AMBITSIOON: 18aastane jalgpallur Frank Liivaku karjääriplaan näeb ette paari aasta pärast Hispaania kõrgliigas mängimist. Foto: Alar Truu
Ott Järvela 2. aprill 2015 07:00
Eesti jalgpalli wunderkind Frank Liivak jahmatas talvel vutisõpru, kui liituts Hispaania neljanda liiga klubiga Alcobendas Sport. Kas ägedamat varianti tõesti polnud? Liivak on kolm kuud hiljem veendunud, et 1) otsus oli õige, 2) areng toimub, 3) tase on kõva.

Alcobendasega liitumine polnud mullu maikuus 17aastasena Eesti A-koondises debüteerinud Liivaku karjääri esimene kannapööre. 2013 suvel vahetas ta Hollandi edukaima jalgpalliklubi Amsterdami Ajaxi süsteemi kuuluva Almere City Lõuna-Itaalias asuva Napoli noortemeeskonna vastu, kust liikus nüüd poolteist aastat hiljem Hispaaniasse.

"Mõtlesin, mis see Hispaania tugevuselt neljas liiga ikka on, aga kohanemisega oli esmalt ikka väga palju raskusi. Mängijad olid märgatavalt tehnilisemad ja tase ikka kõvasti tugevam kui Napoli noortemeeskonnas. Aga nüüd läheb kenasti – tunnen, kuidas areng toimub. Tegin õige valiku," räägib 18aastane Liivak.

Eratreener õpetab väravate löömist

Lisaks õhtustele meeskonnatreeningutele töötab Liivak igapäevaselt ka personaaltreeneriga. Neli korda nädalas jõusaalis, kolm korda tehakse pallitrenni, kus harjutatakse eelkõige tehnikat ja kiiruse pealt olukordade realiseerimist. "Suur probleem hetkel on väravate löömine ja seda neis eratrennides eelkõige harjutangi."

Kui vahetult pärast Alcobendasega liitumist oli Liivak vahetusmees, siis viimased kuus kohtumist on kuulunud põhikoosseisu. Positsiooniks vasak ääreründaja. "Kinnisemat laadi kohtumise puhul olen kasulikum alumise ründaja positsioonil tegutsedes, aga kõige kindlamalt tunnen end hetkel vasakul äärel."

Alcobendas on Madridi eeslinn. Liivak elab seal oma korteris, klubi rikkalikust treeningbaasist seitsmeminutilise jalutuskäigu kaugusel ning on elu-oluga igati rahul. "Itaalias olin hotellis kinni ja lõpu poole tundsin end täiesti robotina, emotsiooni üldse polnud," märgib noormees, kellele on meelepärane ka tõik, et on nüüd täismeestest, mitte noormängijatest koosneva meeskonna liige.

Liivak liitus Alcobendasega kindla plaaniga – esimese poole aastaga Hispaania jalgpalliga harjuda ja liikuda uue hooaja eel edasi kahe liiga-astme võrra kõrgemale, mõnda tugevuselt teise liiga (Segunda) klubisse. Alcobendase asetseb hetkel oma alagrupis teisel kohal, mis tähendab arvestatavat võimalust järgmiseks hooajaks tugevuselt kolmandasse liigasse (Segunda B) tõusta.

Ambitsiooni jagub

"Tuleb mõelda. Segunda B tase oleks kah kõva. Kuuluksime Madridi piirkonna alagruppi (Segunda B jaguneb neljaks 20liikmeliseks alagrupiks – toim), kus mängib näiteks Madridi Reali duubelmeeskond! Äkki tasuks Segunda asemel järgmisel hooajal Segunda B-s mängida? Pingi peale pole mõtet minna. Võistlusmängudes osalemine on väga tähtis. Praegu olen üks vähestest Eesti koondislastest, kes välismaal regulaarselt mänguaega saab. Aga hetkel on kõige tähtsam hakata väravaid lööma," räägib Liivak.

Vähest ambitsiooni 18aastasele jalgpallurile ette heita ei saa. Jaanuaris Hispaaniasse minnes pani ta enda jaoks lähiaastateks paika kindla plaani ja on veendunud, et praegu on selle täitmine reaalne: "20aastaselt pean mängima mõnes Euroopa suures jalgpalliliigas. See on mu eesmärk ja kõige loogilisem variant tundub praegu Hispaania kõrgliiga, mille mõnusalt tehniline jalgpall on ka mu lemmik."

Frank Liivak

Sündinud: 7. juuli 1996.

Positsioon: ääreründaja.

Klubikarjäär: 2004-2013 Almere City, 2013-2014 Napoli, 2015-... Alcobendas Sport.

Koondisekarjäär: 3 A-maavõistlust, debüüt 26. mail 2014 Gibraltari vastu (1:1).