BC Kalev/Cramo võitis Ühisliigas Volgogradi Krasnõi Oktjabri 82:80

Millised kired! Viimase sekundi võit, protest, mida ei rahuldata! (3)

Ville Arike, 24. märts 2015, 07:00
VIGA!: Willie Deane (nr 9) on viimasel sekundil viskele läinud Oleksi Petšerovi vastu teinud vea, Kalevi mängija saab vabavisked ja toob omadele võidu! Foto: Stanislav Moškov
Korvpalli Ühisliiga koduleht nimetas play-off’i kohtade pärast võitlevate BC Kalev/Cramo ja Volgogradi Krasnõi Oktjabri heitluse vooru keskseks mänguks ega eksinud. Publik sai oma raha eest topeltelamuse, sest peale haarava süžee võtsid omad 82:80 võidu.

Mida kõike selles mängus oli, aga jätkus veel pärast lõpusireenigi, kui külalised koukisid taskust kautsjoniks ette nähtud 15 000 rubla ja protestisid mängu tulemuse. Põhjuseks toodi, et Oleksi Petšerov tegi enne viimasele viskele minekut "jooksu". Protesti vaatab läbi VTB Ühisliiga distsiplinaarkomisjon ja otsus peaks saabuma tänase päeva jooksul. Õhtulehe andmetel vaatas aga komisjon juba eile õhtul Moskvas olukorra üle ja otsustas protesti jätta rahuldamata.

Pidi mööda viskama

Mis üldse viis protestini? Kalev alustas paarkümmend sekundit enne lõppu seisul 80:80 otsustavat rünnakut. Scott Machado põrgatas aja täis ja söötis palli Petšerovile. Tolle vastu oli jäänud peajagu lühem Willie Deane, ukrainlane pööras end ümber ja tahtis visata, kuid vastane lõi palli käest. Poola vilemees Wojciech Liszka otsus oli resoluutne: viga ja kaks vabaviset! Ning tabloo näitas, et lõpuni jääb… 0,18 sekundit.

Petšerov tabas esimese vabaviske ning seejärel läksid kaaslased tema juurde seletama: teine vise tuleb mööda saata, et vastasel ei jääks aega mingit imekorvi üritada. Valitses väike segadus ja ka peatreener Alar Varrak karjus üle platsi: "Hit the rim!" ("Viska rõnga pihta!" – toim). Ent Petšerov saatis palli puhtalt võrku. Järelejäänud aeg oli siiski liiga lühike, et Oktjabr jõudnuks midagi korda saata.

"See jätab kogu asja juurde halva maigu," rääkis Varrak Petšerovi viimase vabaviske kohta. Küsimus polegi võidus või kaotuses. Kui käsk on antud, siis on, ja kindlasti saab ta mingi sanktsiooni selle eest, et ei allunud treeneri käsklusele. Aga see selleks – võit on võit ja Oktjabr pole üldsegi paha sats."

Jäi mulje, et viimane rünnak ei sujunud siiski päris nii nagu eelnevalt minutilisel vaheajal oli joonistatud. Varraku sõnul aga sujus küll peale selle, et ajastus jäi mõne sekundi hiljaks – eeldati, et Petšerov jõuab end korvile lähemale mängida.

Treenerid nägid mõistagi erinevalt, kas oli viga või mitte. "Puhas viga oli, löök vastu käsi," hindas Varrak. "Mängu saatuse otsustagu mängijad, mitte kohtunikud," kõlas arvamus tema Oktjabri kolleegilt Dirk Bauermannilt.

Mis aga kõigele sellele eelnes? Algus oli kole, mis kole, sest Kalev jäi kolme minutiga taha 0:13 ja veidi hiljem juba 9:26. Teisest veerandajast saati hakati aga järele tulema ja võideti kõik ülejäänud perioodid. Nii Varrak kui taas suurepärase statistika (21 p, 9 rs, 6 lp, 4 vl) teinud, kõik 40 minutit väljakul viibinud Scott Machado rõhutasid just kaitsetöö tähtsust. Varrak tõi eraldi välja vastase ohtlikema mehe Randy Culpepperi 6 punkti peale jätnud Gregor Arbeti ning esimesel poolajal 20 silma loopinud Lamont Hamiltoni pärast vaheaega maha võtnud Kristjan Kitsingu.

Kalev 8. kohal!

Varrak tõdes: "Vastane kasutas ühte uut liikumist, mängu eel vaadatud videotes polnud näha, ja me polnud selleks valmis." Jutt käis Hamiltoni kolmepunktivisetest, mis üksteise järel tabasid.

Kogu mängu haaravuse juures ei saa unustada ka tabeliseisu. Kalev sai 11. võidu ja tõusis turniiritabelis kaheksandaks, viimasele play-off-kohale. Järgmise nädala teisipäeval püütakse võiduarvet veelgi suurendada, sest samuti suurhallis võetakse vastu viimasel kohal asuv Minski Tsmoki.