Korvpall

Teekonnal NBA finaali: play-off'ide esimese ringi suurim võitja on treener, kes eksitas meid kõiki 

Otto Oliver Olgo, 5. mai 2015 09:53
Blake Griffin (32)Foto: AP / Scanpix
Tunnen ühte noormeest, kes esmapilgul näib isiksusena, kellel pole ümbritsevast maailmast laia üldpilti. Elab omas mullis, kuulab oma muusikat, ei lase end oluliselt kõigutada kriitikast (kuigi on teadlik juttudest).

Temaga koostööd tegevad isikud ei mõista vahel, kuidas on nii võimalik elada - ilma kindla päevaplaanita, impulsiivsete otsustega ja läbiva põikpäisusega? Ometi on ta edukas ja ei vea alt kriitilisel hetkel.

Samal teemal

Just nagu NBA klubi Washington Wizards peatreener Randy Wittman, kes ärritas klubi poolehoidjad nätsu kombel veninud põhihooajal tulipunaseks, aga play-off'ide ajaks on Wizards jälle teises ringis, enesekindlamad kui kunagi varem.

Staarmängujuht John Wall on koos Bradley Bealiga maikuu alguseks tippvormi viidud ja esmapilgul võrdsete heitlusena paistnud avavoor Toronto Raptorsiga kujunes viimaks 4-0 ühekülgseks seeriaks.

Wittman toonitas oma hoolealustele kaitse olulisust perimeetril, kasutas mängivat legendi Paul Pierce'i suurel äärel ja mis kõige üllatavam - lasi ahelatest lahti 2012. aasta drafti kolmanda valiku, ääre Otto Porteri, kes andis Kanada ainsa profitiimi vastu hagu värskete jalgadega.

Jälle on WWW.win-kolmik (Wittman, Wall, ülejäänud Wizards) play-off'ide teises ringis, valmis uueks lahinguks Idakonverentsi kõikuva koljati, Atlanta Hawksiga.

Kui play-off'ide ühe koomilisema hetke pakkunud Wittmanil õnnestub ka see seeria võita, peaks ta klubi etteotsa jääma veel vähemalt paariks-kolmeks aastaks ja Washingtoni korvpalliaudients hoiab edaspidigi põhihooajal kätega peast kinni - mis moel on üks profiklubi Jekyll-and-Hyde'i kombel nii pagana aneemiline?

Wittman muheleb edasi, uhkeldades enda play-off wit-iga (wit - arukus, leidlikkus).

Kes võitsid NBA play-off'i esimese ringi, lisaks Wittmanile?

Spursil oli küll kaalul palju - võimalik, et NBA-jälgijad nägid just Emanuel Ginobili ja maailma parima 39-aastase korvpallimängija Tim Duncani viimast play-off seeriat. Ohtralt kritiseeritud Los Angeles Clippersi tähtmängijat Pauli kummitab see-eest edutus klubitasandil ja tiitli võitmise ajaline aken on piiratud.

Küsige vaid Steve Nashilt, kes lõpetas karjääri kevadel ära. Piisab rängast vigastusest, tiimisisese keemia rikkumisest või mõne kriitilise lüli lahkumisest ja oled olukorras, kus tiitlivõit kuulub ajutiselt jälle unistuste valdkonda.

Clippersil on küll eeldused, et püsida tipus sama kaua kui Angela Merkel (Paul peaks vastu pidama veel 3-4 aastat, kaasstaarid Blake Griffin ja raudmees DeAndre Jordan kauemgi) Saksamaa kantslerina, aga kui oodatud läbimurret kasvõi konverentsi finaali ei tule kordagi, jääb neile ikka külge "kaotaja" staatus, mis saatis L.A. klubi enne Griffini draftimist ja Pauli tulekut mitukümmend aastat.

Oma roll oli loomulikult ülikonservatiivsete vaadetega omanikul Donald Sterlingul, kelle on asendanud välja NBA kõige dramaatilisemate piltide inspiratsiooniallikas Steve Ballmer. Te vaid vaadake neid kirglikke näoilmeid! Kardioloogid võiksid olla konstantses valmisolekus Houstonis.

Mällusööbivaid momente pakkunud Clippers-Spurs seeria võis olla Pauli kauaoodatud lunastusretke esimene samm.

Läbi reievigastuse lõpuvileni kannatanud Paul sopsas võiduviske sekund enne sireeni ja pälvis ohtralt kiidusõnu lisaks niigi armunud Clippersi fännidelt ka ekspertidelt ja vastasleerist (otsustavas matšis kolmikduubli teinud Griffin ei jäänud põrmugi maha).

