Sidney Crosby ja Brent Burns. Foto: JONATHAN NACKSTRAND
Vallot Pukk 16. mai 2015 12:00
Pealkirjas, mille ma laenasin Ans Andurilt (loodetavasti Tursk & co ei pane pahaks), tuleb sõna teisipäev asendada sõnadega Kanada jäähokikoondis, siis saab pildi kokku, mis õigupoolest Tšehhimaa MM-turniiril toimub ja toimunud on. 

Hetkel, kui kirkaima medali eest on jäänud konkurentsi veel vaid neli meeskonda, on jätkuvalt kanadalased nii ülivõimsad favoriidid, et ei kujutagi ette, mis peaks nendega juhtuma, et nad ei saaks pühapäeva hilisõhtul Praha O2 Arenal 17-tuhande silmapaari ees karikat viibutada. 

Tundub, et jäähoki sünnimaa bossid ja ka mängijad ise on võtnud nõuks see jama seal MM-il ära lõpetada, sest Kanada viimane kuld pärineb aastast 2006 ja viiel eelmisel turniiril ei saadud edasi veerandfinaalistki. Tegelikult võis juba pärast seda, kui koondisse nõustus tulema üks kaasaja parimaid mängijaid Sidney Crosby, aimata, et midagi vägevat on sündimas. Crosby, kes osaleb alles oma teisel MM-il, üksi ei tee muidugi mängu ära, aga koos suurepäraselt kokku pandud ülejäänud seltskonnaga küll ja väravaid tehakse palju ja igast asendist. Alagrupiturniiri seitsme mänguga uhati 49 litrit vastaste võrku, veerandfinaalis alandati Valgevenet 9:0. 

Vaid mõned nimed siia lisaks – kaitset tsementeerivad Brent Burns ja Dan Hamhuis, rünnakul lammutavad Jason Spezza ja Tyler Seguin ning väravas on enamjaolt kindel Mike Smith. Muuseas – Crosbyl ongi vaja veel MM-kulda, et pääseda auväärsesse Triple Gold Clubi. Seal on hokimehed, kes on võitnud olümpikulla, Stanley karika ja maailmameistritiitli.

Burnsist veel – sotsiaalmeedias väike konkurss juba käib, aga ka turniiri korraldajad peaksid välja andma auraha kõige vingema väljanägemisega hokimehele. Burns paneks selle konkursi nö. sajaga kinni. Mõni võib muidugi väita, et hirmuäratavamat hokimeest pole olemas. 

Mida suudavad tšehhid poolfinaalis? 

Laupäeval peab tšehhidel absoluutselt kõik laabuma ja Kanada seevastu kõik ebaõnnestuma. Aga seda pigem ei juhtu, mitte täna ja mitte selles universumis. 43-aastase ikooni Jaromir Jagri eestvedamisel võivad hullunud kodupubliku ees mängivad tšehhid paar imelist momenti pakkuda, aga ma arvan, et raske veerandfinaalivõiduga Soome üle on tšehhidel „kõht täis" ja panustavad pronksile. Ehkki õige spordimees ju kaotama ei lähe, aga imet laupäeval Prahas ei juhtu. Alagrupiturniiril nad juba kohtusid ja siis jooksid kanadalased lõpuks ikkagi tšehhid üle.

Maiuspala USA – Venemaa, venelased ihkavad kättemaksu

Vot need ameeriklased on ühed vinged tegelased. Selliste kohta tavatsetakse öelda „mustad hobused". Meedia kutsus neid koolipoisteks, jah tõepoolest, mõned ülikoolist tulnud poisiohtu mängijad ongi tiimis ja ükski puurivaht pole NHL-ist, aga mis siis. 18-aastane Jack Eichel teeb jääl nii nutikaid otsuseid, et hoia peast kinni, põhiväravavaht Connor Hellebuyck on nagu kalatraaler – suurt ei liiguta, aga kõik, mis tema poole tuleb, püüab kinni ja USA on poolfinaalis!

Alagrupiturniiril võeti hooga kohe skalbid nii Soomelt kui Venemaalt, ainus uinumine toimus neil kohtumises Valgevene vastu. Veerandfinaalis alistati kaotusseisust Šveits ja poolfinaalis neil erilisi pingeid peal pole. 

Tiitlikaitsja Venemaa mäng seni veel nii veenev pole olnud, kui mullu, aga ometi on nad mäng-mängult paremaks läinud, seda vaatamata mitme mängija vigastusele ja põhiväravavahi Sergei Bobrovski rasketele prohmakatele.

Seevastu Jevgeni Malkini, kes ei suutnud vahepeal skoori teha 18. järjestikuses mängus, on silmad särama läinud. Veerandfinaalis Rootsi vastu tegi 2+2! Ja nüüd tormas kodumaa koondisele appi ei keegi muu, kui väravatemasin Aleksander Ovetškin, Prahasse jõudis ta poolteist päeva pärast seda, kui tema Washington Capitals langes Stanley Cupil 3:1 eduseisust välja New York Rangersi vastu. Oleg Znarok olla oma abilistega terve öö nuputanud, et kuhu see Ovi mängima panna, et väga tiimi tervikut ei lõhuks. Eks me laupäeva õhtul näe. Ise ütles Prahasse heatujuliselt saabunud Ovetškin, et ta pole mingi päästja, vaid loodab, et midagi ära ei riku.

Et kes siis mängivad finaalis? Kanada ja ... Venemaa – see oleks hokimaailmale parim. Samas püsib õhus väike variant, et tiitliomaniku selgitavad vaid Põhja-Ameerika tiimid, aga ikkagi võidaks Kanada.