Nõmme Kalju rõõmustab Joel Lindpere 1:0 värava üle, mis ­rajas vundamendi seitsmendale võidule seitsmest mängust. ­Levadiat edestatakse juba 9 punktiga. Foto: Mati Hiis
Ott Järvela 20. aprill 2015 07:00
Kahel eelmisel aastal Eesti jalgpallimeistriks kroonitud Tallinna Levadia sööb pilla-palla kulgenud komplekteerimise kibedaid vilju. Laupäeval kaotati täiseduga jätkavale Nõmme Kaljule 0:2. Kas peatreener Marko Kristali töökoht on ohus?

Levadia juhendaja nii ei arva. "Eelmisel aastal küsisite minult umbes samal ajal sama küsimuse. Siiani olen siin. Eks paistab, mis edasi," lausus Kristal pärast hooaja esimest kaotust. Üks kaotus poleks probleem, aga lisaks on Levadial tabelis kolm viiki, mis tähendab, et liider Kaljule kaotatakse juba üheksa punktiga.

Pool tundi pärast mängu lõppu ajasid kolm meest – Kristal, 75. minutil (veidi pärast Kalju 2:0 väravat) VIP-loožist lahkunud Levadia president Viktor Levada ja klubi juhatuse liige Andres Leht – Kadrioru staadioni tribüünihoone taga tõsisel ­ilmel juttu. Jutt olnud arutlevat, mitte süüdistavat laadi. Õhtu­lehe andmetel vallandamine päevakorras pole.

Komplekteerimine jäi hilja peale

Levadia on alati olnud klubi, mille kreedoks sportlik edu. Kõik muu – perspektiivikas koosseis, mängijate müük välismaale, publikuhuvi – võib olla, aga sportlik edu peab olema. Elu on näidanud, et võitude puudumisel kipub süütenöör olema lühike.

Tarmo Rüütli viis klubi 2004, 2006 ja 2007 Eesti meistriks, aga sai 2008 alguses pärast ­superkarikafinaalis Narva Transilt saadud 1:4 kaotust lõpparve (tõsi, otsuses mängis arvestatavat rolli ka tõik, et Rüütli oli 2007 lõpus asunud paralleelselt juhendama Eesti koondist, mis Levadas vaimustust ei tekitanud).

Igor Prins viis Levadia meistriks 2008 ja 2009, aga sai sule sappa 2010 suvel olukorras, kus Levadia oli liiga liider. Toona märkis Levada, et peab treeneri ideaalseks tööperioodiks kolme aastat. Kristalil sai see aeg täis eelmise hooajaga…

Tõele au andes ei saa aga ­Levadia probleemides süüdistada peatreenerit.

Olukorras, kus kahe hooaja vahel lahkus klubist enam kui pool senisest põhikoosseisust (sh kõik kaitsjad peale Artur Pika), olnuks komplekteerimisel kindlasti vaja mõnda aega ametis olnud ja mängijate turgu analüüsinud spordidirektorit, sest ei ole loogiline nõuda seda tööd peatreenerilt meeskonna (meistritiitlini) juhendamise kõrvalt.

Enamasti oma kasvandikele või tuttavatele mängijatele toetuvates Eesti jalgpalliklubides see ametikoht aga reeglina puudub või on spordidirektori tool jäänud tühjaks, sest seal istunu asus peatreeneriks, nagu juhtus Norbert Hurdaga Floras ja Sergei Terehhoviga Kaljus.

Samal ajal kui täiseduga jätkav Kalju ja nädalavahetusel kuuenda võidu noppinud Flora talvel koosseisu kokku mängitasid ja noori sinna sisse sulatasid, käis Levadias lõputu testimisralli. Uued näod igal nädalavahetusel. Nõnda on keeruline leida sobivat lahendust, ideaalsest rääkimata. Pigem tuli teha sundvalikuid.

Paremkaitsesse palgati lõpuks mullu Soome esiliigas 8. koha saanud Pori Jazzis mänginud Juuso Laitinen, kelle pealt käriseb. Keskkaitsjad Ivan Pecha (Slovakkia) ja Artjom Rahmanov (Valgevene) ei küüni mullu samal positsioonil tegutsenud Toni Tipurici tasemeni.

Dmitrijev puudu, Kruglov pole tippvormis

Mis aga kõige tähtsam – mitte ükski paar Levadia kuuest kaitsjast (Laitinen, Pecha, Rahmanov, Taavi Rähn, Pikk, seni pingile jäänud Hindrek Ojamaa) pole mitte kunagi mitte ühtegi hooaega koos mänginud. Nii on keeruline kaitset pidama saada isegi siis, kui väravas seisab Sergei Pareiko.

Keskväljal ja ründeliinis on olukord parem, aga kaugel ideaalsest. Mõlemaks eelmiseks kaheks sügiseks Levadiaga liitunud ja meistritiitli võitmises võtmerolli etendanud Dmitri Kruglov ei suuda praegu mänge sama jõuliselt mõjutada, Ilja Antonovi vorm pole särav, Andreas Raudsepp on pikaaegse vigastusega jaanipäevani audis, hooaega lubavalt alustanud Siim Luts on olnud hädas traumaga ning Kaimar Saagi langenud varupingile. Mis vast kõige tähtsam – kaitseliini turvaja Aleksandr Dmitrijev lahkus vahetult enne hooaja algust Infonetti.

Kokkuvõte: Levadia probleemide allikas pole praeguse hetke sportlik vorm, vaid ulatuslik verevahetus ja hilja peale jäänud komplekteerimine. Hea kokkumänguga võib jalgpallimeeskonna esituse liidetavate summast palju paremaks paisutada. Levadial jääb see aga praegu märgatavalt kesisemaks ning ainus palsam pragude silumiseks on aeg. Eks näis, kaua Levad(i)a seda Kristalile annab.

***

Levadia hädad ei varjuta aga Kalju tugevat etteastet, mille toel pikendati võidumarss seitsmemänguliseks. "Distsipliin, tahe, võitlus väljakul ja ühtne meeskond," sõnastas Terehhov Kalju võidu võtme.

Esimeses ringis on Kaljul mängida veel Infoneti ja Narva Transiga (mõlemaga kodus). "Praegu said poisid kaks vaba päeva. Teisipäeval hakkame valmistuma matšiks Infonetiga, kes on leidnud võidusoone ja võitnud kolm mängu järjest. Nende vastu midagi kerget oodata ei ole," märkis Terehhov.

Täisedu tähendab aga, et Kalju täisedu esimese ringi järel on praegu juba pigem tõenäoline. Neiltki lahkus talvel mitmeid mängijaid, aga erinevalt Levadiast jäi tuumik paika. Täiendustena lisandusid koondislased Ats Purje ja Joel Lindpere, kelle pakutav kvaliteet on särav. Laupäevalgi lõi Lindpere ava­värava ning Purje tegi eeltöö mõlemale tabamusele.

Artiklisse on sisse viidud parandus, algselt oli ekslikult kirjas, et Nõmme Kalju kohtub 9. voorus Sillamäe Kaleviga, kui tegelikult mängitakse Narva Transiga.