Võitjastaatuse kinnistamiseks tuleb alistada aga ka kurikuulus duo Harden-Howard Houstonis. Game on!

Davis tõestas, et ta kuulub play-off'ide prožektorite valgusesse jäädavalt ja kui mõned kuulujutud peaksid teoks saama ja paar tähtmängijat klubi vahetama, on Davise koduklubil New Orleans Pelicansil viisakad võimalused jääda Läänekonverentsi parema 8 klubi hulka ka edaspidigi.

Davis meenutas mulle võimekuselt kinomaailma uue megahiti Avengers: Age of Ultroni nimikurikaela Ultronit. Ta rassis kaitses nii korvi all kui korvi alt väljas, valvates eri mängijaid enda hiigelkombitsatega. Ta hüppas ühest otsast teise, olles justkui kõikjal. Ta juhendas enda leegionit vokaalselt ja füüsiliselt.

Kahjuks/õnneks olid vastas NBA oma Tasujad, kelle kollektiivne talent ületas Ükskulmu hüüdnimega kleebitud Davise ja ta meeskonna võiduiha. Kuid koomiksites oli Ultron sääseparvest tüütum nuhtlus, kes leidis alati tee, et tulla tagasi soosikuid klobima. Ja miski mu kõhutundes (või on see säilivustähtaja ületanud keefir) ütleb, et Davis jäljendab Ultroni eeskuju.

- DeMarre Carroll ja Jae Crowder ehk rastapatsid

Üks neist vaatab kodus juba arvutist või HD-telerist play-off'e, teine jätkab "võitlen-surmani-ja-ei-jäta-jonni" rastapatsimeeste tõrviku hoidmist. Kindel on fakt, et mõlemad mehed saavad õige pea palgakõrgenduse, mis ajavad iga kadeda või alati kritiseeriva eestlase silmad vinukile.

Alustan Carrollist. Ma ei usu juttu, et ta kuulis kunagi kiirtoiduketist nimega Carroll's, mis oli "vaese mehe McDonalds", vähemalt autori mälu järgi kümmekond aastat tagasi Eestis-Soomes.

D3Marre3 kehastab see-eest oma olemuselt "vaese mehe Kawhi Leonardit", ahistades kaitses prügimäe koera kombel iga jultunud hinge, kes söandab astuda ta territooriumile. Ründefaasis eelistab ta pilduda kolmeseid nurkadest, lõigates aeg-ajalt vastaste selja tagant korvi alla lihtsa lay-up'i või pealtpaneku jaoks.

Ideaalne rollimängija ja NBA tänavuse jaanuarikuu parim mängija, kes teab oma kohta ning teeb enamatki palutust. Ja mõelda vaid - paar aastat tagasi hüples 28-aastane Carroll D-liiga piirimail nagu ekskalevlased Josh Akognon ja Michael Dunigan. Atlanta treenerite individuaalne arendusmetoodika kannab vilja.

24-aastane Jae Crowder on tembeldatud kiiresti veteraniks, ehkki vanus lubaks arenguruumi küll. Eestis oleks ta vägagi "noor, lootustandev, suure potentsiaaliga" sportlane. Kuid Crowder on NBA-s leidnud oma koha analoogse 3-and-D äärena, võrsudes üles NBA lugupeetud peatreeneri Rick Carlisle'i marssalikepi all Dallases.

Carlisle tõrjub noori; ta on veendunud, et tiitlivõit saavutatakse mängijate abil, kel on kogemusi mitme aasta jagu ja kes oskavad mänguplaanist kinni pidada igas olukorras. Ei ole maad noorukitele Texases.

Crowder oli erandlik juhtum - vaga ja kuulekas äär, kes suutis piiratud minutite lõikes veteranidele ründes mitte jalgu jääda ja kaitses oponente kiusata. Tänavuse hooaja keskel otsustas Dallas Mavericks riskida, tuues meeskonda Boston Celticsi kunagise eliitmängujuhi Rajon Rondo.

See plaan töötas sama hästi kui päästemeeskonna Nepaali saatmine, aga Bostonisse vahetustehingu käigus saadetud Crowder tundis uues kodus end mugavamalt kui kunagi varem.

Too tunne, emotsionaalne teadmine, et oled vajatud ja kriitiline lüli suures kaadris...ta teeb inimolenditega imelisi muutusi. Crowderi minutid paisusid, punktid-lauad-statistikanumbrid samuti, üksnes mehe kummaline soeng tegi tast Bostonis märgatava karakteri.

Kui Bostoni play-off'ide viimases mängus NBA juggernauti Cleveland Cavaliersiga kisusid emotsioonid tuliseks, hakkasid Clevelandi mehed sihtima just nahhaalset Crowderit. Küll löödi küünarnukiga pähe ja rindu, küll tõugati teda põrandale. Crowder jäi terveks ja võib arseeni võtta fakti peale, et keegi maksab talle suvel palga, mida ta veel väärt ei ole. Play-off'ide võitjahing küll.

