Vanad koondisekaaslased Aleksander Radulov (vasakul) ja Ilja Kovaltšuk mängivad KHL-i play off'is teineteise vastu. Foto: ALEXANDER NEMENOV
Vallot Pukk 20. märts 2015 11:55
KHL-is selgusid neli paremat meeskonda mõistusevastaselt kiiresti, võitjatel läks edasipääsuks tarvis vaid viite kohtumist. Finaalpaari klaarivad seekord omavahel "armeeklubid" ja kahekordne tšempion Kaasani Ak Bars ning tõelise Siberi muinasjutuna sinnamaale jõudnud Novosibirski Sibir.

"Punamasin" on hirmus jõud

Sellise mängu iseloomustamiseks, mida näitasid play offi teises ringis Moskva CSKA ja Peterburi SKA, kõlbab vaid üks sõna – fantastiline. Mehed rügasid jääl tööd teha meeletu andumusega ja seda tippkiiruste juures, nö. kellast kellani. Kaitsetöö oli mõlemal mõne erandina perfektne, väravavahid tegid seda, mida play offis hädavajalik – päästsid vajalikel momentidel supertõrjetega.

Tegelikult polnud nende vastased – Helsingi Jokerit ja Moskva Dinamo – mitte mingisugused suvalised satsid, vaid vägagi tõsiseltvõetavad, aga nende viimaste nädalatega sirgunud monstrumite vastu oldi jõuetud. 

Jääb vaid üle südame põksudes oodata „sõsarklubide" CSKA ja SKA Läänekonverentsi finaali, kes seal kelle lõpuks maha murrab. Tegelikult kõlbaks see paar vabalt ka suureks finaaliks.

Radulov ja Kovaltšuk

CSKA ja SKA liidrid on mõlemad üsna sarnased mängijad. Nad annavad jääl ja ka pingil olles kõik, jäält ära minnes nad vaevalt istuvad maha, pidevalt ergutavad kaaslasi ja samas käib katkematu vastaste ja ka kohtunike sõnaline töötlemine. Nad on pesuehtsad Vene „batkad", kes vajadusel panevad paika ka omad ja õigel hetkel teevad mehise kaisutuse. 

Kovaltšuki omadusest teha aeg-ajalt raskeid vigu, mis viivad kas vastase väravani või üliohtliku olukorra tekkimiseni, olen kirjutanud juba varem. Ka seerias Moskva Dinamo vastu tegi ta seda ja ainus mäng kaotatigi sisuliselt tema ränkadest vigadest. Aga siis ta suutis korraga selle jama lõpetada, kaptenina tõsiselt keskenduda, vigu tuli oluliselt vähem ja SKA võitis kolm mängu järjest. Mees olla mullu suvel käinud ka viharavil, eks midagi pärast seda ikka paremuse poole läheb. Seega – SKA liigub edasi aastatepikkuse unistuse poole, tuua ükskord ometi meistritiitel Neevalinna. Raha on sisse pumbatud meeletult. 

Radulov on sõna otseses mõttes pidurdamatu. Oma keevalisusega teenib tihtipeale pikki karistusminuteid, aga rünnakul ei suuda teda kegi õieti täielikult peatada. Oma litrivedamise- ja hoidmisega pääsevad partnerid tihtipeale vabadelt kohtadelt viskele ja ongi järjekordne värav sündinud. Ta on justkui piinatud geenius, keda on raske ohjeldada, ka treeneri poolt, aga kui see korda läheb, on piiriks vaid taevas. Päris uhke vaatepilt, kui vanad kamraadid Läänekonverentsi otsustavas seerias vastakuti lähevad. 

Siberi muinasjutt 

Inimesed, nii noored kui vanad, nutsid, kui Sibir alistas koduareenil tiitlikaitsja Magnitogorski Metallurgi 3:1 ja jõudis võitudega 4:1 Idakonverentsi finaali. Meeskond, mille eelarve on laias laastus poole väiksem kui Magnitkal, kus pole ühtegi maailmamastaabist staari, jätkab oma imelist teekonda. Tiim on justkui sündinud üheks ja iga mees võitleb iseenda ning meeskonnakaaslase eest kompromissitult. Näiteks nimed Dmitri Kugrõšev, Stepan Sannikov ja David Ullström ei ütle paljudele mitte midagi, aga nende abiga pandi tiitlikaitsja „kotti". Kui nad niimoodi, ühtse löögirusikana, suudavad jätkata, kui nad peavad pingele vastu, kui sügaval hinges ei rahuldu saavutatuga, võivad nad kõige kõrgema tiitlini küündida. Juba tuleb suur kummarus teha klubi peatreenerile, Valgevenest pärit Andrei Skabelkale, kes on tema käsutuses olevad mehed sellist võrratut hokit suutnud mängima panna.
Praegu Sibiri veel suurfavoriidiks veel siiski ei peeta, aga mis neil kaotada.

Kaitsegurud Kaasanist

Idakonverentsi teine finalist on KHL-i kahe esimese aasta meister Kaasani Ak Bars. Juba sellest peaks piisama, kui mainida, et peatreener on NLiidu aegne tippkaitsemängija Zinetula Biljaletdinov, et aru saada, kus peitub Ak Barsi edu vundament. Mõistagi ilmeksimatus kaitsetöös. Seda tõestati vägagi veenvalt seerias Omski Avangardi vastu, kus kolm kohtumist võideti „nulliga". Viimase mehena troonib väravasuul alles 25-aastane rootslane Anders Nilsson. Ja seal leidub külluses ka mehi, kes vajalikud väravad ära viskavad ja võidu koju toovad. Ründeliinis domineerivad Portugali (!) päritolu kanadalane Justin Azevedo, kes mullu tegi ilma Praha Levis ja rootslane Oscar Möller. Noorusliku, särtsaka ja innuka Sibiriga näeb Ak Bars kindlasti kõvasti vaeva.

Superpuurivahid

Ei räägita ilmaasjata, et meeskonna edu taga on suuresti üliedukas väravavaht. Nelja poolfinalisti puurisuul saavad lähinädalatel oma tõelist taset näidata venelane Stanislav Galimov, Valgevene passiga kanadalane Kevin Lalande (CSKA), soomlane Mikko Koskinen (SKA), tšehh Alexander Salak (Sibir) ja juba eelpool mainitud Anders Nilsson. Kui praegu peaks nende seast ilmtingimata valima parima, jääks ka parimad spetsialistid jänni. Aga parim ehk ka õnnelikum selgub järgmise kuu jooksul tulistes hokilahingutes.

Lõpetuseks – alates pühapäevast tasub sammud seada Tondiraba jäähalli, kus algab kuni 18-aastaste 2. divisjoni A-grupi MM-turniir. Radulovi ja Koskineni tasemeni sealt arvatavasti keegi kunagi ei sirgu, aga Eesti särgis poistele kuluks suure publiku toetus marjaks ära. 

Ka Soome liigas algab see päris play off, kus Espoo Bluesi särgis alustavad karika püüdmist Siim Liivik ja Robert Rooba. Päris kindlasti innustab neid mõne Eesti lipu nägemine koduhallis. Tuleb põnev hokikevad.