.

23aastane juuratudeng Braydon Smith sai möödunud nädalavahetusel 12 võidu kõrvale kirja karjääri esimese kaotuse, surus vastasel rõõmsalt kätt ja kukkus tund aega hiljem riietusruumis kokku. Kaks päeva hiljem lülitasid arstid koomas sportlase hingamisaparaadi välja.

Austraalia tohtrite hinnangul on viimane aeg poks keelustada. "Me usume, et niinimetatud "sport", kus võitmiseks on vaja vastasele võimalikult mitu korda vastu pead lüüa, on väga barbaarne," sõnas Queenslandi arstide liidu president Shaun Rudd, "Löögid allapoole vööd pole lubatud, aga vastu pead, keha tähtsaimat osa, on?" vahendas BBC mehe imestust.