Chicago Bulls - 4:2 seeriavõit play-off'ides Milwaukee Bucksi üle ei tohiks kvalifitseeruda päriselt "võitmise" alla. Eriti kui Bullsi korvialused jõud jäid seerias pigem kahvatuks ja mängujuht Derrick Rose narritab fänne edasi ebaregulaarsete sähvatustega.

Miks ma nad siis võitjaks paigutan, enne play-off'ide teise ringi avamatši Cavaliersiga (millest peaks tulema armutu aadrilaskmine)? Nimelt, Chicago pullide olukord meenutab mulle Scorsese hinnatud krimi-draama mängufilmi "The Departed", mille lõpustseenides tulistatakse mitu karakterit surnuks.

Ellu jääb üksainus "asshole", iga rott püütakse lõksu. Bulls kehastub silmade ees tõprana, kes ei pea võitlusesse sekkumagi, piisab ühest täpsest lasust räbaldunud ellujääjate pihta.

Idas jäid ellu pärast esimest ringi - lisaks Bullsile - keskpäraseks peetav Wizards, oma kolmanda staari ehk Kevin Love'i kaotanud Cleveland Cavaliers ning vigastuste küüsi langenud konverentsi võitja Hawks.

Eile õhtul pidasid Hawks ja Wizards oma esimese mängu, vigastada sai Wizardsi noor talent Bradley Beal, kes hakkas äsja teostama enda kauaoodatud läbimurret noorte tähtede tippu. Kui Beal on pikalt väljas, Hawksi suured mehed ei taastu ja seeria läheb kuue-seitsme mängu peale, klobivad nad üksteist lõpuks nii läbi, et Ida finaali jaoks peab surnuist üles kutsuma Elton Brandi või Rasual Butleri.

Enne kui saab muidugi rääkida Ida finaalist, tuleb selg prügiseks teha korvpallikuningal endal, LeBron Jamesil. Clevelandi kadunud poeg-messias on teada-tuntud people pleaser play-off'ides, tehes ajaloolisi numbreid ja sooritusi.

Mitmed eksperdid peavad tema 2007. aasta seeriat Detroit Pistonsi vastu viimase kümnendi meeldejäävaimaks individuaalseks esituseks.

Tol ajal võitles LeBron vaat et üksi Ida konkurentide vastu, nüüd on tal abiks Austraalia-Ameerika korvpallifenomen Kyrie Irving, kes suudab samuti plahvatada 40-55 punktiks. Kolmas staar Love läbis just õlaoperatsiooni, kuum-ja-külm viskekahur JR Smith jätab Jae Crowderi kiusamise eest kaks mängu Bullsiga vahele.

LeBron, Kyrie ja Vene karu Mozgov vs enam-vähem täiesti terve Bulls. Ajakirjanikuna näen siin Derrick Rose'i unikaalset akent olla aineks ühele NBA oma Tuhkatriinu-loole, aga Kuningas seisab teel.

NBA korvpallifännid - neli mängu Davist ja Curry't, jäädvustamas end korvpalliajalukku. Draama Clevelandi korvpallineedusega ja Love'iga. Dwight Howard tuletamas meelde Alzheimeri mäluga uutele fännidele, et NBA parima tsentri vestlus peab sisaldama ka teda. Milwaukee noored kuked näitamas enda sisu Chicago parkinud nahaga veteranide vastu.

Ja mis kõige peamine - SEITSE finaalimaigulist matši Clippers-Spurs võrratus seerias. Jah, ainult üks seeria läks seitsmeni võrreldes eelmise aasta viiega, aga see üks seeria võis olla legendaarne kui Spursi vanurid panevad pillid kotti. Ja teises ringis ootab magus Cavs-Bulls (Joakim Noah esimest korda suisa ootab Clevelandi minekut) ning  NBA "Jokkeri" ja "Pingviini" võitlus Rockets-Clippersi näol? Bring it on!

Samal teemal

19.05.2015
Teekonnal NBA finaali: kes olid teise ringi suurimad võitjad? Astu poodiumile, Josh Smith! Oot, kes?
12.05.2015
Teekonnal NBA finaali | Viimased ellujääjad pole tingimata alati kõige tugevamad. Enamasti on nad targimad ja pooleldi õnnega koos
07.05.2015
Kuningas viigistas seeria ja habemega mees tegi sedasama
05.05.2015
Chicago Bulls ja Los Angeles Clippers šokeerisid kodumeeskondi