Kalevi 9. koha üks alustalasid, mängujuht Scott Machado.Foto: Laura Oks
Ville Arike 30. aprill 2015 07:00
BC Kalev/Cramo korvpallimeeskond lõpetas Ühisliiga põhiturniiri teatavasti 9. kohaga, põhimõtteliselt jäi play-off’i pääsemisest puudu üks Minskis viskamata jäänud korv. Kas Kalev on võrreldes eelmiste aastatega metsikult arenenud või liiga tase tagasi läinud?

Õhtuleht küsis vastuseid VTB Ühisliiga tegevjuhilt Tomas Pacesaselt, kes leedulasena – selle riigi klubid praegu sellesse sarja ei kuulu – suudab kindlasti hinnata Eesti klubi saavutatut neutraalselt.

"Kalev kahtlemata üllatas ja on võrreldes eelmiste hooaegadega teinud läbi väga suure arengu," usub endine tippmängija ja -treener, mõne aasta eest näiteks Poola meistrit Sopoti Prokomit juhendanud Pacesas. "Kalev on Ühisliiga mõistes väikese eelarvega, kuid sai kokku hea meeskonna – piiratud vahendite juures pole seda kerge koostada –, kelle mäng imponeeris. Teilt play-off’i koha napsanud Astanal on samuti tugevad argumendid: suur eelarve, keset hooaega värvatud kogenud treener Ramunas

Butautas. Aga olgem ausad, Kalevil on saavutatut järgmisel aastal raske korrata."

Kui Kalev üllatas ning võrrelda meeskondi ja eelarveid paberil, siis mis olnuks Eesti meisterklubile nii-öelda "normaalne" saavutus? "Niimoodi on raske öelda. Hooaja reaalne seis ongi see, mis praegu, põhiturniiri lõpuks välja kujunes. Kui tuua üks näide, siis alati soliidse eelarvega Nymburki pidasin enne hooaja algust Kalevist tugevamaks," tõi Pacesas võrdluseks 14. kohaga lõpetanud Tšehhi meistri, keda juhendab ka Leedu koondist tüürinud Kestutis Kemzura.

Ehkki sel hooajal ei mängi Ühisliigas enam Leedu, Ukraina ega Poola klubid, ei näe Pacesas taseme langust. "Ukraina ega Poola klubid ei mänginud kunagi esimesi rolle. Žalgiris ja Lietuvos rytas tippklubid tugevdaksid Ühisliigat kindlasti, aga praeguse võistluste formaadi juures ei näe ma nende naasmiseks võimalust. Ühisliigas mängivad kõik nüüd omavahel läbi, Leedu meistrivõistlused peetakse neljaringilisena ja tundub, et see jätkub niimoodi. Lisaks Euroliiga või EuroCup," selgitas tegevjuht.

"Venemaa tippklubide eelarved on väga suured ja nad jäävad tugevaimateks. Asjaolu, et Euroliigas mänginud Kaasani Unics jäi kuuendaks, räägib midagi. Sel hooajal ei jagatud meeskondi enam alagruppidesse, kõik mängisid omavahel läbi. See tähendab, et ka Kalev kohtus kõigi tippudega kahel korral, alagruppide korral olnuks tugevaid mänge poole vähem. Te polnud mitu aastat sattunud kokku CSKAga, kes võib jõuda Euroliiga finaali. Kohtumine niisuguse vastasega tähendab mängijatele ja treeneritele parimat kooli!"

Talvel Moskva Dinamo peatreeneriks asunud Üllar Kerde on rõhutanud, et see kuulsa ajalooga klubi soovib liituda Ühisliigaga. Samas märkis Ühisliiga aupresident Sergei Ivanov hiljuti peetud pressikonverentsil, et kui kõik osalejad jäävad samaks, siis liiga formaadis muudatusi ei tehta.

Millised on Dinamo võimalused? "Ühelt poolt on Dinamo kuulsa ajalooga, teisalt on seal lähiminevikus olnud langusi ja pankrotte. Ühisliiga hindab enne uute klubide vastuvõtmist peale sportliku igakülgselt ka nende majanduslikku ja organisatsioonilist poolt," ei luba Pacesas Kerde leivaisale kiiret ja kerget kohta päikese all.