Niisuguse visketabavusega ei võidaks Kalev ka TTÜd (4)

Ville Arike, 13. aprill 2015, 07:00
NÕUTU: Alar Varrak ei suutnudki panna hoolealuseid Saraatovi meeskonna maa-ala kaitset murdma. Foto: LAURA OKS
BC Kalev/Cramo korvpallimeeskonna viiemänguline võiduperiood Ühisliigas kujuneski natuke liiga ilusaks, järgnenud mõõn näib paratamatuna. Eile tuli Saraatovis tunnistada sealse Avtodori 85:66 paremust ning ihaldatud play-off’i pääse on endiselt kindlustamata.

Kalev alustas küll hästi ja pääses 10:5 juhtima, kuid edasine oli rünnakupoolelt üks suur halb unenägu. Avaveerand möödus veel tasavägiselt, kuid teisel perioodil viskas Kalev mängust üldse kaks korvi (17 viskest), lisaks kuus pallikaotust. Ent kui nokk kinni, siis saba saadi lahti – kaitses olid asjad varasemaga võrreldes paremad ning poolajaseis 27:35 jättis sageli 90-100 punkti viskava meeskonna vastu veel kõik võimalused.

Pärast vaheaega saadigi püss lahti, paraku juhtus sama ka vastastega. Ning viimasel veerandil käristas Avtodor ainult vahet suuremaks.

Võõrustajad istusid praktiliselt kogu mängu maa-ala kaitses. Selle murdmiseks on kaks tähtsat nõuet: mehed ja pall peavad liikuma kiiresti ja õigesti ning healt kohalt tuleb ka sisse visata. Kalevil polnud paraku ei esimest ega teist, sest liiga ladusalt see vastase kaitse murdmine ei käinud ning kui healt kohalt saadigi viskele, pommitati sageli mööda. Lõpuks tabati 76 viskest 24 ehk 31,5 protsenti.

Pole vaja imestada, et peatreenerid Vladimir Rodionov ja Alar Varrak nägid seda maa-ala teemat erinevate nurkade alt.

"Niisugusel tasemel meeskond nagu Kalev peaks maa-ala kaitsega paremini hakkama saama. Kuni neil veel jõudu oli, leidsid vastased viskevõimalusi, kusjuures enamikul juhtudest pidid väga kaugelt viskama. Kui aga tekkis väsimus, ei suutnud nad meie kaitse vastu enam üldse midagi teha. Ka esimeses ringis Tallinnas peetud mängus oli tekkinud sarnane olukord," võttis pressikonverentsil mängu kokku Rodionov.

"Teadsime, et nende poolt see maa-ala tuleb," ütles Varrak Õhtulehele. "Eks see ole kaotava poole treeneri jutt, aga kui me oleks paar mööda läinud kolmest ära pannud, tekkinuks enesekindlus, mis võinuks aidata edasigi sisse visata ja mäng võtnuks hoopis teise suuna."

Varrak nõustus, et teisel veerandil tekkis kramp, kus ei saadud korralikke viskeidki, ent pärast vaheaega tema sõnul asi paranes. "Fessenko on korvi all nii kuradi suur… Ta annab nende kaitsele erilise efekti. Korvi alt ei pääsenud tavapärasel moel viskele ja kolmesed ka ei läinud."

Kalevi eest suutis skoorida ainult neli mängijat: Scott Machado, Gregor Arbet, Keith Benson ja EJ Singler. Kaks mängu varem Riia VEFi korvi 27 punkti pommitanud ja vooru MVPks valitud Rain Veideman jäi nullipoisiks (visked 8/0). Mööda läksid ka Erik Keeduse kõik kuus viset, mees on paraku minetanud hooajaalguse hoo.

Ülehomme ootab Kalevit Ühisliiga põhihooaja viimane mäng Kaasanis sealse Unicsiga, kes oli eile 82:66 üle Volgogradi Krasnõi Oktjabrist. "Ma ei oleks negatiivne, terve hooaja lõikes oleme ju olnud tublid ja asume 8. kohal. Läheme Kaasanisse võitlema ja püüame oma mängu mängida," vaatas Varrak ettepoole.

Eilsega kaotas Kalev võimaluse rünnata 7. kohta, kus asub Avtodor. Nüüd tuleb kaitsta viimast play-off’i kohta, mida ründavad Riia VEF ja Astana. VEF alistas eile Loimaa Bisonsi 78:62 ja säilitas intriigi. Kui Kalev kaotab Kaasanis ning emb-kumb, VEF või Astana võidab oma viimased kolm mängu, läheb too ka veerandfinaali Moskva CSKA vastu.

Mõlemad ei saa kolme võitu saada, sest nad kohtuvad 19. aprillil Kasahstani pealinnas omavahel. VEF mängib peale selle veel kodus Avtodori ja Zenidi, Astana aga võõrsil Samaara ja Zenidiga. Nii et Kalev peab ilmselt lootma Venemaa klubide abile.